Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Alzheimer aneb 10 varovných signálů

Správná léčba 13.7.2015
redakce uLékaře

Alzheimerova choroba je typ demence, který způsobuje problémy s pamětí, uvažováním a chováním. Příznaky začínají většinou pomalu a nenápadně a postupně se zhoršují tak, až narušují i běžné denní úkony.

Alzheimerova choroba je typ demence, který způsobuje problémy s pamětí, uvažováním a chováním. Příznaky začínají většinou pomalu a nenápadně a postupně se zhoršují tak, až narušují i běžné denní úkony.

Na nemoc vás může upozornit následujících 10 varovných znamení:

  1. Ztráty paměti, které narušují každodenní život: Jeden z nejběžnějších znaků počínající nemoci je zapomínání čerstvě zjištěných informací, tedy ztráta krátkodobé paměti. Lidé si nepamatují důležitá data a události a ptají se na ty samé informace stále dokola. Stále více se také spoléhají na pomoc elektronických zařízení a rodinných příslušníků při řešení situací, které dříve zvládali sami.
  2. Potíže při plánování a při řešení problémů: Někteří jedinci začínají mít obtíže s vymyšlením a následováním nějakého plánu nebo při práci s čísly. Problémem se stává například vaření podle známého receptu nebo udržování přehledu o měsíčních výdajích.
  3. Nezvládání běžných úkonů doma, v práci i během volna: Někdy se může stát, že nemocným „vypadne“, kudy se dostanou domů nebo jak se hraje jejich oblíbená hra. Ostatní členové rodiny pak musí pomáhat například nastavit pračku nebo radit, kudy se dostat na chatu.
  4. Zmatení v čase a prostoru: Lidé s Alzheimerovou chorobou ztrácejí pojem o tom, jaký je den, roční období, nebo o tom, jak šly nějaké události za sebou. Co se neděje právě teď, mohou mít problém pochopit.
  5. Obtíže se zrakem a pochopením toho, co vidí: U některých jsou problémy se zrakem jedním z prvních projevů Alzheimerovy choroby. Jiní občas nevědí, co vlastně vidí. Například nerozpoznávají svůj obraz v zrcadle nebo nemohou určit barvu či tvar objektu.
  6. Neobvyklé problémy se slovy při psaní nebo mluvení: Nemocní s Alzheimerovou chorobou mohou mít potíže přidat se do konverzace nebo naopak – v půlce věty ztichnou a nevědí, jak pokračovat, popřípadě začnou opakovat, co již řekli. Mají problém nalézt vhodné pojmy a nazývají věci nesprávnými jmény. Slova si často i vymýšlejí.
  7. Dávání věcí na nesprávná místa: Často se stává, že nemohou najít své věci. Ukládají je na nesprávná místa a následně si těžko vzpomínají, kde všude byli, kudy šli a kde mohli předmět odložit. Mohou pak ostatní i osočit, že jim věci byly ukradeny.
  8. Snížená schopnost rozhodování: Typická je zhoršená schopnost úsudku a občasná špatná rozhodnutí. Například nákup 6 mopů za cenu 5 ve velice „výhodné“ televizní nabídce.
  9. Rezignace na práci i hobby: Lidé mají tendenci se postupně stahovat ze svého oblíbeného kolektivu nebo již nechtějí dělat to, co je dříve bavilo. Bojí se, že to už nebudou umět nebo že nebudou již tak dobří jako dříve. Tím pádem nechodí ani mezi lidi.
  10. Změny nálad a osobnosti: Lidé s Alzheimerovou chorobou se mění. Bývají zmatení, podezřívaví, depresivní, bojácní nebo úzkostliví. Mohou být nesví v neznámém prostředí, ale i mezi přáteli. Typické je, že si vytváří vlastní způsoby, kterými pracují nebo vykonávají každodenní činnosti, a jsou-li vyrušeni, reagují na to velmi podrážděně.

Zdroj: www.alz.org

 

Doporučujeme