Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inzerce

Alzheimerova nemoc: lze se novodobému moru ubránit?

Parkinsonova nemoc Bechtěrevova nemoc příznaky Nemoc vlk Nemoci hrtanu Veš Nemoci hlasivek Šestá nemoc Vši 16.11.2012 redakce uLékaře

Představte si, že by vám vaše paměť vypovídala službu a myšlenky se chovaly naprosto chaoticky. Schopnost úsudku a myšlení se pomalu a nenápadně zhoršuje, mění se vaše osobnost, zhoršují se i vztahy s vašimi blízkými, dostáváte se do izolace a postupně se o sebe již nedokážete ani postarat a jste odkázáni na pomoc druhých. V podobné situaci se ocitá v České republice více než 120 tisíc lidí postižených demencí.

Alzheimerova choroba
ilustrace

Představte si, že by vám vaše paměť vypovídala službu a myšlenky se chovaly naprosto chaoticky. Schopnost úsudku a myšlení se pomalu a nenápadně zhoršuje, mění se vaše osobnost, zhoršují se i vztahy s vašimi blízkými, dostáváte se do izolace a postupně se o sebe již nedokážete ani postarat a jste odkázáni na pomoc druhých. V podobné situaci se ocitá v České republice více než 120 tisíc lidí postižených demencí.

Jak se jmenuje ten pán, co mi schovává věci?

Alzheimerova nemoc je nejčastějším typem demence. Dochází u ní v první řadě k narušení myšlení a krátkodobé paměti. Nemoc byla poprvé popsána začátkem minulého století německým psychiatrem Aloisem Alzheimerem, který si při pitvě pětapadesátileté pacientky s neobvyklou formou demence všiml na jejím mozku několika zvláštností. Šlo o typické změny týkající se nervových vláken a nervových buněk. Těmi se Alzheimerova nemoc odlišuje od jiných demencí i v dnešní době.

„Alzheimer“ útočí nejen na seniory

Alzheimerova nemoc je častá ve vyšším věku, ve věku nad 80 let postihuje dokonce každého třetího seniora. Těžší rodinná forma této demence může ale vypuknout dokonce po třicátých narozeninách, častěji se ale objeví u padesátníků.

Plíživá, ale o to zákeřnější

Alzheimerova nemoc se může ohlašovat různými příznaky počínaje ztrátou zájmu o koníčky až po změnu osobnosti. Projevy onemocnění jsou navíc zejména zpočátku velmi nenápadné. 

Čemu věnovat u svých blízkých pozornost:

 • ztrátě paměti,
 • poruše řeči, neschopnosti vzpomenout si na některá slova, 
 • změně osobnosti, nálad i chování, depresím,
 • problémům s abstraktním myšlením,
 • obtížím při rozhodování, zhoršenému úsudku,
 • problémům s vykonáváním každodenních úkonů,
 • zhoršené orientaci, dotyčný se může ztratit i na známém místě,
 • ukládání věcí na jiná místa, často nelogickému,
 • ztrátě zájmu o zaměstnání a koníčky.
Inzerce

Jak zpomalit mizení paměti

Alzheimerova nemoc je chronické onemocnění, které probíhá dlouhodobě a jehož projevy se plíživě zhoršují. Počáteční známky mohou být velmi nenápadné, dotyčný ale postupně přestává zvládat základní úkony a stává se závislým na pečující osobě. V nejtěžším stadiu nemoci se pak již pacienti neorientují ve vnějším světě, přestávají poznávat své blízké a zcela ztrácejí soběstačnost, mívají i problémy s příjmem potravy a s vylučováním. „Zatím není Alzheimerova choroba vyléčitelná. Existují však způsoby, jak je možné ji zpomalit. Patří sem léky ze skupiny tzv. kognitiv, které předepisuje lékař specialista (neurolog, geriatr, psychiatr). Léčebný potenciál těchto léků není u nás ještě zdaleka využíván, dnes víme, že působí významně i při dalších doprovodných syndromech demence. U nás bohužel zatím příliš často používáme tlumivé léky, antipsychotika a podobně, a to ke škodě pacientů,“ říká doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D., předsedkyně České alzheimerovské společnosti.

Tip: Co můžeme dělat, pokud u svého příbuzného či u sebe sama máme podezření na počínající Alzheimerovu chorobu?

Každý z nás něco zapomene, to je asi normální. Pokud se jedná (zejména u staršího člověka) o zapomínání nápadné, které mu i vadí v každodenním životě, měl by v každém případě vyhledat konzultaci,“ říká docentka Iva Holmerová.

Konzultace a změření paměti zdarma nabízí Česká alzheimerovská společnost v rámci projektu Dny paměti. Více informací najdete na www.alzheimer.cz.

Ochrana před demencí: pozor na tlak i na cukrovku

Předsedkyně České alzheimerovské společnosti pacientům doporučuje dbát i na prevenci – na tíži nemoci má totiž vliv i stav mozkových cév.

Pro prevenci Alzheimerovy choroby je důležité dodržovat tři zásady:

 • zdravá, čerstvá strava,
 • přiměřený tělesný pohyb a
 • duševní aktivita.

Pro zpomalení postupu demence, ale i pro duševní a fyzické zdraví je důležitá i úprava dalších rizikových faktorů ohrožujících srdce a cévy, léčba cukrovky a vysokého krevního tlaku. Doc. Holmerová upozorňuje na to, že preventivně mohou působit i některé léky užívané k léčbě cukrovky. Neméně důležitá je i léčba vysokého tlaku, která umožní oddálit rozvoj demence.

Některé léky ze skupiny blokátorů kalciových kanálů, které pronikají mozkomíšní bariérou, mají nezanedbatelný preventivní efekt, který nelze vysvětlit jen kompenzací hypertenze, ale jedná se pravděpodobně i o přímé protektivní působení. Proto v současné době financuje dokonce Evropská unie výzkum zabývající se podobným lékem,“ dodává lékařka. Na podporu paměti se také používají přírodní preparáty z jinanu dvoulaločného neboli ginkgo biloby. Ale pozor, fungují jen některé z nich, jiné mohou mít naopak jen škodlivé účinky.

Epidemie 21. století

Vzhledem k tomu, že počet osob s demencí dosahuje 38 miliónů a jen za rok 2010 nově onemocnělo 7,7 miliónu lidí, lze očekávat, že se tato novodobá epidemie bude dále šířit. Odhady mluví o tom, že by se měl počet lidí s demencí v roce 2020 zdvojnásobit. Lidé s demencí se také díky lepší zdravotní péči dožívají vyššího věku. Jsme ale na tuto situaci připraveni a víme, co tito lidé potřebují?

Pomocná ruka pro nemocné i pečující

Kromě obrovských nákladů ve zdravotnictví i sociálním systému je třeba, aby byli lidé vybaveni i informacemi o tom, jak Alzheimerovu nemoc rozpoznat, jaké jsou možnosti léčby a jakou péči nemocní potřebují. Doc. Holmerová k tomuto tématu říká: „Nesmírně důležité jsou různé podpůrné služby, ať již zdravotnické, nebo sociální, které péči o pacienta v domácím prostředí usnadní a de facto i umožní v situaci, kdy už rodina není schopna veškerou péči zastávat. U nás hovoříme stále o ústavech. Ve skutečnosti nám ale chybí zejména různé terénní služby a podpora pečujících rodin. Pokud lidé takové služby potřebují, měli by se obracet na příslušné sociální odbory obcí, zejména obcí s tzv. přenesenou působností. Obce totiž někdy neví, že tam tito lidé žijí a že mají také své potřeby – na rozdíl třeba od fotbalových klubů, které své »potřeby« dost dobře umí prosazovat.

V ideálním případě by tedy ústavní léčba měla zůstat nouzovým řešením a rodinám i pečujícím by se mělo dostat veškeré podpory v náročné péči, která zajistí nemocným život v jejich prostředí, láskyplném i tolerantním. To však bohužel zatím zůstává spíše hudbou budoucnosti.

doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D.

předsedkyně České alzheimerovské společnosti, místopředsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti a ředitelka Gerontologického centra v Praze 8

 

odborník uLékaře.cz

(hak)

Doporučujeme

Čtěte více

Alternativní léčba alergie: přehnané naděje do ní nevkládejte, přesto stojí za vyzkoušení

Různé způsoby léčby alergií se rozhodne vyzkoušet řada lidí. I mnoho odborníků...

Alternativní metody jako pomoc při léčbě rakoviny?

Někteří odborníci se na takzvané „alternativní metody“ tradičně dívají s nedůvěrou....

Alternativní způsoby léčby rakoviny: Opravdu si dokážou poradit s nádorem?

Nehledě na roky úporné snahy se vědcům dosud nepodařilo nalézt stoprocentně...

Alternativní způsoby, jak přestat kouřit

K odvykání kouření lze využít různé způsoby. Účinnost farmakologické léčby s...

Alzheimer aneb 10 varovných signálů

Alzheimerova choroba je typ demence, který způsobuje problémy s pamětí, uvažováním...

Alzheimerova choroba

Asi nejznámější veřejně činnou osobou s Alzheimerovou nemocí byl exprezident...

Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je degenerativní postižení mozku a jeho tzv. kognitivních...

Alzheimerova choroba

Jednou z nejčastějších příčin demence je všeobecně známá Alzheimerova choroba....

Alzheimerova choroba a glaukom: různé nemoci, stejné rizikové faktory

Vědecké studie prokázaly, že lidé s Alzheimerovou chorobou mají významně vyšší...

Alzheimerova nemoc a infarkt myokardu sdílejí společné geny

Alzheimerova nemoc a srdeční infarkt jsou poměrně časté nemoci. Ta první jmenovaná...

Alzheimerovo onemocnění – novodobá epidemie?

Alzheimerovu nemoc lze nazvat skrytou epidemií, protože v populaci stále přibývá...

Ambrozie vadí až pětině alergiků

Ambrozie zamořila již celé Maďarsko, ani v České republice ale není žádnou raritou....

Ambrózie: úhlavní nepřítel alergiků žijících v Evropě

Vybrat rostlinu, která je nebezpečná pro všechny alergiky, je obtížné. V různých...

Ambulantní léčba radiojódem

Aplikace radioaktivního jódu u nemocí štítné žlázy se klinicky používá od 50....

Americký nejvyšší soud odsoudil lehké cigarety

Americký nejvyšší soud vydal v polovině prosince rozhodnutí, podle kterého mohou...

Američané omezili nezdravé tuky: stále je to málo

Transmastné kyseliny (TFA) v potravě jsou jedním z hlavních viníků zvyšování...

Američané přicházejí s novou protikuřáckou kampaní, výrobci tabáku mají obavy

Antitabáková kampaň je v České republice poměrně nevýrazná, alespoň tedy v porovnání...

Amniocentéza

Amniocentéza, odběr plodové vody, je diagnostický test určený k odhalení...

Amniocentéza

Amniocentéza je vyšetřovací metoda, která slouží k odhalení některých závažných...

Amputace při diabetu? Lze jí zabránit

Komplikace cukrovky zahrnují mimo jiné nervové poškození a špatné prokrvení...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Zuby moudrosti a cesta letadlem

Dobrý den, chci se zeptat za jak dlouho budu moct nasednout do letadla s...

Problémy s ejakulací

Vážená paní doktorko, chtěl bych se jen zeptat. Mám poslední dobou takový...

Pupínky na předkožce a žaludu

Dobrý den, mám takový problém.Zjistil jsem že mám nejspíš papile corone glandis....

Bolest kolene

Zdravím, už asi 3tím týdnem u mne dochází ke zvláštní bolesti v oblasti (přímo...

Bolest varlete

Dobrý den, už pátým dnem mě trápí bolest levého varlete. V určitých polohách...

Tik pod okem a mravenčení nohou

Dobrý den, mám asi týden nepřetržitý tik pod okem. Začala jsem brát hořčík,...

Rakovina prsu

Dobrý den, mám problém, který mě trápí pár dní. Od mala mám vpáčenou bradavku,...

Škytání při kouření

Dobrý den, mám menší problém.. je mi 23leta jsem kuřačka a stává se mi třeba...

Změny na děložním hrdle

Dobry den.chcem sa opytat p.doktorka mi povedala ze som mala negativny vysledok...

Miniaturní bulka (1mm)

Dobrý den, mezi varletem a nadvarletem jsem si nahmatal miniaturní bulku (1mm),...

Skřípnutý nerv v třísle

Dobrý den, asi před měsícem jsem šla na hory a vrátila jsem se z nich s bolestí...

Skříplý nerv, bolest zad v oblasti lopatky

Dobrý den, již přes dva týdny mám bolesti zad v oblasti kolem levé lopatky,...

Nemocné srdce a alkohol – je nutná úplná abstinence?

Pokud jste v nedávné době měli potíže se srdcem, byli hospitalizováni nebo podstoupili...

Modřiny mohou být prvním projevem hemofilie

Hemofilie je dědičná choroba postihující především muže. V jejich krvi je nedostatek...

Obřízka? Proč by ne?!

Je to jenom kousek nadbytečné kůže, ale polovina chlapů, co ji ještě nosí, se...

Erythema migrans?

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o odbornou radu. 3.8. mě kouslo klíště, odstraněno...

Nesvědivá vyrážka na rukách a nohách

Dobrý den, před týdnem se mi objevila vyrážka na obou rukách. Vyrážka nesvědí....

Manželka si pomáhá ....

Dobrý den. Již nějakou dobu máme doma s manželkou problém při sexu. Jsem vždy...

Bolest varlete

dobrý den, již asi třetí den mě trápí bolest levého varlete. bolest není sylná,...

Inzerce
Poslat e-mailem
Inzerce
×