Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Antikoncepce: Stopku těhotenství vystaví estrogen

redakce uLékaře

Pilulky proti početí jsou bezpochyby obrovským objevem druhé poloviny 20. století. Moderní, synteticky vyrobené ženské pohlavní hormony představují pro uživatelky kromě téměř stoprocentní ochrany před početím i řadu přínosů, které nesouvisejí s antikoncepčním účinkem léčby.

Pilulky proti početí jsou bezpochyby obrovským objevem druhé poloviny 20. století. Moderní, synteticky vyrobené ženské pohlavní hormony představují pro uživatelky kromě téměř stoprocentní ochrany před početím i řadu přínosů, které nesouvisejí s antikoncepčním účinkem léčby.

Antikoncepční preparáty obsahují uměle připravované formy ženských pohlavních hormonů. Jedná se o estrogeny a progestiny. Tyto přípravky zabraňují nechtěnému otěhotnění tím, že udržují stálou hladinu ženských hormonů v krvi. Principem ovulace je totiž náhlé zvýšení hladiny estrogenů přibližně v polovině menstruačního cyklu. Hormony dodávané pomocí antikoncepčních pilulek blokují tvorbu hormonů podvěsku mozkového, které svým účinkem stimulují vaječníky žen. Bez stimulace vaječníků nedojde ke zvýšení hladiny estrogenu a tím ke zrání a uvolnění vajíčka z vaječníku. Pilulky také zahušťují hlen v děložním hrdle, což znemožňuje prostup spermií do dutiny děložní. Při správném užívání tak hormonální antikoncepce díky svému komplexnímu působení zajišťuje až 99,7% ochranu proti neplánovanému početí.

Zjevné výhody 

Moderní preparáty 3. a 4. generace obsahují pouze nízké dávky pohlavních hormonů, díky čemuž jejich přínos vysoce převyšuje případná rizika. Jaké výhody tedy ženám tato forma ochrany přináší?

  • Úprava menstruačního cyklu. Užívání antikoncepčních pilulek zlepšuje pravidelnost menstruačního cyklu, zmírňuje krvácení a bolesti. V určitých případech se tyto preparáty předepisují také při léčbě endometriózy, což je onemocnění způsobené usídlením děložní sliznice mimo dutinu dělohy.
  • Prevence rakoviny. Hormonální antikoncepce působí preventivně proti karcinomu vaječníků a děložní sliznice. Statistiky ukazují, že riziko vzniku rakoviny klesá až o 50 %. Pilulky proti početí také snižují výskyt nezhoubných nádorů prsu a cyst na vaječnících.
  • Blahodárný účinek na pleť. Jedná se hlavně o velmi pozitivní vliv na mírné až středně těžké akné.
  • Navození psychické pohody. Pilulky proti početí také zmírňují příznaky premenstruačního syndromu, mezi které patří bolesti hlavy, pánevní bolesti, pocit napětí a bolestivosti prsou nebo poruchy nálady.

Když se volba nezdaří 

Každý lék má i své nechtěné dopady a hormonální antikoncepce není výjimkou. Možná zdravotní rizika jsou díky moderním preparátům naštěstí velmi nízká. Mezi nejčastější komplikace patří nepravidelné menstruační krvácení. Další nepříjemnosti jsou spíše obtěžující a nepředstavují riziko ohrožení zdraví ženy. Patří mezi ně například bolesti hlavy, napětí v prsou, podrážděnost či nervozita. V médiích široce debatovaným nežádoucím účinkem je hluboká žilní trombóza. Ta se naštěstí vyskytuje velmi vzácně a k jejímu rozvoji přispívají další faktory, například věk nad 35 let, kouření, obezita, nedostatek pohybu nebo dědičná náchylnost.

Zdroj: www.healthywomen.org

Doporučujeme