Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Antikoncepce: moderní preparáty, ne však dostupné všem

Žena a trombózy 19.8.2015
redakce uLékaře

Snaha zamezit nechtěnému těhotenství provází lidstvo odpradávna. Antikoncepční metody prošly obrovským vývojem až k současným hormonálním přípravkům. Jaké jsou dnešní celosvětové trendy a kam se bude moderní antikoncepce dál ubírat?

Snaha zamezit nechtěnému těhotenství provází lidstvo odpradávna. Antikoncepční metody prošly obrovským vývojem až k současným hormonálním přípravkům. Jaké jsou dnešní celosvětové trendy a kam se bude moderní antikoncepce dál ubírat?

V posledních 50 až 60 letech lze zaznamenat klesající tendenci počtu dětí na jednu rodinu. S tím logicky souvisí stále vyšší potřeba účinných antikoncepčních metod. Tento fenomén pozorujeme nejen v Evropě a USA, ale čím dál tím více také v rozvojových zemích. Poptávka po antikoncepci, stejně tak jako počet nechtěných těhotenství zůstává stále vysoký, a problematika ochranných metod je předmětem mnohých diskuzí.

Světově nejpoužívanější 

  • Dle výsledků americké studie jsou nejoblíbenějšími formami ochrany perorální hormonální antikoncepce a prezervativy. Tyto výsledky platí jak pro moderní státy, tak pro rozvojové země.
  • Vymyká se ale latinská Amerika, oblast Karibiku a Asie, kde je nejčastější metodou antikoncepce sterilizace. Tu však již nelze zvrátit, což je sice vnímáno jako nevýhoda, u ekonomicky strádající populace však také jako benefit.
  • V Africe (bráno od zemí severní Afriky, jako jsou Egypt, Tunisko a Maroko, až po Jihoafrickou republiku) jsou pak na prvním místě jednoznačně hormonální preparáty.

Na všechny se nedostane

Bohužel stále můžeme říci, že ne všechny ženy mají cestu k antikoncepčním metodám tak snadnou, jak by si přály. Studie říká, že v rozvojových zemích 222 milionů žen uvedlo, že se jim i přes jejich snahu nepodařilo dostat se k moderním antikoncepčním přípravkům. V roce 2012 tento stav vedl k 54 milionům nechtěných těhotenství a bohužel i k 79 000 úmrtí matek při porodu.

Výzva odborníkům

Tato dosti alarmující čísla jsou tak výzvou nejen pro politické systémy a zdravotnické organizace jednotlivých zemí. Je jasně patrná potřeba vyšší informovanosti o metodách moderní antikoncepce a následně usnadnění její dostupnosti. Cílem je, aby se každý pár kdekoli na světě dočkal svého potomka ve vysněný čas a měl takový počet dětí, pro který se svobodně rozhodne.

Zdroj: Jacqueline E. Darroch: Trendy v antikoncepčních metodách, 2013

Doporučujeme