Astma není při sportu překážkou; dokazují to i naši olympionici
Astma je dnes považováno za celosvětovou civilizační nemoc. Každoročně přibývá nových dětských astmatiků.
Astma je dnes považováno za celosvětovou civilizační nemoc. Každoročně přibývá nových dětských astmatiků. K dispozici však již jsou moderní léky, které jsou mnohem účinnější a také bezpečnější – vedlejší účinky jsou minimální. A tak zatímco kdysi byli astmatici z hodin tělocviku často „osvobozeni“, dnes je i pro ně sport vhodným způsobem, jak posilovat tělo a odolávat tak i astmatu.
Ideální je plavání
Než se astmatik pustí do sportování, je vhodné tento záměr konzultovat s ošetřujícím lékařem. Ten na základě různých vyšetření, například spirometrie, a zjištěné alergie doporučí tu nejvhodnější pohybovou aktivitu – obecně se za ten nejlepší sport pro astmatiky považuje plavání. Je ale třeba začít se hýbat pozvolna, tělo nechat na zátěž zvykat a pečlivě sledovat případné změny vzhledem k dané nemoci. V případě dětí je třeba uváženě vybrat pohybový kroužek. Než tam váš potomek skutečně začne chodit, vhodnost dané aktivity proberte s trenérem či učitelem. Je více než důležité, aby o astmatu měli základní znalosti, uměli poznat počínající příznaky a též věděli, kdy je třeba dítěti dopřát odpočinek, případně mu upravit trénink „na míru“. V neposlední řadě by rodiče neměli u těžších astmatiků zapomínat na úlevové léky – vždy je třeba mít je při ruce.
Astmatici s medailemi
Nejnovější přístupy k léčbě umožňují pacientům žít plnohodnotný život. Účinné léky tak nemusí být překážkou ani pro vrcholový sport. U profesionálních sportovců se dle některých statistik vyskytuje astma až v 5–20 % případů. Jako příklad špičkového sportovce astmatika lze uvést cyklistu Ing. Daniela Wagnera a kanoistu Vavřince Hradilka, nositele medaile z letních olympijských her 2012. S astmatem se úspěšně vypořádali také Tomáš Dvořák (desetiboj), Lukáš Bauer (lyžování) či Jiří Šlégr (hokej). Z žen jmenujme alespoň výbornou tenistku Petru Kvitovou.
(jakr)
Zdroj: www.ceskatelevize.cz