Bércový vřed
Bércové vředy vznikají na vnitřní straně bérce, jak již napovídá jejich název. Vředy mohou mít různý tvar a velikost, mohou být povrchové nebo hluboké, drobné i rozsáhlé, jednotlivé nebo mnohočetné. Některé se hojí rychle, jiné přetrvávají léta nezhojeny. Často recidivují.

Jaká je příčina jejich vzniku?
Na dolních končetinách máme systém hlubokých a povrchových žil. Mezi nimi jsou spojky, tzv. perforátory. Prodělá-li pacient zánět hlubokého žilního systému neboli tromboflebitidu, dojde k nedostatečnosti těchto spojek a k následnému městnání krve v žilách. Tím dochází ke špatné výživě okolních tkání a k jejich zánětům. Po většinou nevelkém traumatu (nárazu) dojde k postupnému nebo i náhlému rozpadu kůže a podkoží a vzniká vřed. Jeho umístění bývá, jak již bylo napsáno, v místě spojek (perforátorů) na vnitřních plochách spodní části bérce.
#IMG#Jak bércový vřed vypadá?
Vředy mohou mít různý tvar a velikost, mohou být povrchové nebo hluboké, drobné i rozsáhlé, jednotlivé nebo mnohočetné. Některé se hojí rychle, jiné přetrvávají léta nezhojeny. Často recidivují. Jako častá komplikace se vytváří v okolí vředu mikrobiální nebo kontaktně alergický ekzém (z místně používaných léků). Obvyklou komplikací je erysipel neboli růže.
Jaká je léčba?
Léčení musí zajistit optimální podmínky pro hojení vředu. K rychlejšímu hojení vede klid na lůžku spolu s konzervativní léčbou (vyčištění vředu, podpora hojení). K vyčištění se používá slabý roztok hypermanganu, dále je třeba mechanicky odstraňovat nekrotickou tkáň ze spodiny vředu. Do vředu se pak aplikuje na tenké vrstvě gázy nepříliš silná vrstva borové vazelíny s 10 % rybího tuku, vazelína s 5 % acidum salicylicum, dermatologikum - mast. V některých případech se osvědčuje kompresivní léčba správně přiloženým elastickým obinadlem (od prstů na nohou pod koleno nebo i výše) nebo gumovou punčochou. Účinek komprese zesílí porézní gumová houba přiložená pod obinadlo na vřed, ošetřený masťovým obvazem. Pacient musí chodit, aby tlak vyvolaný chůzí přispíval ke zlepšení prokrvení vředu. Používá se i řada postupů chirurgických, např. seřezávání okrajů vředu. Může se použít i transplantace kožních štěpů. Z celkových léčiv se doporučují venotonika.