Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Právní prohlášení

1. Obecná ustanovení
1.1 Užíváním služeb projektu uLékaře.cz zejména prostřednictvím internetových stránek, mobilní aplikace a profilů na sociálních sítí provozovaných společnosti uLékaře.cz, uzavíráte Dohodu o užívání služeb projektu (dále jen „dohoda“) se společností uLékaře.cz, s.r.o., IČO 05341051 se sídlem Praha 2, Šafaříkova 201/17, PSČ 120 00, zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 262183. 
1.2 Za jakoukoliv škodu vzniklou užíváním výše uvedených služeb projektu uLékaře.cz vám či třetí osobě v důsledku porušení takovéto dohody, nenese uLékaře.cz, s.r.o. odpovědnost a vy jste povinni nahradit nárokující straně škodu v plném rozsahu a výši. Společnost uLékaře.cz, s.r.o. nenese žádnou odpovědnost za špatné použití či interpretaci zde prezentovaných informací.

2. Obsah a charakter stránek
2.1 Obsahem stránek jsou informace určené pro širokou veřejnost, není-li uvedeno jinak. Obsahem stránek jsou zejména odborné články, informace o odborných akcích a odkazy na jiné odborné stránky či organizace. 
2.2 Stránka je databází podle § 88 zákona 121/2000 Sb. o právu autorském. Veškeré nakládání s autorskými právy se řídí tímto zákonem. Autorská práva k informacím a článkům náležejí jejich autorům či vykonavatelům takovýchto autorských práv a zřizovateli databáze podle zákona.
2.3 Reklamní informace v jakýchkoliv zákonných formách jsou viditelně odlišeny od nereklamního obsahu stránek a jsou plně v souladu se zákonem 138/2002 Sb. o regulaci reklamy v platném znění.
2.4 Internetové stránky obsahují i odkazy na odborné internetové stránky jiných zřizovatelů. Společnost uLékaře.cz, s.r.o. v žádném rozsahu neručí za obsah takovýchto odkazovaných stránek.
2.5 Veškerý obsah stránek, stejně jako design a informační systém, je zaštítěn společností uLékaře.cz, s.r.o., která jako jediná ručí za správnost a relevanci poskytovaných informací. 

3. Lékařská poradna
3.1 Součástí projektu uLékaře.cz je i Poradna lékaře. Poradna v žádném případě nenahrazuje lékařskou péči, spíše slouží jako alternativní a nezávazný zdroj informací. Uživatelům se důrazně doporučuje vyhledat vedle použití Poradny i odbornou péči, která je schopna díky bezprostřednímu kontaktu s pacientem mnohem účinněji diagnostikovat a pomoci. Provozovatel těchto internetových stránek upozorňuje, že nenese žádnou odpovědnost ze škody na zdraví uživatele či třetích osob vyplývajících z použití Poradny.
3.2 Dotazy posílané do Poradny slouží také jako informační zdroj pro uživatele se stejnými obtížemi. Z tohoto důvodu si Provozovatel vyhrazuje právo zveřejňovat veškeré dotazy adresované lékařům prostřednictvím Poradny. Provozovatel proto žádá uživatele, aby v dotazech poskytovali jen takové informace, které mohou být veřejné, vyvarovali se zejména informací, které by mohly konkretizovat osobu tazatele. Prosbám o nezveřejnění dotazu nemůže tedy provozovatel internetových stránek vyhovět.
3.3 Dotazy jsou zobrazovány anonymně (v poradně se zobrazuje pouze křestní jméno uživatele) a dodržují zásady ochrany osobních údajů.
3.4 Uživatelé poradny mají garantováno, že odpověď na dotaz dostanou do uvedené doby daného tarifu, která se vztahuje k pracovní době lékařů, tj. v pracovní dny od 07:00 do 20:00 hodin. Pokud provozovatel nedodrží tuto lhůtu, případně dojde k technickému problému či dotaz nebude vyřízen vůbec, poskytne provozovatel uživateli možnost jeden či více dotazů položit zdarma.
3.5 Uživatel může komunikovat s lékařem pouze prostřednictvím internetové poradny www.ulekare.cz. Jakýkoliv jiný způsob komunikace s našimi lékaři z poradny je zakázán.

4. Objednání k lékaři
4.1 Součástí projektu uLékaře.cz je možnost objednat se do zdravotnického zařízení, se kterým má Provozovatel uzavřenou smlouvu o spolupráci. Zdravotnická zařízení po převzetí informací o uživatelovi komunikují přímo s uživatelem, první kontakt uživatele se zdravotnickým zařízením ale vždy zařizuje Provozovatel.

5. Důležitá upozornění
5.1 Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
5.2 Poradna kvůli velmi omezeným diagnostickým možnostem v žádném případě nenahrazuje standardní lékařskou péči, působí pouze jako zdroj informací a osvěta pro dotazující.

6. Další ujednání
6.1 V případech, kdy jste ve vztahu ke společnosti uLékaře.cz, s.r.o. spotřebitelem a vznikne spotřebitelský spor, který se nepodaří vyřešit vzájemnou dohodou, můžete, jste-li v postavení spotřebitele, podat návrh na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu České obchodní inspekci (Ústřední inspektorát – oddělení ADR, sídlem Štěpánská 15, 120 00 Praha 2, e-mail: adr@coi.cz, web: adr.coi.cz). V těchto případech také můžete (jste-li v postavení spotřebitele) využít platformu pro řešení spotřebitelských sporů online, která je zřízena Evropskou komisí a je dostupná na internetové adrese: http://ec.europa.eu/consumers/odr/.

7. Závěrečná ustanovení
7.1 Společnost uLékaře.cz, s.r.o. si vyhrazuje právo na změnu obsahu a přístupu ke stránkám. K plánovaným zásadním změnám obsahu stránek a ke změnám jejich užívání bude vždy připojeno datum změny.

Poslední aktualizace: 23. 07. 2018

Zpracování osobních údajů

Souhlasím, aby společnost uLékaře.cz, s.r.o., se sídlem Šafaříkova 201/17, 120 00 Praha 5, IČO 05341051 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb v rámci projektu uLékaře.cz, který je tvořen zejména specializovanými internetovými stránkami, mobilními aplikacemi a profily na sociálních sítích (dále jen “projekt uLékaře.cz”). Projekt uLékaře.cz je provozovaný Společností v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“). Souhlas se zpracováním dávám maximálně na období 10 let od mé poslední aktivity nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.  

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem:

 • vypracování odpovědi odborníka v rámci projektu uLékaře.cz, a/nebo
 • předání vhodnému zdravotnickému zařízením za účelem dalších konzultací či spolupráce ve věci mého zdravotnického stavu.

Výslovně tedy souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím zdravotnickým zařízením, se kterými má Společnost uzavřená zvláštní ujednání o zárukách při zpracování osobních údajů a zvláštní kategorie osobních údajů. Aktuální seznam spolupracujících zdravotnických zařízení shledávám v rámci uvedeného hyperlinku.

Dále souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci poradny projektu uLékaře.cz na základě mého výslovného požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování; 
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů. 

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.
 • mé údaje Společnost poskytuje zpracovatelům z řad zdravotnických zařízení nebo odborníkům zpracovávajícím mé výslovně položené dotazy. 

Současně beru na vědomí, že se v případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování mých osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv mohu obrátit na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, kontakt http://www.stankovapartneri.cz/dpo/, nebo po další komunikaci ohledně mých osobních údajů, příp. odvolání souhlasu s jejich zpracováním mohu také využít adresu osobniudaje@ulekare.cz.

Potvrzuji, že tímto dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

Zasílání informačních emailů

Uděluji společnosti uLékaře.cz, s.r.o., v souladu s ustanoveními zák. č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, ve znění pozdějších předpisů, souhlas se zasíláním e-mailového zpravodaje uLékaře.cz s novinkami týkajících se služeb poskytovaných uLékaře.cz, s.r.o. anebo o produktech třetích osob. Svůj souhlas se zasíláním e-mailového zpravodaje můžu kdykoliv odvolat přímo prostřednictvím obdrženého e-mailu, po přihlášení v mém uživatelském profilu nebo zasláním požadavku na osobniudaje@ulekare.cz.

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Co dělat, když bolí celý člověk

Homeopatie MUDr. Jaroslav Čupera 6.2.2017
redakce uLékaře

Mnoho pacientů se musí denně potýkat s různě intenzivní bolestí. Po letech se z bolesti a reakcí na ni stane nepřehledné klubko rozličných obtíží. Jak řešit tyto chronické obtíže?

Na nejrůznější bolesti si stěžuje mnoho lidí. Někdy jsou to potíže jen přechodné a mají poměrně jasnou příčinu – lze je tedy snadno vyléčit. Existuje ale spousta pacientů, kteří pociťují bolesti chronické. Postihují prakticky celé tělo a léčba těchto stavů může být velmi obtížná. Může se totiž jednat o onemocnění zvané fibromyalgie, což v překladu znamená bolesti svalů a vaziva.

Všechno špatně

Soudí se, že fibromyalgie může postihovat až 2 % celkové populace. Jde o stálé klienty nejrůznějších ordinací. Lékaři však často jejich potíže bagatelizují a odkazují je na běžná analgetika. Ta však mohou spíše uškodit. Jindy jsou i sami odborníci frustrovaní nelepšícím se stavem těchto pacientů. První zmínky o fibromyalgii lze najít již v literatuře 19. století. Lékaři jí začali věnovat pozornost ale až v 60. letech minulého století. Tehdy zaznamenali skupinu pacientů, většinou žen středního věku, které si stěžovaly na intenzivní bolesti. Trápily je též další potíže, jako jsou poruchy spánku a psychické problémy. Od té doby začal intenzivní výzkum fibromyalgie a snahy o zlepšení kvality života pacientů, kteří jí trpí.

Názory se liší

Dodnes není fibromyalgie zcela objasněná, mnozí lékaři dokonce její existenci stále neuznávají. Možná je to proto, že toto onemocnění se jako samostatná jednotka vyskytuje poměrně málo. Spíše se prolíná s mnohými dalšími chorobami, jako jsou chronický únavový syndrom, syndrom dráždivého střeva, srdeční palpitace, poruchy spánku a hormonální dysbalance. Právě proto jsou příznaky fibromyalgie velice pestré a individuální, stejně jako jsou pestré i příčiny tohoto onemocnění. Léčba tak bývá velmi svízelná.

Jak fibromyalgii poznat

Diagnóza fibromyalgie zahrnuje především povšechnou bolest těla, jinak nevysvětlitelnou, která trvá nejméně 3 měsíce. Může být popisována různě – jako tlak, pálení, trhání či jen prostě jako bolest. Druhým hlavním určujícím kritériem je enormní tlaková bolestivost při tělesném vyšetření tzv. spoušťových bodů, které jsou přesně definovány. Bolest může doprovázet:

 • únava,
 • poruchy spánku,
 • syndrom dráždivého střeva,
 • úzkost a deprese,
 • poruchy koncentrace a paměti,
 • bušení srdce,
 • svědění kůže,
 • premenstruační syndrom,
 • potíže s čelistním kloubem,
 • enormní citlivost na počasí a zevní stimuly (hluk, světlo apod.),
 • bolesti hlavy.

Vzájemných vazeb je více

Příčiny fibromyalgie tkví spíše v oněch doprovodných stavech. Chronický únavový syndrom může souviset s chronickou infekcí, často virovou, případně plísňovou. Osídlení plísněmi zase může být provázáno s tzv. syndromem „děravého“ střeva. To je stav chronického zánětu střevní sliznice, která propouští toxiny vznikající při trávení. Ty pak pronikají do celého těla. Syndrom „děravého“ střeva může mít souvislost i s nedokonalým trávením či skrytou alergií na některé potraviny. Velmi často se zmiňuje pšenice či kravské mléko, případně rafinovaný cukr. Často se k příčinám vzniku fibromyalgie řadí zátěž zejména těžkými kovy, jako je olovo, rtuť, arzen a další. Stejně jako je pestrý obraz tohoto onemocnění a jeho příčiny mnohočetné, tak i léčba musí být komplexní.

Homeopatie uleví

Homeopatické léky by měly být v léčbě pacienta s fibromyalgií použity vždy. Mohou postihnout i mnohdy skrytou příčinu vzniku onemocnění – a navíc homeopatie je terapií celostní a léčí na jiné rovině, než je přímo úroveň receptorů a membrán. Nejčastěji používané léky na fibromyalgii jsou tyto následující.

Arnica montana – má výrazný efekt na svalovou tkáň a je indikována tam, kde si pacient stěžuje na povšechné bolesti. Bývají popisovány jako pocity rozbitosti či zbitosti. Velmi přínosný je tento preparát tam, kde se potíže dají vztáhnout k nějakému úrazu či svalovému přetížení (například u intenzivně trénujících sportovců).

Actea racemosa – je lékem především pro ženy, které mají sklony k depresi, hormonálním rozladám a často si stěžují na bolesti krční páteře. Bolesti svalů opět může charakterizovat dojem rozbitosti. Obecně se potíže zhoršují chladem.

Bryonia alba – charakteristickým rysem pro užití tohoto přípravku je zhoršování bolestí při sebemenším pohybu. Stav zlepšuje chlad a tlak, zhoršuje ho teplo. Celkově se pak jedná o osoby velmi podrážděné.

Calcarea carbonica – preparát určený pro osoby, které si stěžují na bolesti svalů z námahy a chladu. Jsou to často lidé obézní, zimomřiví a ti, co se snadno unaví. Potí se jim ruce a nohy a jedli by hlavně sladkosti či vejce.

Causticum – tento lék zabírá na bolesti svalů ze suchého a chladného prostředí. V teple se potíže lepší. Tito pacienti si mohou stěžovat na pocit zkrácených šlach.

Gelsemium sempervirens – pomáhá při bolestech svalů doprovázených jejich třesem a celkovou únavou. Charakteristická bývá velká slabost při sebemenší námaze.

Kalium phosphoricum – je to hlavní preparát pro případy fibromyalgie s doprovodným únavovým syndromem. Pacienti mají problémy se soustředěním a i malá duševní námaha je u nich pociťována jako obrovská zátěž. Často se u nich setkáváme i s depresí, která může být střídána podrážděností.

Magnesia phosphorica – aplikuje se tehdy, když jsou bolesti křečovité a lepší se teplem. Trpící jedinci si mohou stěžovat i na neosvěžující spánek, kdy se ráno po probuzení cítí mnohem hůře než večer.

Nux vomica – přípravek první volby na fibromyalgii, kterou doprovázejí zažívací potíže. Dochází ke střídání průjmu a zácpy spolu s výraznou plynatostí po každém jídle.

Pulsatilla – jde o lék na velmi proměnlivé a stěhovavé bolesti, které střídají místo svého maxima. Potíže mají často vazbu na menstruační cyklus či hormonální poruchy. Často tedy tyto obtíže trápí ženy, především ty se sklony k depresi, plačtivosti a náladovosti. Vše se ale lepší projeveným zájmem a útěchou.

Rhus toxicodendron – je to preparát s obzvláštním vztahem k vazivu a kloubním vazům. Vhodný je u osob, které zlobí charakteristický pocit zatuhnutí, což pozorují zejména ráno. Klid či první rozhýbání jsou velmi bolestivé, ale poté se bolesti zlepší. Kromě rozcvičení potíže mírní teplo a masáž.

Výše uvedené léky jsou jen ty nejzákladnější, které se dají pro léčbu fibromyalgie použít. Příslušný preparát v ředění 9CH podáváme zpočátku 2–3× denně 5 granulí. Se zlepšením stavu lze počet dávek snižovat.

Uklidněte střeva 

Velmi pozitivní efekt může mít v případě fibromyalgie úprava trávení a celková detoxikace organismu. Co se týká trávení, je nutné v první řadě odhalit potraviny, které jsou pro střevo škodlivé. Ty se pak musí ze stravy vyloučit. Samozřejmě že i nejzákladnější úprava jídelníčku s vynecháním jednoduchých cukrů, nasycených tuků, průmyslově zpracovaných potravin a tzv. junk food může udělat velmi prospěšnou službu. V klinické studii s přechodem na veganskou dietu bylo zaznamenáno výrazné zlepšení příznaků fibromyalgie. Ke stabilizaci trávení mohou dále napomoci probiotika či doplnění trávicích enzymů.

Co ještě může pomoci

Podle výsledků klinických studií je pro zlepšení příznaků fibromyalgie důležité zejména pravidelné cvičení (postačí chůze či plavání 3–4× týdně minimálně na 30 minut). Nutná je i redukce stresu. Pro některé pacienty může být velmi přínosná masáž, chiropraxe či akupunktura. Zapomínat nelze ani na vitaminy, minerály a doplňky stravy. Studiemi ověřený účinek má však pouze užívání hořčíku, a to v dávce 300 mg 2× denně (vhodný je přípravek s opravdu dobrým vstřebáváním). Dále je prokázán pozitivní efekt užívání vitaminu B1, kvůli jeho roli v enzymatických systémech, a též vitaminu E jakožto antioxidantu.

Autor článku: MUDr. Jaroslav Čupera Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii.
Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.
Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna
Líbil se vám článek? +17 ANO NE
Reklama

Poradna uLékaře.cz

Online poradna a objednání k lékaři

Rychlá odpověď
již do 6 hodin

Zkušení lékaři odpovídají
na vaše dotazy

Cena již
od 99 Kč

Zjistit, jak funguje poradna

Související články

Podmínka za soulož s ovcí aneb zoofilie, porucha sexuální preference

Muž, který souložil s ovcemi dostal za své počínání podmínku. Čtěte také komentář...

I člověk s drogovou minulostí může být bezproblémovým partnerem

Závislost na nezákonných drogách, natož na alkoholu může postihnout člověka...

Jste drogově závislí? Ztrátu dokladů řešte raději ihned!

Při ztrátě nebo krádeži dokladů je nejdůležitější věc co nejrychleji nahlásit...

Každodenní trable malých lidí aneb Když nedosáhnou nohama na zem

Lidé s malou tělesnou výškou musí denně čelit řadě problémů. Okolí na ně reaguje...

Co je to opravdová láska?

Co to vlastně znamená „opravdově se zamilovat“? Je to chvíle, kdy nám při setkání...

Průvodce po místech, kam míří jen ti odvážní

Lákají vás lokality opředené pověrami a pověstmi? Máte rádi nevysvětlitelné...

Co dělat, když bylo slunečních paprsků na naši kůži příliš

Snad každý z nás se už někdy spálil na sluníčku. Podcenění síly slunečních paprsků...

Jak je řízen spánek u slepých lidí?

Naše biologické hodiny jsou řízeny mimo jiné denním světlem. Na jeho intenzitě,...

Starší lidé mají nižší potřebu spánku

Podle nového článku publikovaného v Current Biology přichází společně s věkem...

Ponožky, které pomohou řešit plísně i zápach nohou

Nohy nás „nosí“ celý den, a přesto se k nim oproti jiným částem těla chováme...

Doporučujeme

Čtěte více

CNS - centrální nervový systém

Cévní mozková příhoda (CMP) je časté onemocnění, postihující mozkovou tkáň....

Co (ne)dělat, když se město zahalí do smogu

Zima přináší mnoho dní, kdy obyvatele měst i venkova trápí zhoršená kvalita...

Co (ne)jíst při snížené funkci štítné žlázy

Když štítná žláza vylučuje méně hormonů, než organismus aktuálně potřebuje,...

Co (ne)víte o žloutenkách

Virová hepatitida může pro člověka znamenat výrazný zásah do života. V některých...

Co (všechno) Philip Morris zatajil kuřákům o cigaretových filtrech

V současnosti se více než devadesát procent cigaret vyrábí s filtrem. Jeho hlavním...

Co by měl každý rodič vědět o dětské obrně

Zavedením plošného očkování byla dětská obrna vymýcena ve většině zemí světa....

Co by mělo dítě umět, než jde do 1. třídy?

Který rodič by nebyl nervózní, když jde jeho dítě poprvé do školy? Připravte...

Co byste měli říct dětem, než vyrazí na tábor

Balení na letní tábory se blíží. Stejně důležité jako vybavit děti správným...

Co dělat a nedělat v den očkování hexavakcínou

Hexavakcína patří mezi velmi dobře snášené očkovací látky. Přesto její podání...

Co dělat, aby si i vaše partnerka užívala sex

Dva pojmy, kterých se muži bojí nejvíce: frigidita a problémy s erekcí. Ano,...

Co dělat, když bylo slunečních paprsků na naši kůži příliš

Snad každý z nás se už někdy spálil na sluníčku. Podcenění síly slunečních paprsků...

Co dělat, když má dítě horečku?

Vysoká teplota u malého dítěte je vždy signálem ke zvýšené pozornosti. Víte,...

Co dělat, když mi oznámí diagnózu rakovina?

A je to tady. Lékař pojmenoval to, na co jsme se báli i jen pomyslet. Šetrně...

Co dítě ponižuje víc? Pleny, nebo mokré povlečení?

Noční pomočování je pro dítě velice stresující záležitost, která dokáže snižovat...

Co je klíšťová encefalitida?

Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění mozku a mozkových blan. Způsobuje...

Co je příčinou 37 milionů případů slepoty v rozvinutém a rozvojovém světě?

37 miliónů lidí na světě je slepých a k tomuto číslu přibývají každým rokem...

Co je štítná žláza a jak účinkuje

Štítná žláza je endokrinní orgán tvořený dvěma laloky vejčitého tvaru, které...

Co je to bolest

Bolest je nepříjemným smyslovým vjemem. Za normálních okolností funguje jako...

Co je to kýla?

Žádná kýla není stejná. Její příznaky se mohou objevit náhle či postupně. Různí...

Co je to nádorová bolest?

Existuje mnoho různých definic bolesti. Jedna z těch zajímavějších například...