Kdy je nejlepší očkovat
Úsloví o tom, že máme udělat ihned, co můžeme udělat dnes, a dokončit dnes to, co můžeme udělat zítra, zná asi každý. Ve skutečném životě se ale tohoto pořekadla našich babiček drží jen málokdo. Jsou však situace, kdy se nám zpoždění může nepříjemně vymstít. A jak je tomu v případě očkování proti klíšťové encefalitidě?
Malincí tvorečkové z lesů a strání...
Klíšťata se začínají probouzet s příchodem prvních jarních měsíců. Od této chvíle vylézají ze svých zimních úkrytů spolu s obyvateli svého zažívacího systému – velice nebezpečnými viry klíšťové encefalitidy. Šikují se na stéblech trav a spodních stranách listů a jsou připravena ke zteči proti našemu obrannému systému. Již v tomto období se tak můžeme klíšťovou encefalitidou nakazit. Skutečným časem žní je však pro klíšťata období prázdnin a začátek podzimu. Pak pomaličku i se svými viry odcházejí ze scény, i když nákaza nám může hrozit ještě začátkem října.
#IMG#Kdy nejlépe začít s očkováním...
Vakcína účinně chrání před nákazou až po podání druhé dávky, která se obvykle dává za jeden měsíc po dávce první. Proto je ideálním obdobím pro začátek očkování zima. Ale ruku na srdce, kdo z nás přemýšlí o tom, jak se bude chránit v létě na houbách proti této nemoci, když za oknem ještě padají sněhové vločky? Nebojte, ani v tomto případě ještě není nic ztraceno.
Co když už je po zimě...
Je třeba vyvrátit silně zakořeněný mýtus, že očkovat proti klíšťové encefalitidě je možné pouze v zimních měsících. Skutečně tomu tak není. Zahájit očkování lze v kterémkoli ročním období. Díky tomu, že si náš obranný systém vytvoří způsob jak se s nemocí vypořádat až po podání druhé dávky, je třeba počítat s tím, že po tuto dobu nejsme proti klíšťové encefalitidě chráněni. Na druhou stranu lepší něco nežli nic.
Nechránit se proti klíšťovce očkováním je zejména v českých luzích a hájích celkem risk. Zejména oblasti středních a západních Čech, ale i další regiony jsou totiž klíšťaty značně promořeny. Při zahájení očkování v letních měsících se také doporučuje zkrátit dobu do podání druhé dávky. Použije se pak tzv. zkrácené očkovací schéma. Namísto měsíčního čekání Vás pak lékař může očkovat již za 14 dní po podání první dávky.
(ver)