Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Konopí ovlivňuje i sportovní výkony

redakce uLékaře

Konopí má protizánětlivé a regenerační účinky. Pomáhá od bolesti, ulevuje při úzkosti a stresu a potlačuje nevolnost. Díky tomu může pomoci při vysoké psychické i fyzické zátěži. Je tedy marihuana vhodná pro sportovce?

Konopí má protizánětlivé a regenerační účinky. Pomáhá od bolesti, ulevuje při úzkosti a stresu a potlačuje nevolnost. Díky tomu může pomoci při vysoké psychické i fyzické zátěži. Je tedy marihuana vhodná pro sportovce?

Pozitiva a negativa marihuany

Marihuana se vyznačuje řadou vlastností, jimiž může podpořit sportovní výkon:

  • zlepšuje okysličení tkání,
  • uvolňuje stažené svaly,
  • zvyšuje práh bolesti,
  • ulevuje od bolesti,
  • snižuje úzkost,
  • zlepšuje zrak.

Jiné účinky konopí však mohou sportovní výkon ovlivnit záporně. Tento negativní dopad se odvíjí od toho, že marihuana:

  • zhoršuje pozornost,
  • narušuje koordinaci rukou a očí,
  • zpomaluje reakční čas,
  • způsobuje ospalost.

Nic pro fotbalisty a šermíře

Komplexní působení marihuany může být výhodné především v silových a vytrvalostních sportech, které nevyžadují rychlé rozhodování a neřeší se při nich složitější úkoly. Příklady takových aktivit jsou vytrvalostní běh nebo vzpírání. Naopak v týmových sportech, kde je důležité bleskové vyhodnocení situace a okamžitá reakce, může být užití marihuany na škodu. Konopí nezlepší výkon ani v disciplínách založených na rychlosti a dobré koordinaci pohybů (např. v šermu).

Individuální účinky

Konkrétní dopady konopí navíc závisí na genetických predispozicích, specifické odrůdě rostliny (liší se totiž v zastoupení jednotlivých kanabinoidů, kterých je více než osmdesát), dávce a celkové délce užívání. V důsledku toho má marihuana na každého člověka odlišné účinky.

Sporný vliv na svalovou hmotu 

V jedné z nedávno publikovaných studií potlačovala marihuana uvolňování růstového faktoru svalové tkáně. To by mohlo mít za následek útlum nárůstu svalové hmoty při fyzické aktivitě. Tento účinek byl připisován psychotropnímu tetrahydrokanabinolu (THC, jeden z kanabinoidů). Další z kanabinoidů obsažených v konopí kanabidiol by však potenciálně mohl mít spíše opačný efekt. V současné době proto stále není spolehlivě vědecky prokázáno, zda konopí podporuje nárůst svalů, nebo jej naopak tlumí. 

Nepovolený doping

Do vrcholového sportu však marihuana přece jen nepatří. Kvůli možné nedovolené podpoře sportovního výkonu je vedena na seznamu dopingových látek Světové antidopingové agentury.

Zdroje:

bengreenfieldfitness.com/2015/04/the-effect-of-weed-on-exercise/

unitedpatientsgroup.com/blog/2015/10/07/cannabis-and-sports-by-dustin-sulak-do/

www.cbdex.cz/project/fyzio/

Doporučujeme