Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Konopí na vysoký tlak? Odborníci o tom uvažují

redakce uLékaře

Vysoký krevní tlak trápí spoustu lidí. V budoucnu bude při jeho snižování možná hrát důležitou úlohu léčebné konopí.

Vysoký krevní tlak znamená, že tlak v tepnách je vyšší než 140/90. Cévy ale na takovou zátěž nejsou uzpůsobeny, a zvyšují se tedy rizika rozvoje dalších komplikací (např. urychlení aterosklerózy, postižení ledvin, cévní mozkové příhoda a mnoha jiných). Tyto komplikace mohou být ve svých důsledcích nesmírně závažné, proto je nezbytné vysoký tlak léčit. Kromě již používaných metod by mohlo být slibným pomocníkem i konopí.

Schváleno, ale ne na tlak

U nás je konopí pro léčebné účely povoleno od loňského roku. Předepisovat jej smějí lékaři s přístupem k Centrálnímu úložišti (CÚ) a k Registru pro léčivé přípravky s omezením (RLPO), a to jen v konkrétních, zákonem definovaných případech. Vysoký krevní tlak mezi ně ale prozatím nespadá.

Neobjasněná úloha endokanabinoidního systému

Podle posledních výzkumů hraje významnou roli v regulaci krevního tlaku endokanabinoidní systém. Přestože přesný mechanismus jeho vlivu na krevní tlak není znám, při studiích na zvířatech vedlo podání látek kanabinoidní povahy k poklesu hodnot tlaku. U lidí ale užití kanabinoidů způsobilo přechodné zvýšení krevního tlaku a srdeční frekvence. Rychle ale došlo k rozvoji tolerance a tento efekt vymizel. Konopí poté mělo u uživatelů pozitivní vliv na krevní tlak. Snížilo ho a zklidnilo i možné doprovodné projevy (např. hučení v uších, bolesti hlavy, závratě). Konopí totiž dokáže relaxovat svalovinu cév a podporuje správnou funkci srdce.

Endokanabinoidní systém neovlivňuje zdaleka jen srdce a cévy, ale kromě jiného také uklidňuje a ulevuje od úzkostí. A právě dlouhodobé psychické vypětí je jedním z faktorů, který se podílí na vzniku hypertenze. Někdy se ale stresu zkrátka nevyhnete, ať děláte cokoliv. A v takovém případě pro vás může být dobrým pomocníkem extrakt kanabidiolu. Jedná se o jednu z mnoha složek konopí. Oproti THC má tu výhodu, že je nepsychotropní a nenávykový.

Kanabidiol má ale podle stále rostoucích vědeckých důkazů mnohem větší potenciál. Z hlediska vysokého tlaku jsou podstatné jeho protizánětlivé vlastnosti. Ovlivňuje činnost imunitního systému a tím také pozitivně ovlivňuje činnost endotelu (tj. výstelky cév), která se na rozvoji hypertenze také podílí.

Zdroje:

MEDICAL MARIJUANA. Cannabinoids Lower Blood Pressure to Normal Levels. Dostupné z: www.medicalmarijuana.com/medical-marijuana-treatments-cannabis-uses/cannabinoids-lower-blood-pressure-to-normal-levels/
Hypertenze. Dostupné z: http://pomuzevamtrava.cz/vysoky-tlak-2/
CBDex® HYPERTEN: pro zklidnění při zvýšeném krevním tlaku. Dostupné z: http://pomuzevamtrava.cz/vysoky-tlak-2/
NORML. Hypertension. Dostupné z: http://norml.org/library/item/hypertension
Booz GW. Cannabidiol as an emergent therapeutic strategy for lessening the impact of inflammation on oxidative stress. Free Radic Biol Med. 2011 Sep 1; 51 (5): 1054–61; doi: 10.1016/j.freeradbiomed.2011.01.007. Epub 2011 Jan 14. Review. Dostupné z: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3085542/

Doporučujeme