Měření nitroočního tlaku
Vyšetření nitroočního tlaku indikuje a provádí oční lékař. Používá se při podezření na zelený zákal (glaukom). Ten se může projevit různými poruchami zorného pole („trubicové“ vidění), vnímáním duhových skvrn před očima nebo bolestí. Dlouhodobě zvýšený nitrooční tlak nepříznivě působí na citlivá nervová zakončení. Včas zahájená léčba může předejít trvalému poškození zrakového nervu a ztrátě zraku.
Kdy se to používá...
Vyšetření nitroočního tlaku indikuje a provádí oční lékař. Používá se při podezření na zelený zákal (glaukom) a je také součástí preventivních vyšetření u oftalmologa. Glaukom se může projevit různými poruchami zorného pole („trubicové“ vidění), vnímáním duhových skvrn před očima nebo bolestí.
K čemu to bude...
Uvnitř vašeho oka se neustále tvoří komorová tekutina. Jejím hlavním úkolem je výživa čočky. Za normálních okolností existuje rovnováha mezi tvorbou vody a jejím odtékáním. Při porušení jednoho z procesů stoupá tlak uvnitř oka. Dlouhodobě zvýšený nitrooční tlak nepříznivě působí na citlivá nervová zakončení. Vyšetření odhalí již od počátku abnormality v tlaku. Včas zahájená léčba může předejít trvalému poškození zrakového nervu a ztrátě zraku.Co je k tomu potřeba...
K vyšetření nitroočního tlaku se dnes nejčastěji používají bezkontaktní tonometry. Ve specifických případech pak speciální aplanační tonometry. Přístroje obsahují kontaktní plochu, štěrbinovou lampu a ukazatel tlaku.
Jaký je princip...
U bezkontaktního tonometru je na základě míry oploštění rohovky po pozasažení rohovky mírným proudem vzduchu přístrojem vypočítána hodnota nitrooční tlak.Vhodné je doplnit také bezkontaktní měření tloušťky rohovky, protože nadprůměrné či naopak podprůměrné hodnoty mohou zkreslovat zjištění hodnoty nitroočního tlaku.
Kontaktní plocha aplanačního přístroje tlačí na oční rohovku a způsobuje její oploštění (aplanaci). Lékař ve štěrbinové lampě sleduje oko a odečítá tlak, při kterém k požadovanému oploštění došlo. Čím je větší tlak uvnitř oka, tím větší tlak musí vynaložit přístroj k jejímu oploštění.
Jak se na to připravit...
Měření nitroočního tlaku není bolestivé a nemusíte se jej nijak obávat. Pro co nejpřesnější výsledek byste 12 hodin před vyšetřením neměli pít alkohol. Pokud nosíte kontaktní čočky, vyjměte je. Před zahájením měření pomocí kontaktních tonometrů Vám lékař aplikuje oční kapky,které dokonale znecitliví rohovku a umožní přiložit tonometr na oko. V případě použití nekontaktního tonometru se oko neznecitlivuje.
Jak to probíhá...
Při měření bezkontaktním tonometrem budete vyzváni k položení brady do stojánku a opření čela. Koukat se budete na fixační značku v přístroji. Poté Vám do oka třikrát foukne proud vzduchu o standardní síle. Na základě míry oploštění rohovky je pak přístrojem vypočítán nitrooční tlak. Vyšetření trvá cca 10 sekund.
Po znecitlivění oční rohovky se obvykle posadíte k přístroji. Lékař na jeho druhé straně Vás poučí jak opřít hlavu a kam se dívat. Zaměří štěrbinovou lampu a otočným šroubem reguluje tlak kontaktní plochy tonometru na oko. V okamžiku, kdy se tlak uvnitř oka a na kontaktní ploše vyrovnají, odečte výslednou hodnotu nitroočního tlaku. Moderní přístroje umožňují vyšetření v leže. Vyšetření trvá méně než minutu.
Kdy bude výsledek...
Výsledek měření se dozvíte okamžitě.Co to řekne/ukáže...
Normální nitrooční tlak se pohybuje kolem 15 torrů (v rozsahu mezi 10 a 21). S věkem mírně stoupá. Jeho výše kolísá i během dne. Jednou naměřené mírné zvýšení nitroočního tlaku ještě nemusí znamenat, že máte glaukom. V takových případech se provádějí další měření v průběhu dne nebo několik dní za sebou, tzv.denní křivka nitroočního tlaku. Při opakovaných hodnotách nad 25 torrů se jedná o glaukom již téměř s jistotou.
Kam povedou další kroky...
V případě kontaktního měření nenasazujte alespoň po další hodinu kontaktníčočky. Znecitlivění rohovky je krátkodobé a za malou chvíli samo odezní. Neomezuje Vás v žádné činnosti. Při nitroočním tlaku budícím podezření na glaukom Vás lékař odešle na perimerické vyšetření a eventuálně OCT. Může také rovnou předepsat oční kapky, které snižují nitrooční tlak. Kromě toho je také možné některé typy glaukomu řešit i chirurgicky. O možnostech léčby se poraďte se svým lékařem.
Dostupnost...
Vyšetření nitroočního tlaku provádí každá oční ambulance.