Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Na bolest hlavy platí homeopatie

Homeopatie 19.1.2016
redakce uLékaře

Bolest hlavy je jednou z velmi nepříjemných situací, se kterou se setká téměř každý, a nejednoho z nás bolesti hlavy významně omezují v běžném denním i pracovním životě. Bolest hlavy se vyskytuje dokonce častěji než běžné nachlazení nebo chřipka. I proto se vyplatí hledat fungující a hlavně šetrné prostředky, které hlavě uleví.

Bolest hlavy je jednou z velmi nepříjemných situací, se kterou se setká téměř každý, a nejednoho z nás bolesti hlavy významně omezují v běžném denním i pracovním životě. Bolest hlavy se vyskytuje dokonce častěji než běžné nachlazení nebo chřipka. I proto se vyplatí hledat fungující a hlavně šetrné prostředky, které hlavě uleví. 

Příčin bolestí hlavy je mnoho a často tento zdravotní problém představuje pouze doprovodný příznak jiného onemocnění, například zánětu dutin (tzv. sinusitidy), nerozpoznané oční vady, infekční nemoci. Souviset může i s nevyrovnaným životním stylem.

Typy bolestí 

Pak jsou to samozřejmě bolesti hlavy v neurologickém slova smyslu. Tady je nutné rozlišit, jestli se jedná o tenzní bolest hlavy, cluster headache, anebo o pravou migrénu.

 • Tenzní bolest hlavy  – většinou je způsobena přetížením, fyzickým i psychickým, je doprovázena ztuhlostí a bolestí krčních svalů a svalstva ramen, eventuálně i svalů hlavy, bolesti jsou tlakové, tupé. Bolest u tohoto typu bolesti hlavy se během dne může zhoršovat, ale po vyspání zmizí či se zmírní.
 • Migréna – jednostranná bolest hlavy, silná, která často začíná tzv. aurou (čichovou, zrakovou či sluchovou předzvěstí), po této auře přichází bolest. Migréna je doprovázena poruchami vidění, citlivostí na světlo a hluk, nauzeou a zvracením a postiženého (nejčastěji jsou to ženy či dívky) zneschopňuje od vykonávání běžných činností na řadu hodin a vzácně i dní. Příčiny a mechanismy migrény nejsou stále detailně vysvětleny, nicméně je jisté, že během záchvatu dochází ke stažení cév zásobujících mozek a tím k jeho horšímu prokrvení.
 • Cluster headache – bolest hlavy, opět jednostranná, která může trvat i několik dní, dostavuje se v různých časových odstupech a ve své intenzitě se může v průběhu jednoho záchvatu měnit. Postihuje především muže a záchvat je doprovázený slzením oka na postižené straně a může být i vodnatá rýma.

Co může za bolest

Vyvolávajících faktorů bolestí hlavy je mnoho a na vzniku této bolesti se podílejí různou měrou. Patří mezi ně únava, únava očí, stres, psychické faktory, jako je třeba úzkost, dále alergie, hormonální nerovnováha, problémy s trávením, nízká hladina krevního cukru, léky, kofein, alkohol anebo změny počasí.

Zejména při opakovaném výskytu bolestí hlavy je vždy nutné lékařské vyšetření a vyšetření u specialisty – neurologa. Co nejdříve je třeba se obrátit na lékaře v případě výskytu tzv. varovných příznaků, lékaři je nazývají „červené praporky“. Jedná se o bolesti hlavy doprovázené některým z následujících příznaků – dvojité vidění, zmatenost, závrať, vysoká teplota, ztuhlost krku, kdy postižený není schopen sklonit bradu k hrudní kosti, nemožnost hýbat některou končetinou, prudké zvracení a nevolnost. S těmito příznaky se setkáváme nejčastěji u infekčního zánětu mozkových blan anebo u nádorů mozku. Tady není radno si zahrávat a pokoušet se o domácí léčbu.

Homeopatická první pomoc při bolestech hlavy

Protože obraz bolestí hlavy bývá velmi pestrý, stejně jako je mnoho příčin jejich vzniku, je nutno vybírat i z více homeopatických léků. Mezi nejdůležitější patří:

 • Belladonna je lék na tenzní bolesti hlavy. Většinou jsou to náhle nastupující bolesti pulzujícího charakteru doprovázené překrveným obličejem. Zhoršují se hlukem, světlem, pohybem, typické je zlepšení vleže, v tichu a ve tmě. Tento typ bolestí se může vyskytnout třeba po ostříhání vlasů, návštěvě holiče či po pobytu na prudkém slunci.
 • Bryonia je lékem bolestí s pocitem, že se hlava rozskočí. Bolest je nejčastěji vlevo, doprovázená nevolností, zvracením a závratí zejména při vstávání. Zhoršuje se sebemenším pohybem, pacient strnule drží hlavu v jedné poloze, zlepšuje se silným stlačením hlavy a chladem. Pacient chce absolutní klid a samotu.
 • Ignatia je lékem pro bolesti hlavy, které mohou nastat po zklamání například z rozpadlého vztahu či po ztrátě milované osoby nebo zvířete. Charakteristický je pocit, jako by postižený měl v hlavě vražený hřebík. Bolesti zhoršuje pach tabákového kouře a emoce, zlepší se jakýmkoliv rozptýlením a studeným obkladem na hlavu.
 • Gelsemium sempervirens je lékem proti bolestem hlavy například při chřipce, ale mohou to být i bolesti vyvolané stresem, špatnými zprávami a přepracováním. Jsou to bolesti vycházející z týlní krajiny do svalů šíje, které jsou ztuhlé a bolestivé, pacient si bude stěžovat na pocit těžké hlavy a pocity otupělosti.
 • Nux vomica je dalším lékem na bolesti hlavy z přepracování, nadmíry kávy, alkoholu a přemíry bohaté stravy. Bolesti jsou kongestivního rázu, lokalizované do vlasaté části hlavy, můžou se objevit hned po ránu nebo po jídle. Doprovází je podrážděnost, citlivost na světlo a pocit ucpaného nosu s event. kýcháním. Zhoršení nastává pohybem, potřásáním hlavou a především duševní námahou. Zlepšení se dostaví vleže a v teple.
 • Staphysagria je lékem proti bolestem hlavy následkem intenzivních emocí, zejména při potlačeném a nevyjádřeném vzteku z ponížení či pokoření. Doprovází je oční symptomy. Zlepšení přichází v noci a v teple.
 • Kalium phosphoricum je výborným lékem na bolesti hlavy studentů, které vznikají po mnoha dnech usilovného studia a zhoršují se jakýmkoliv pokusem o další studium či čtení. Zlepší se během procházky na čerstvém vzduchu.

Dávkování: Lék, který nejvíce odpovídá charakteru bolestí, podáváme v ředění 15CH i opakovaně až do zlepšení.

Hlava bez bolesti: co ještě můžeme udělat

Neméně důležitá jsou v prevenci a léčbě bolestí hlavy i režimová opatření.

 • Dodržování pitného režimu – na prvním místě je samozřejmě dostatečné zavodňování organismu. Náležitá hydratace zlepší metabolismus a zajistí i odplavení toxické zátěže.
 • Vynechání určitých potravin – trpíte-li bolestmi hlavy, je dobré vynechat i určitá jídla. Ty totiž bolesti hlavy mohou samy o sobě vyvolat svým chemickým složením. Například vyřadit z jídelníčku jednoduché cukry, protože vedou ke kolísání hladiny krevní glukózy, a samozřejmě jíst vícekrát denně menší porce jídel s vyšším obsahem vlákniny. Také je nutno vyřadit například plísňové sýry, uzeniny, uzené ryby a červené víno pro obsah tyraminu, v uzeninách je navíc často i glutamát – další látka, která také může vyvolat bolest hlavy.
 • Přísun minerálů – vhodný je dostatečný přísun vápníku a hořčíku. To zabezpečí například sójové produkty, listová zelenina, luštěniny, ořechy a banány a dále omega-3 mastné kyseliny, obsažené například v mase lososa či makrely.
 • Aromaterapie – úlevu může poskytnout i aromaterapie, například levandule a máta uleví od bolesti i stresu. Pár kapek esenciálního oleje rozmíchejte v troše kvalitního oleje a aplikujte na spánky, čelo a eventuálně na zátylek. Pokud se na bolesti hlavy podílí zánět paranazálních dutin, je vhodná inhalace s eukalyptem.
 • Akupresura – pomoci ale může i akupresura, nácvik relaxačních technik anebo taky prevence pravidelným vhodným tělesným cvičením.

Doporučujeme