Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Očkování proti pásovému oparu: bezpečné a účinné

Pásový opar 15.9.2015
redakce uLékaře

Vakcinace proti pásovému oparu je jedinou možností, jak se před tímto onemocněním bezpečně chránit. Pásový opar je nesmírně bolestivý v době svého výsevu, navíc může přinést i celoživotní následky v podobě bolestivých neuralgií či poruch citlivosti v postižené oblasti.

Vakcinace proti pásovému oparu je jedinou možností, jak se před tímto onemocněním bezpečně chránit. Pásový opar je nesmírně bolestivý v době svého výsevu, navíc může přinést i celoživotní následky v podobě bolestivých neuralgií či poruch citlivosti v postižené oblasti.

Očkování proti pásovému oparu je doporučeno lidem nad 50 let. Jedná se o živou vakcínu, to znamená, že obsahuje živý virus, který ale není nebezpečný. Během výroby je těmto virům odebráno vše, co by mohlo onemocnění způsobit. Setkáním s takto odzbrojeným „nepřítelem“ se ale imunitní systém naučí bojovat i s tím nebezpečným.

Beze strachu 

Očkování se jeví jako velmi účinné, ve věkovém rozmezí 50–59 let redukuje výskyt onemocnění o 70 %, ve věku 60–69 let dokonce o 64 % oproti placebu. Podle dosavadních průzkumů se navíc jedná o vakcínu, která vyvolává jen minimum nežádoucích účinků. Očkované nejčastěji zajímá, zda mohou kvůli přítomnosti živého viru po vakcinaci onemocnět. Podle dostupných informací se tak stalo zatím jen ve třech případech ze všech očkovaných. Jednalo se o 2 případy planých neštovic a 1 případ pásového oparu. Pokaždé byl průběh onemocnění velmi mírný. Otázkou je také, zda je možné očkováním způsobit onemocnění u osoby blízké očkovanému. Teoreticky toto riziko existuje, ale dosud nebylo sledováno. Celosvětově již bylo aplikováno přes 16 miliónů dávek této vakcíny. 

Minimum nežádoucích účinků

  • Nejčastějšími projevy bývají lokální podráždění v místě vpichu – zarudnutí, bolest, otok, svědění nebo vyrážka.
  • Celkové nepříjemné dopady pak mívají očkovaní o poznání méně často. Někteří reagovali bolestí hlavy, teplotou nebo vyrážkou. Vždy se ale jednalo o ojedinělé případy.

Očkování však není vhodné pro pacienty s poruchou imunitního systému či pro pacienty užívající imunosupresivní léčbu. 

Produkt hodný ocenění  

Vakcína proti pásovému oparu byla dokonce v roce 2013 oceněna cenou Prix Galien USA, která je každoročně udělována za vynikající výsledky v oblasti farmaceutického výzkumu a vývoje. Vakcínu vyrábí firma MSD, která byla Galénovou nadací oceněna již více než 30×, čímž se řadí mezi nejúspěšnější firmy v historii moderního farmaceutického vývoje. Očkování tedy není třeba se bát. Je to jednoduchý způsob, jak chránit zdraví své i svých blízkých. 

Zdroj: www.vakciny.net

www.tribune.cz

Doporučujeme