Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Virem proti viru aneb Co obsahuje očkování proti pásovému oparu

Pásový opar 10.8.2015
redakce uLékaře

Na trhu je od roku 2006, v České republice od roku 2014, v laboratořích ji znají již desítky let. Přečtěte si, jak došlo k objevu vakcíny proti pásovému oparu, z čeho se skládá a jak vlastně v těle funguje.

Na trhu je od roku 2006, v České republice od roku 2014, v laboratořích ji znají již desítky let. Přečtěte si, jak došlo k objevu vakcíny proti pásovému oparu, z čeho se skládá a jak vlastně v těle funguje.

Očkování obecně je vyráběno celou řadou způsobů. Někdy injekce obsahuje pouze protilátky proti původci onemocnění, jindy úlomky jeho těl nebo celé usmrcené bakterie či viry. Může se skládat dokonce i z živých, pouze oslabených infekčních činitelů. A právě to je případ vakcíny proti pásovému oparu.

Jméno z Japonska

Nejen v každé ampulce látky proti pásovému oparu, ale i v očkování proti planým neštovicím se nachází tentýž kmen viru – vakcinační kmen Oki. Své jméno získal od tříletého japonského chlapce, z jehož puchýřků při planých neštovicích byl odebrán. Od té chvíle ale virus prošel celou řadou „pasáží“. To je vědecký termín pro přenesení viru do buněčné kultury v laboratoři a poté, co se pomnoží, jeho odebrání a infikování další buněčné kultury. Při tomto mnohočetném procházení buňkami, často za specifických tepelných nebo chemických podmínek, se virus oslabuje a ztrácí své agresivní vlastnosti.

Chirurgická přesnost

  • Virus prodělá 30 i více pasáží na lidských i zvířecích buňkách.
  • Potom je z poslední buněčné kultury odebrán a důkladně očištěn od všech zbytků buněk.
  • Po přidání pomocných látek vznikne vakcína proti pásovému oparu připravená k podání, v jejíž každé dávce (0,65 ml) je více než 19 400 aktivních virových částic.
  • Pro zajímavost, očkování proti planým neštovicím obsahuje tentýž virus, ale v mnohem nižší koncentraci.

Nekompromisní krvinky

I když při procházení buňkami virus ztrácí svou schopnost množit se v těle a šířit se krví, struktura jeho částic zůstává stejná. A to včetně molekul na jejich povrchu, které jsou pro náš imunitní systém to nejdůležitější. Bílé krvinky si povrch tělíčka viru „ohmatají“, a když zjistí, že je neznámý a nebezpečný, začnou se proti němu bránit. A to jak produkcí protilátek, tak i útokem buněk samotných. Protilátky i imunitní buňky vycvičené na obranu proti tomuto viru pak v těle zůstávají mnoho let. Časem imunita proti viru ubývá, a může tak dojít ke vzniku pásového oparu, který ale bude mnohem méně závažný, než kdyby člověk očkován nebyl.

Zdroje: www.vakciny.net

www.drugs.com

ZOSTAVAX® FULL PRESCRIBING INFORMATION (www.fda.gov)

Doporučujeme