Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Plané neštovice a pásový opar: vsaďte na očkování!

redakce uLékaře

Hlavně pásového oparu se bojí mnoho nejen starších lidí. Teď je tu možnost, jak se před tímto bolestivým zdravotním problémem chránit – lze využít výhod očkování.

Hlavně pásového oparu se bojí mnoho nejen starších lidí. Teď je tu možnost, jak se před tímto bolestivým zdravotním problémem chránit – lze využít výhod očkování.

Plané neštovice jsou způsobené virem, který se krátce označuje VZV. Jsou extrémně nakažlivé a k příznakům patří horečka, bolesti hlavy a břicha, nechutenství a typický výsev puchýřků. Neštovic bývá několik stovek a velmi svědí. Nejdříve se objevují na hlavě a trupu. Po uzdravení pacienta se virus VZV schová do jeho nervových buněk v míše a může se znovu aktivovat, třeba i po několika desítkách let, ve formě pásového oparu. To je velmi bolestivé onemocnění, při kterém dochází k výsevu puchýřků ve spádové oblasti jednoho nebo více nervů. Může mít závažné komplikace a trvalé následky, třeba navždy poškozený zrak. Proti viru VZV se lze bránit očkováním. Existují dva typy vakcíny:

  1. proti planým neštovicím,
  2. proti pásovému oparu, vhodná pro očkování osob nad 50 let.

Život bez jizviček 

Vakcína Varilrix, která obsahuje oslabený živý virus VZV, poskytuje při správném postupu trvalou imunitu proti planým neštovicím. S její pomocí lze onemocnění zcela předejít nebo jeho průběh výrazně zmírnit, dokonce i pokud je podána do tří (údajně až pěti) dnů po nákaze. V současné době se jeví jako vhodné aplikovat dvě dávky. Vakcína je dnes doporučována i dospělým, kteří neštovice neprodělali. A to zejména:

  • lidem, kteří s nimi mohou přijít častěji do styku – pracovníkům ve zdravotnictví či rodičům malých dětí,
  • těm jedincům, jež jsou v kontaktu s osobami s poruchou imunity,
  • ženám, které jsou v plodném věku a nejsou těhotné,
  • cestovatelům.

Tak jako všechny živé očkovací látky není tato vakcína doporučována:

  • těhotným nebo ženám plánujícím graviditu do třiceti dnů od naočkování,
  • osobám, jejichž imunitní systém je narušen nemocí nebo léky (například lidem s transplantovanými orgány).

Pacienti, kteří nemohou být očkováni, ale byli v kontaktu s nákazou, mohou dostat protilátky proti viru VZV. Pokud se opravdu nakazili, pomůže jim to vyhnout se komplikacím.

Jen mírné nepříjemnosti

Nežádoucí účinky jsou většinou jen bolest v místě vpichu či zvýšená teplota. Vzácně se může do měsíce po očkování objevit mírný výsev puchýřků, které jsou infekční. Osoby, které právě podstoupily očkování, by se tedy měly vyhnout těsnému kontaktu s lidmi ohroženými komplikacemi v případě infekce, dokud nepomine riziko výsevu.

Ochrana proti pásovému oparu

Každý, kdo měl plané neštovice, může později v životě dostat pásový opar. Ale existuje vakcína, s jejíž pomocí lze tomuto oparu předejít, nebo alespoň zmírnit jeho průběh. Látka se jmenuje Zostavax a její podání se doporučuje bez ohledu na to, zda dotyčná osoba plané neštovice měla, nebo ne. Je to vlastně silnější verze vakcíny proti planým neštovicím. Původně byla schválena pro osoby starší 60 let, ale v současné době se doporučuje i pro jedince nad 50 let věku. Protože obsahuje živý virus, nemůže být podána tomu, kdo má oslabený imunitní systém. Horní věková hranice pro očkování není stanovena. 

Jedna dávka vakcíny snižuje výskyt pásového oparu o 55–70 % a může pomoci předejít také postherpetické neuralgii (přetrvávající bolestivosti po vyhojení) a postižení očí. Očkování lze rozhodně doporučit starším osobám se zdravým imunitním systémem.

Zdroj: umm.edu

www.webmd.com

 

Doporučujeme