Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Bojíte se pásového oparu? Nechte se očkovat

redakce uLékaře

Herpes zoster neboli pásový opar je bolestivé virové onemocnění, které častěji postihuje osoby starší 50 let. V závažných případech může trvale poškodit nervy, nebo dokonce způsobit slepotu. Dnes však již existuje očkování, jehož prospěch značně převažuje nad případnými zdravotními riziky.

Herpes zoster neboli pásový opar je bolestivé virové onemocnění, které častěji postihuje osoby starší 50 let. V závažných případech může trvale poškodit nervy, nebo dokonce způsobit slepotu. Dnes však již existuje očkování, jehož prospěch značně převažuje nad případnými zdravotními riziky.

Pásový opar se typicky projevuje bolestmi podél postiženého nervu a následným výsevem puchýřků na kůži. Původce tohoto problému v sobě nosí naprostá většina z nás. Jedná se totiž o stejný virus Varicella zoster, který v dětství vyvolává plané neštovice. Po prodělaném onemocnění se „viník“ usazuje v nervových uzlinách a až desítky let čeká na svou příležitost. Přibližně u každého pátého nositele pak časem dojde k reaktivaci viru a následnému vzniku pásového oparu.

Braňte se oslabení!

Důvodem k probuzení viru bývá většinou narušená obranyschopnost organismu. Spouštěčem onemocnění tak často bývají:

  • úrazy,
  • operace,
  • závažnější choroby,
  • podvýživa,
  • psychický a fyzický stres,
  • únava.

Pásový opar se nejčastěji objevuje po dosažení 50. roku života, což pravděpodobně souvisí s oslabením imunitních mechanismů organismu.

Trvalé následky existují 

K výsevu bolestivých puchýřků dochází nejčastěji v oblasti obličeje, šíje, krku nebo hrudníku. Puchýřky po několika týdnech zmizí, úporná bolest však může přetrvávat po dlouhou dobu. V závažných případech může dojít k rozvoji trvalé obrny nervu, vzniku slepoty nebo vzácně i virového zánětu mozkové tkáně. Problémům lze naštěstí předcházet účinnou vakcínou, která se na trhu objevila před několika lety.

Očkování může pomoci 

Vakcinace se doporučuje lidem nad 50 let věku, kteří prodělali onemocnění planými neštovicemi. Pokud daná osoba tuto nemoc v minulosti neměla nebo si tím není jistá, aplikace vakcíny poskytuje ochranu současně proti planým neštovicím i pásovému oparu. Centrum pro nemoci a prevence se sídlem ve Spojených státech amerických uvádí, že vakcína snižuje riziko vzniku pásového oparu o více než 50 %. Očkování navíc zmírňuje nebezpečí dlouhodobých komplikací a také nepříjemné projevy nemoci.

Výhody převažují nad riziky

Bezpečnost vakcíny byla prověřena na tisícovkách pacientů. Očkování je ve většině případů snášeno velmi dobře, bez jakýchkoliv nežádoucích účinků. K případným nejčastějším vedlejším projevů patří:

  • zarudnutí a bolestivost v místě vpichu,
  • bolest hlavy,
  • rozvoj mírné kožní vyrážky, která však brzy odezní,
  • velmi vzácně se může vyskytnout alergická reakce, která vede k rozvoji anafylaktického šoku.

Vakcína proti pásovému oparu obsahuje oslabený živý virus, který pro zdravý imunitní systém nepředstavuje žádnou hrozbu. Určité opatrnosti je však potřeba dbát v případě jedinců s oslabenou imunitou. Takové případy se posuzují zcela individuálně a rozhodnutí o vhodnosti očkování patří do kompetence ošetřujícího lékaře.

Zdroj: www.healthline.com

Doporučujeme