Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Pásový opar po očkování? Stane se, ale průběh je lehčí

Pásový opar 4.12.2015
redakce uLékaře

Každý třetí Čech během svého života onemocní pásovým oparem. Nyní existuje možnost nechat se proti této chorobě očkovat. Vyplatí se to?

Každý třetí Čech během svého života onemocní pásovým oparem. Nyní existuje možnost nechat se proti této chorobě očkovat. Vyplatí se to?

Pásový opar je způsobený virem Varicella zoster. Když se nakazíme poprvé, nejčastěji ještě jako děti, onemocníme planými neštovicemi. Od té doby zůstává virus v těle, kde se skrývá v nervových buňkách. Na uzdě ho drží náš imunitní systém. Virus ovšem čeká na dobu, kdy bude imunita oslabena, aby se mohl znovu rozšířit. K této situaci může dojít v důsledku nějaké jiné nemoci nebo přirozeně se stoupajícím věkem. Onemocnění, které v takovém případě vzniká, nazýváme pásový opar.

Ztížený život 

Projevuje se bolestivou vyrážkou, která na rozdíl od neštovic postihuje jen určitou část těla, nejčastěji pruh kůže. Virus se totiž šíří podél nervu, a to jen do míst, která tento nerv zásobuje. Pásový opar se projevuje:

  • pálivou a řezavou bolestí kůže,
  • výsevem pupínků,
  • jejich přeměnou na puchýřky naplněné čirou tekutinou,
  • následnou tvorbou strupů.

Samotná vyrážka je bolestivá. Někteří lidé ale trpí bolestí postižené oblasti i dlouho poté, co postižení kůže vymizí. Tuto potíž nazýváme postherpetická neuralgie a patří mezi obávané komplikace pásového oparu.

Ostražitá imunita

Vakcína proti pásovému oparu obsahuje živý, ale oslabený virus Varicella zoster. Je příliš slabý na to, aby způsobil nějaké problémy, ale jeho přítomnost v našem těle stimuluje ochranný systém a ten poté produkuje více protilátek. Tyto protilátky pomáhají posílit imunitu a chrání nás před vznikem pásového oparu. Studie, které se zabývaly účinností vakcíny, potvrdily, že výskyt této nemoci se u očkovaných snížil až o 70 %. Existuje tedy sice určité malé riziko, že člověk onemocní i po očkování, ale choroba má v takovém případě mírný průběh a riziko vzniku komplikací – zvláště pak postherpetické neuralgie – je minimální.

Možnost, že člověk onemocní pásovým oparem, stoupá s věkem. Proto je vakcinace určena pro osoby starší 50 let. K účinné ochraně, která trvá až 10 roků, stačí jedna dávka. Můžete se nechat očkovat u svého praktického lékaře, gynekologa či v očkovacích centrech.

Zdroj: www.pasovyopar.cz

www.webmd.boots.com/skin-problems-and-treatments/shingles/shingles-vaccine-after-having-shingles

Doporučujeme