Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Poprvé u gynekologa – nejčastější dotazy

Žena a trombózy 19.8.2015
redakce uLékaře

Důvodem k první návštěvě gynekologa může být žádost o předepsání antikoncepce, zdravotní obtíže či absolvování preventivního vyšetření. S první prohlídkou tohoto druhu bývají spojeny obavy a řada otázek. Zodpovíme ty nejvíce kladené.

Důvodem k první návštěvě gynekologa může být žádost o předepsání antikoncepce, zdravotní obtíže či absolvování preventivního vyšetření. S první prohlídkou tohoto druhu bývají spojeny obavy a řada otázek. Zodpovíme ty nejvíce kladené.

1. Od kolika let může dívka docházet na gynekologii?

V případě zdravotních obtíží je toto vyšetření možné prakticky již od narození. Do 15 let věku jsou dívkám k dispozici dětští gynekologové a poté klasičtí lékaři pro dospělé.

2. Musí nezletilá navštívit tohoto odborníka v doprovodu rodičů?

Pokud jde o gynekologa pro dospělé, přítomnost rodičů vyžadována není.

3. Odkdy a jak často by se mělo na gynekologii docházet?

Od prvního pohlavního styku je vhodné chodit na pravidelné prohlídky jednou za rok, pokud lékař nedoporučí kontroly častější. Přeje-li si dívka v rámci plánovaného rodičovství užívání antikoncepce, měla by se na úvodní vyšetření dostavit ještě před první souloží (alespoň měsíc). Dalším důvodem pro návštěvu gynekologa mohou být zdravotní obtíže, těhotenství nebo předepsání antikoncepce.

4. Co si obléknout?

Pro stydlivější dívky je ideální dorazit na gynekologické vyšetření v sukni. V kabince si dotyčná odloží pouze spodní prádlo, popřípadě punčochy a samotnou sukni vykasá těsně před vyšetřením na gynekologickém stole.

5. Jak probíhá první prohlídka?

Po zjištění anamnézy, tedy důležitých informací ohledně prodělaných onemocnění, užívaných léků, alergií a menstruace, lékař uskuteční vyšetření. To se provádí na speciálním stole, na kterém žena leží a nohy má na zvláštních podpěrách. Poté, co lékař prohlédne zevní genitál, přistoupí k vyšetření za pomoci gynekologických zrcadel (kovových či plastových), nástroje umožňujícího vyšetření pochvy a děložního čípku, ze kterého odebere speciální štětičkou vzorek tkáně a odešle ho k vyhodnocení. Samotný stěr je v naprosté většině případů nebolestivý. Následuje vyšetření pohmatem, kdy má gynekolog část jedné ruky umístěnou v pochvě a druhou v podbřišku. Pokud je pacientka ještě panna, vyšetření zrcadly se vynechá a vyšetření pohmatem se provede konečníkem. Gynekolog by měl udělat také pohmatové vyšetření prsou.

6. Odkdy smí dívka užívat hormonální antikoncepci a je nutný souhlas rodičů?

Z lékařského hlediska není užívání antikoncepce věkem nijak omezeno. Soulož s nezletilou mladší 15 let je však trestným činem a stejně tak se trestného činu dopouští i ten, kdo o plánovaném sexu ví a nepokusí se mu zabránit. Proto gynekolog obvykle antikoncepci dívce mladší 15 let nepředepíše. Souhlas rodičů dívky starší 15 let k nasazení antikoncepce nutný není, protože se takto stará dívka již považuje za dostatečně vyspělou, aby mohla o typu ochrany rozhodnout sama.

Zdroj: www.streetwork.cz

 

Doporučujeme