Prevence rakoviny prsu a vaječníků – co (ne)pohlídá gynekolog?
Ke gynekologovi by každá žena měla během roku alespoň jednou zajít, a to i když jí „nic není“ a jeho návštěva je jen preventivní. Co ji čeká? A co může gynekolog při vyšetření zjistit?
#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet?
Přihlaste se zde
Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.
Přihlásit se přes FacebookZadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
Chcete se přihlásit?
Přihlaste se zde
Nemáte účet?
Registrujte se
Ke gynekologovi by každá žena měla během roku alespoň jednou zajít, a to i když jí „nic není“ a jeho návštěva je jen preventivní. Co ji čeká? A co může gynekolog při vyšetření zjistit?
Pod slovem prevence si většinou představíme předcházení vzniku nemoci, třeba zlepšením našeho životního stylu. Patří pod ní ale také snaha zachytit případné onemocnění v co nejčasnějším stadiu. I tato forma prevence je důležitá, a to zejména u onkologických onemocnění, kde je včasné odhalení nemoci pro úspěšnou léčbu zcela zásadní.
Co může pomoci k brzkému odhalení rakoviny? To záleží na typu nádoru, většinou je ale potřeba znát časné příznaky nemoci, u některých diagnóz také provádět samovyšetření a pravidelně navštěvovat lékaře. Je to také případ typicky „ženských nádorů“.
Mezi pojišťovnou hrazená preventivní vyšetření žen patří 1× ročně prohlídka gynekologem. Na té by mělo proběhnout nejen vyšetření pohlavních orgánů, ale lékař by měl ženě prohmatat i prsa. V případě nejasností následuje důkladnější preventivní vyšetření prsu pomocí mamografie nebo ultrazvuku.
U žen nad 45 let je doporučeno, aby je podstoupily raději preventivně jednou za 2 roky – v tomto intervalu je rovněž zaplatí pojišťovna. Na mamografii pacientku odesílá buď praktický lékař, nebo právě gynekolog.
Důležité je také samovyšetřování prsu. Ideálně se provádí pravidelně každý měsíc po skončení menstruace, u žen po menopauze kdykoliv. Vyšetřujte se prvně pohledem do zrcadla, poté pohmatem – nejlépe třemi prsty naplocho, krouživými pohyby, nejdříve povrchově, potom hlouběji. Pravou rukou vyšetřujeme levý prs a naopak. Důležité je vyšetřit nejen prsa, ale i oblast až po klíční kost a podpaží! Pátrá se po jakýchkoliv změnách barvy kůže, asymetriích nebo tvrdých bulkách.
Technika vyšetření není složitá, aby však žena nedělala při vyšetřování chybu (např. úplně nevynechávala některou oblast), gynekolog by ji měl techniku naučit a pokaždé se přeptat, jestli se samovyšetřování věnuje. Právě na vyšetření prsů a poučení o samovyšetřování (i u mladých pacientek!) gynekologové často zapomínají. Žena by se neměla ostýchat si o ně říct. (Více o samovyšetření zde.)
Zajímá vás, co lze na prohlídce skutečně zjistit a zkontrolovat? Gynekologické vyšetření začíná zevní prohlídkou – gynekolog zhodnotí okem zevní genitál. Dále vyšetřuje pohmatem (dvěma rukama; jedna ruka je zavedena v pochvě, druhá položena zvenčí na břiše), kontroluje hmatový vjem a také, zda pro ženu nejsou některé hmaty nepřiměřeně bolestivé, což by mohlo ukazovat na problém.
Následuje tzv. kolposkopie: Pomocí zrcadel se lékař podívá na děložní čípek a odebere z něj štětečkem vzorek, který se odešle do laboratoře, kde jej odborníci zhodnotí pod mikroskopem a zjistí tak možnou přítomnost nádorových buněk na čípku v případě, že nádor ještě není okem viditelný.
Vyšetření by dále mělo pokračovat ultrazvukem, nejlépe tzv. intravaginálním (pomocí sondy zavedené do pochvy). Díky němu gynekolog prohlédne vaječníky a stěnu dělohy, změří ji a vyhodnotí, zda je tloušťka její sliznice správná a odpovídá dni cyklu. Právě proto gynekologa vždy zajímá datum začátku poslední menstruace.
Pozor! Pravidelné gynekologické prohlídky jsou především prevencí rakoviny děložního čípku! I když případná rakovina vaječníků při něm může být odhalena, není to zaručené. Proto by každá žena měla znát příznaky rakoviny vaječníků – pobolívající a zvětšující se břicho, velká únava, případně časté močení a vyprazdňování. S podobnými obtížemi je třeba co nejdříve vyhledat praktického lékaře nebo gynekologa, který může ženu odeslat ke specialistovi.
Pokud se v rodině ženy již vyskytla rakovina prsu nebo vaječníků, zejména vzniklá v mladším věku (pod 45 let), mělo by jí být nabídnuto genetické vyšetření. Je to důležité hlavně proto, že tyto nádory mohou být dědičné – spojené např. s genetickou mutací BRCA 1 nebo 2, která se přenáší na děti a s ní i riziko rakoviny. V případě, že se tato mutace prokáže u někoho ve vaší rodině, je velmi důležité o tom svého gynekologa informovat. Právě gynekolog nebo onkolog by následně měl zajistit i genetické vyšetření dalších členů rodiny, pokud si ho přejí.
„Pacientky s BRCA 1/2 mutací a dalšími genetickými patologiemi jsou velmi pečlivě sledované ve speciálních ambulancích a podstupují řadu pravidelných vyšetření,“ doplňuje prof. Petra Tesařová, onkoložka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která se specializuje právě na rakovinu prsu. „Onkolog a gynekolog jim také mohou nabídnout preventivní chirurgické zákroky odstraňující prsní žlázu a vaječníky, což významně snižuje riziko onemocnění rakovinou.“
O BRCA mutaci se můžete dozvědět více z příběhu paní Lucie, která je její nositelkou.
(him)
Více informací o tomto tématu se dozvíte na www.lecba-rakoviny.cz.
Zdroj:
Mamografický screening rakoviny prsu je hrazen z veřejného zdravotního pojištění...
Rakovina prsu je souhrnné označení pro nádorová onemocnění prsních žláz. Typicky...
Kojení je jedním z důležitých faktorů, které mohou ženy ochránit před rakovinou...
Ženy se zhoubným nádorem prsu si ve světě čím dál častěji volí tzv. profylaktickou...
Rakovina prsu je celosvětově pátým nejčastějším nádorovým onemocněním, které...
Rakovina prsu je v České republice nejčastější nádorové onemocnění, které se...
Nádory prsu jsou nejčastější příčinou nádorové úmrtnosti u českých žen, a proto...
Ženy, které dlouhodobě užívají přípravky proti bolesti, mohou snížit riziko...
Alkohol zvyšuje u žen po rakovině prsu riziko vzniku dalšího nádoru v prsu....
Rakovina prsu je jedním z nejčastějších nádorů, který postihuje čím dál větší...
Lidé trpící hemofilií mívají zkušenost s krvácením do kloubů, které je pro onemocnění...
Strategie v léčbě hemofiliků se celosvětově různí. Důvody k rozdílným přístupům...
Léčit migrénu nestačí jen v okamžiku, kdy přijde. Jak funguje preventivní léčba...
Patříš k mužům, kteří karcinom prostaty považují za onemocnění vyššího věku?...
Křečové žíly mohou být nejen nevábné, ale také bolestivé.
Myslíte na sebe a svoje zdraví? Podle analýzy VZP chodí na preventivní prohlídky...
Prevence je pro dítě nezbytnou ochranou, na které se musejí podílet dětský lékař,...
Časový posun, změna prostředí, vysoké teploty a vlhkost, neznámé bakterie a...
Stejně jako každoročně dalších 7000 českých žen i paní P. si od svého lékaře...
Při pylové alergii je důležité dodržovat některé zásady. Neprodyšně se uzavřít...
Rakovina prsu už zdaleka nepatří mezi takové strašáky jako dříve. Je to dáno...
Věda nezůstala stát ani tento rok a může se na poli onkologického výzkumu pochlubit...
Pokud patříte mezi odborníky na výmluvy, když přijde na cvičení, škodíte si....
Každý den sledujeme v médiích zprávy o nepříjemných úrazech utrpěných při sportu....
Zrak je jeden z našich nejdůležitějších smyslů. Rodiče malých dětí by proto...
Dokonalá prevence vzniku křečových žil je prakticky nemožná. Je to dáno právě...
Jako u většiny onemocnění lze i u osteoporózy nalézt větší či menší podíl tzv....
V západní Evropě proběhly rozsáhlé výzkumy zaměřené na zdraví lidí "na okraji...
Opalování má možná vedle negativních dopadů i jeden pozitivní: podle nového...
Celosvětový trend je jasný – pacientů se srdečním selhání přibývá a zřejmě bude...