Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Proti chřipce alternativně

Homeopatie 9.9.2008
redakce uLékaře

Kromě tzv. klasické, západní léčby představované (kromě léčebného režimu) užíváním hromadně vyráběných léčivých přípravků mnoho z nás rádo sáhne i po tzv. alternativní léčbě.

Kromě tzv. klasické, západní léčby představované (kromě léčebného režimu) užíváním hromadně vyráběných léčivých přípravků mnoho z nás rádo sáhne i po tzv. alternativní léčbě.

Fytoterapie...

Při chřipce se nejčastěji uchylujeme k bylinkám neboli fytoterapii, zpravidla ve formě čajů. Byliny se používají po staletí a léčivé látky v nich obsažené jsou často podstatou průmyslově připravených léků. Čaj z lípy, bezu či máty patří v léčbě nachlazení a chřipky ke klasice. Anýz obsahuje látku, která strukturálně odpovídá léčivé látce obsažené v oseltamiviru, léku hubícímu virus chřipky. Při použití bylinek je třeba dbát na to, abychom měli kvalitní směsi bylin od bezpečného zdroje. Také nesmíme zapomínat na případné alergie. Častá je například alergie na protizánětlivě působící heřmánek.

#IMG# K bylinám patří i aromaterapie, léčba vdechováním vonných látek. Některé uklidňují (levandule), jiné působí příjemně na dýchací cesty (eukalyptus), další přímo dezinfikují (kadidlo). Pomocí aromaterapie samotné rozhodně chřipku nevyléčíte, ale je to příjemná pomoc i osvěžení. Opět pozor na alergie.

Homeopatie...

Typickou alternativní léčbu představuje homeopatie. Homeopatika se sice vyrábějí průmyslově, ale podstata léčby je velmi odlišná od „klasiky“. Léčí se méně než stopovým množstvím látek a platí „léčení podobného podobným“. Dosud nebyla publikována přesvědčivá klinická studie, která by dokládala účinnost homeopatik či odhalovala mechanismus jejich účinku. Přesto je homeopatická léčba oblíbená a v případě potřeby se lze obrátit na školené lékaře-homeopaty.

Akupunktura...

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) patří léčba chřipky k indikovanému použití akupunktury. Tuto léčbu je každopádně třeba přenechat odborníkům. Stejně tak akupresuru, tj. tlak na určité body na těle, je potřeba trénovat, pokud možno pod odborným dohledem. Jak léčbu akupresurou a akupunkturou, tak léčbu homeopatií je třeba začít co nejdříve v začátku onemocnění.

Alternativní léčba však často na chřipku nestačí...

Alternativní léčba může být vhodnou složkou celkové léčby chřipky. Musíme však mít stále na paměti, že stejně jako nás nevyléčí samotné pojídání tabletek bez dodržování léčebného režimu, tak samotná alternativní léčba často na chřipku nestačí. Aby nedošlo k rozvoji komplikací, které mohou být v případě chřipky i smrtelné – zvláště u dětí a starších osob, je třeba léčit s rozvahou a včas sáhnout ke klasickým lékům.

(zak)

Doporučujeme