Autoimunní tyreopatie s nevelkou hypofunkcí, ale pomalu rostoucí strumou (cystologie Bethesda III)
Dobrý den,
už asi rok se léčím se štítnou žlázou. Diagnoza: autoimunní tyreopatie s nevelkou hypofunkcí, ale pomalu rostoucí strumou (cystologie Bethesda III).
Každé ráno beru Euthyrox 25 mikrogramů. Podle krevních testů jsem v pořádku, ale trápí mě tlak na krku, únava, rychle se zadýchávám a potím, v létě je to nejhorší- ven vycházím co nejméně. Podle paní doktorky a také sona se mi pořád štítná žláza (laloky) zvětšuje a proto mi byla doporučena operace strumektomie.
Chtěla jsem se zeptat jestli není nějaká léčba, při které bych nemusela na operaci a laloky by se zase zmenšily samy.
Jestli moje únava, nesnášenlivost tepla, pocení, zadýchávání může být kvůli zvětšeným lalokům, když mám krevní výsledky v pořádku, jestli není potřeba udělat nějaké jiné vyšetření, které nesouvisí se štítnou žlázou.
V případě zdařené operace za jak dlouho budu moct normálně fungovat, kolik budu brát prášků, jestli jiné ženy po operaci přibraly nebo naopak zhubly.
Z jedné strany bych byla za operaci ráda, protože tlak v krku mi opravdu není příjemný, někdy jsem i podrážděná, ale na druhou stranu mám strach, že půjdu na operaci a zmizí jen ten tlak a všechno ostatní zůstane plus se přidají ještě nějaké nevratné problémy.
Moc vám děkuji za jakoukoliv odpověď.
MUDr. Veronika Horáková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ambulance praktického lékaře Benátky nad JizerouDobrý den, struma, neboli zvětšení štítné žlázy (při UZV vyšetření je objem ŠŽ větší než 2 směrodatné odchylky) samo o sobě pokud nedělá subjektivní potíže není indikací k odstranění štítné žlázy. Nejčastější příčinou difuzní strumy v naších podmínkách je právě autoimunitní zánět (Hashimoto, Graves-Basedow). Žláza pomalu roste a je předpoklad, že struma se bude i nadále zvětšovat a samozřejmě s pokročilosti onemocnění se zvyšují i rizika samotného výkonu. Potlačení autoimunitního zánětu léčbou by určitě vedlo k řadě nežádoucích účinků a z dlouhodobého hlediska je strumektomie určitě lepší variantou, k tomu je jistě výhodou, že odebrána tkáň projde histologickým vyšetřením a jednoznačně se vyloučí i nádorový proces. I když je hladina hormonů v normě, samotný autoimunitní proces a chronický zánět tkáně štítné žlázy se může projevit subjektivními potížemi, které popisujete. Samozřejmě koincidenci s jiným onemocněním nevyloučím, ale předpokládám, že chodíte na pravidelné preventivní prohlídky jak k Vašemu praktickému lékaři a gynekologovi, který by případnou nemoc odhalili. Chirurgické odstranění štítné žlázy sebou samozřejmě určité riziko nese, ale je potřeba zvážit benefit samotného výkonu pro Váš další život a v tomto případě by jsem se řídila doporučením endokrinologa. S pozdravem, Dr. Horáková