Bolest břicha, průjem
Dobrý den. Jsem rok po laparoskopické operaci žlučníku. Půl roku bez problémů.Teď půl roku bolestí a tlak břicha na hoře a občas bodavá bolest v pravo dole. Trápí mě častá stolice.Ráno po probuzení normální ,pak následuje řidší která je do žlutá a pak další které jsou spíše vodové z hlenem a spěněné.Podstopil jsem gastroskopi s výsledkem Refluxní ezofagitida gr A dle LA klasifikace - bio. Mirná inkopetence kardie.Bral jsem Pantomyl 40mg.a teď Helicid 20.Potom před měsícem sono břicha vše v normě jen slezina nadhraniční velikost.Rozbor krve perioda cukr 6.7 cholesterol 4.2.Teď beru 10 dní tabletky ráno a večer 1.Duspatalin retard. Ale úlevu nepociťuji.Stolice stejná žlutá a vodnatá.Dekuji za odpověď.Hezký den.
MUDr. Igor Romanko
Specializace: Praktické lékařství pro dospěléDobrý den Pavle. V textu Vašeho dotazu mi není jasné, na co přesně se ptáte a na co mám odpovídat. Refluxní ezofagitida může způsobovat bolesti břicha a tlak "nahoře," ale neměla by souviset s průjmovitou stolicí. Přičin chronického průjmu může být celá řada. U nás to spíše než chronické infekce či parazitární onemocnění bývají nespecifické střevní záněty, malabsorbční syndromy (například celiakie, intolerance potravin, intolerance laktózy, chronická pankreatitida), funkční poruchy (dráždivý tračník například). Nicméně i na chronické infekce je nutné v rámci zjišťování příčiny myslet. Dále může jít samozřejmě o řadu méně typických diagnóz. (karcinoid, Whippleova choroba, Addisonova chororby- to jsou pouze příklady) Ve Vašem případě by mohlo jít také o cholangiogenní průjmy. Po operaci žlučníku se odstraní rezervoár pro žluč a ta volně odtéká do tenkého střeva. Většinou je to dobře snášené, ale v některých případech mohou žlučové kyseliny střevo dráždit a způsobovat tyto obtíže. Je to jedna z možností. Ve Vašem případě bych jistě doporučil provedení kolonoskopie. Kontaktují Vás naše sestřičky a pomohou Vám s objednáním, pokud budete mít zájem. Váš dotaz přepošlu také specialistovi v oboru gastroenterologie
MUDr. Philip Waka Njeka
Specializace: Gastroenterologie, Vnitřní lékařství Pracoviště: Oblastní nemocnice Příbram
Dobrý den pane Pavle, děkuji za Váš dotaz. Refluxní choroba jícnu byla pravděpodobná příčina bolest v nadbřišku. Léky IPP (helicid) by měl Vás ulevit od bolesti. Chronický průjem a bolesti v dolní části břicha můžou být vyvolán různými chorobami, od funkčních poruch trávení, intolerance některých složek potravin, po zánětlivých onemocnění střev, i jiných nemoci. Vzhledem k délce obtíží, infekční příčina průjmů je nepravděpodobná. V anamnéze není uváděn počet stolicí za den, ale přítomnost hlenu ve stolici v menší množství považuje za normu. Je to dána odloučení sliznice střev, která je krytá hlenem. Ve větším množství i s přítomnosti krve, může pak svědčit pro přítomnost zánětu. Doporučil Vám bych vyšetření střev pomoci endoskopu, tedy vyšetření koloskopie, při kterém lze i odebírat tkáně k histologickému vyšetření.
V anamnéze jste udával, že před rokem jste podstoupil laparoskopickou cholecystektomii. Bohužel malé procento lidí se můžou potýkat s trávicími problémy po operaci žlučníku, je to dáno tím, že chybí ten žlučník jako rezervoár pro žluč. Ta pak dostává do střeva ve větší míře a může způsobit průjem, s časem tyto potíže klesají.
Z režimového opatření, bych Vám doporučil navýšit příjem vláknin, pít dostatek tekutin pokud máte několikrát za den průjem k prevenci dehydratace. Jistě objednat cestou praktického lékaře vyšetření koloskopie na gastroenterologii pro chronický průjem.
Přeji Vám brzké uzdravení.
dr. Njeka