Bolesti zad po pádu
Dobrý den, před týdnem jsem zakopla při chůzi po tmě o postranní šňůru stanu, o které jsem nevěděla, zaryla se mi do nohy a já jsem přes ni přepadla dopředu. Slavila jsem ten den narozeniny a vypila jsem cca tři skleničky alkoholu během odpoledne a večera. Protože ale jinak celý rok vůbec nepiji, i toto množství mi způsobilo lehkou opilost a motolici. Při pádu jsem tedy nebyla tolik duchapřítomná jako střízlivý člověk a spadla jsem opravdu naplno. Dopadla jsem předkem trupu na trávu, částečně jsem před sebe, myslím, dala ruce, hlavu jsem měla po pádu otočenou na stranu. Při pádu mi projela lehce bolest podél hrudní páteře, na pravé straně, cca od středu směrem nahoru. Jinak mi v tu chvíli nic nebylo, nebyla jsem v bezvědomí, vstala jsem po chvíli a pokračovala jsem v chůzi. Bolest v zádech už jsem necítila, bolela mě pouze rýha v noze od té šňůry. Cca po hodině jsem šla spát a uprostřed noci mě vzbudilo motání hlavy, které se dostavovalo, pokud jsem si lehla na břicho a otočila hlavu na bok. Nedokázala jsem odhadnout, zda to patří k pádu nebo k vypitému alkoholu, ale neměla jsem kocovinu, žádné nevolnosti ani zvracení. Zároveň mě začalo bolet za krkem a zátylek. Bolest jsem zaspala a ráno mě bolela a trnula pravá ruka, pokud jsem ji zvedla např. při čištění zubů. Jela jsem raději na pohotovost, p. doktor provedl rentgen krční páteře, kdy mi sdělil že tam není nic zlomené ani naštípnuté, že jsem si páteř natáhla. Dále provedl základní neurologické vyšetření, dostala jsem měkký límec a šla jsem domů. Krk mi do dvou dnů povolil, nepříjemné pocity odezněly. Ozývá se ale místo uprostřed zad, kde mi projela bolest ihned při pádu. Není to bolest k nevydržení, je tupá, rozlévá se do ruky a reaguje hlavně na zvednutí ruky a pokud si místo zkouším nahmatat, je to cca 3 - 5 cm napravo vedle páteře. Protože rentgenem p. doktor kontroloval pravděpodobně pouze krční páteř, napadá mě, zda nemohu mít např. naštíplý obratel páteře někde níže. Obecně jsem dost velký plašan a domýšlím si katastrofické scénáře. Bolest není tak silná, aby mě hnala znovu k lékaři, spíš se bojím, abych něco nezanedbala, proto prosím o názor odborníka, zda je pravděpodobné, abych si nějak vážně poranila hrudní páteř, když jsem spadla dopředu a ne na záda? Může mít pád ještě takto s odstupem týdne nějaký vážnější vývoj? Ještě dodávám, že jsem neměla zepředu ani naražená žebra, padala jsem na trávu. Děkuji vám za odpověď.
MUDr. Barbora Suchecká
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Nemocnice Kadaň
Dobrý den, nejlepší by ve vaší situaci bylo udělat ještě i rentgen hrudní páteře - pro jistotu. Bez tohoto vyšetření nelze s jistotou říci, zda je vše v pořádku. Proto bych jako první, vzhledem k anamnéze pádu a následné bolesti, provedla rentgen hrudní (popř. i bederní) páteře. Po tomto vyšetření bude jasné, zda nejde o zlomeninu. Pokud by se zlomenina neukázala, mohla jste si zablokovat hrudní páteř, popř. si úrazem natáhnout struktury podél páteře. V tomto případě by bylo dobré ještě vyšetření rehabilitačním lékařem. Pokud by se blokáda potvrdila, pak lékař může tuto blokádu uvolnit. Jistě je nyní vhodný klidový režim, nedělejte pohyby, které by vyvolávaly bolesti a vyvarujte se prudkých pohybů.
Lékaře tedy pro jistotu navštivte a sdělte mu potíže a to, že jste po pádu. S pozdravem BB.
MUDr. Jiří Marek
Specializace: Fyzikální medicína, Fyzioterapie, Rehabilitační lékařství, Sportovní medicína Pracoviště: Naprapathy Klinika
Určitě situaci nepodceňujte, ale ani nepřeceňujte. Buď bude třeba zajít k lékaři, který bude muset zřejmě doplnit ještě RTG hrudní páteře, nebo i jiný dle klinického vyšetření. Zkušený lékař by měl při vyšetření poznat, zda jde o poúrazový následek nebo spíše o úrazové zhoršení již dříve přítomných svalově funkčních poruch krční, hrudní páteře, současně určitě s poruchou postavení pínve, což ukazuje ni na bederní páteř. Tyto změny se stávají chronickými v Evropě prakticky u všech lidí již v době školního věku, jak začnewme více sedět,. Bwez kompenzace cvičením a ergonomicky správným chováním může přijít problém mnohem dříve než u Vás. Úrazové zhoršení je časté, vypoadá to, mjakoby v té chvíli problém vznikl, je to však většinou jen ta poslední kapka.... Druhá varianta je zajít ke zkušenému fyzioterapeutovi nebo( to by bylo úplně ideální) k lékaři, který pracuje také " aktivně fyzioterapeuticky". V ČR jich však bohužel není mnoho, naštěstí ale jsou,. Ten by vám při vyšetření nejen zjistil, zda není vážnější problém, současnmě by ale hned léčil, současně vysvětlil konkrétní cviky, kkteré bude třeba provádět, aby se situace nejn zlepšila, ale také nevracela po nějakém čase.
Určitě však situaci nepodceňujte.