Candida
Dobry den pani Lazanska, opet se na Vas obracim s prosbou, vždy jste mi dobře poradila :) Už delší dobu, cca rok a pul mam strevni potize, zejména dost silne nadymani a občas prujem a obcas zluta stolice.Za ten rok a pul jsem absolvoval 3 x UZ bricha, rektoskopii s naslednou biopsii tlustého streva a konecniku, krevni testy ( jaterni testy, cholesterol, celiakii, KO, CRP ap. ) a vse v poradku. Za necele dva roky jsem mel 6 x ATB, vždy teda opravnene. Poslední ATB jsem dobral před týdnem a prijde mi, ze nadymani se ted po tech ATB dost zhoršilo. Mam podezreni na Candidu Albicans. Pocituji i další problémy, caste moceni ( vysetreni moce i UZ močového mechyre a prostaty mam v poradku), unava hned po probuzeni, coz jsem cetl, ze taky souvisi s Candidou, uz jsem z toho dost zoufaly. Myslite, ze to muze byt ta Candida? Nebo neco horsiho? Probiotika uzivam, ted jsem si nasadil i dietu s omezenim cukru a bile mouky. Jinak pocituji, ze mam i intoleranci mleka a cokolada mi taky nedela dobře. Coz jsem cetl, ze potravinove alergie taky muze souviset s candidou. Jinak krev ve stolici nemam, hubnout nehubnu, zvracet nezvracím. Popr. v jakých vysetrenich mam dal pokracovat? Dekuji

Lékař uLékaře.cz
Dobrý den, Tomáši. Děkuji za důvěru. Nejprve trochu obecně ke kvasinkám: Ono to s kvasinkami a chorobami, které kvasinky mohou způsobit, vůbec není jednoduché. Lékaři zpravidla rozlišují lokální (místní) kvasinkové infekce, které jsou vcelku běžné, a i když nejde o vážné choroby, mohou být dosti obtěžující - sem patří vaginální kandidózy u žen, dále kvasinky mohou způsobovat různé kožní problémy, ve vlasech mohou navodit tvorbu lupů či vypadávání vlasů, mohou postihovat sliznici trávicího traktu (afty, příp. záněty dalších oblastí trávicího traktu, ale to už je trochu složitější problematika...) ad. Dalším okruhem jsou tzv. invazivní kvasinkové infekce - ty se rozvinou, pokud kvasinky překonají kožní nebo slizniční bariéru a napadnou vnitřní orgány. Tyto stavy jsou velmi vážné, leckdy život ohrožující, ovšem většinou se netýkají běžné populace, ale imunitně výrazně oslabených osob (např. lidí po orgánových transplantacích nebo po léčbě rakoviny). Dnes se spekuluje o tom, zda by přemnožení kvasinek v organismu mohlo souviset s takovými stavy, jako chronický únavový syndrom ap., ale jednoznačné vědecké důkazy chybí. A podobně je tomu i s nespecifickými trávicími problémy.
I když bez možnosti Vás vyšetřit nemohu žádnou diagnosu s jistotou vyřknout, určitě se nabízí souvislost s opakovanou léčbou ATB. Ta může navodit změny ve složení střevní flóry, resp. vést k přemnožení méně žádoucích kmenů bakterií, popř. kvasinek. Jak infekce, které jste prodělal (usuzuji dle toho, že jste byl léčen ATB), tak jejich léčba mohou navodit intoleranci některých potravin, bývá to ale jen dočasný problém. Určitě bych doporučila laktobacily (již užíváte) a vynechání potravin, u kterých pociťujete, že Vám nyní nedělají dobře (mléko, čokoláda). "Protikvasinkovou dietou" také nic nezkazíte: doporučuje se především omezit/vynechat sladké, bílé pečivo, zvýšit příjem zeleniny a vlákniny (což ovšem může zhoršit nadýmání nebo průjmy). Protikvasinkové působení se také uvádí u některých potravin či bylin (např. česnek, grepfruit, řasa chlorella, houba shiitake, čaj lapacho, z bylin levandule, lichořeřišnice, echinacea ad.). V lékarně lze zakoupit různé kombinované přípravky zaměřené proti kvasinkám, nicméně jde o alternativní postupy, vědecké důkazy pro jejich účinnost jsou vesměs nedostatečné nebo chybí (tedy z pohledu západní medicíny). Pokud Vám tyto postupy nepřinesou úlevu, vyhledejte lékaře, např. gastroenterologa. Řadu vyšetření jste již absolvoval, myslím, že nemá příliš cenu je ihned opakovat. Zkusila bych tomu nechat určitý čas - může trvat několik týdnů i měsíců, než se Vaše střevní flora po tak intezivním antibiotickém zážitku zase obnoví. Pokud by potíže trvaly, uvažovala bych možná ještě o endoskopickém vyšetření celého trávicího traktu: Měl jste pouze rektoskopii, ale bylo by případně vhodné doplnit vyšetření celého tlustého střeva - kolonoskopii, i horní části trávicího traktu - gastroduodenoskopii (tou by se mj. měla histologicky vyloučit případná celiakie, i když si nemyslím, že je u Vás pravděpodobná). Existují nemocní s tzv. syndromem dráždivého tračníku - to je onemocnění, které má podobné příznaky, jako popisujete Vy (průjmy, nadýmání apod.), ale nezjistí se přítomnost žádného organického onemocnění. Hovoříme o tzv. funkčním onemocnění. Ovšem pro vyslovení této diagnosy je skutečně nutné vyloučit všemožné choroby, které mají orgánový podklad. Léčba pak je de facto symptomatická - úprava stravovacích zvyklostí dle tolerance, laktobacily ap., jak jsem již psala. A ještě jedna věc mě napadá - trochu mě zaráží, že jako mladý člověk takto stůněte. 6x ATB (i když nevím, na co jste je bral) za dva roky už není jen tak. Možná to svědčí o nějaké nerovnováze či snížené funkci imunitního systému a nebylo by třeba úplně od věci absolvovat vyšetření na alergologii/imunologii (i když Vás nechci hnát do spárů dalších a dalších lékařů; asi bych to zde neměla psát, ale ono někdy i "moc doktorů" je spíše ke škodě, než k užitku :-). Je jaro, zkuste taky trochu pohybu a vůbec čehokoliv pro dobrou náladu, to někdy pomůže lépe než lék. S pozdravem RL.