Celodenní únava
Dobrý den
Potřeboval bych poradit .
Stále jsem unavený když pracuju a mám zrovna práci v sedě tak usínám, když řídím z práce tak mám co dělat abych neusnul večer taky usnu u televize brzy. V noci nebo ráno se často probouzim s bolení hlavy, žena říkala že se někdy probudim a lapám po dechu ale to naštěstí teď dlouho se nestalo. Někdy se v noci vzbudím a jako by mi bilo víc srdce. Ale EKG mám v pořádku.
Už mi vadí jak mi všichni říkájí že zase spím. Protože večer jdeme třeba na oslavu a já tam usínám a pak je naštvaná i žena.
Děkuji za odpověď.
MUDr. Lenka Smejkalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den pane Kamile.
Nepíšete jak dlouho Vás tyto potíže trápí. Pokud můžete, tak doplňte prosím informace, i včetně těch zda berete léky a něčím se léčíte. Dále by bylo vhodné uvést v kolik hodin běžně chodíte spát, kdy vstáváte, zda se v noci budíte.
Potíže, které máte mohou mít mnoho příčin. Doporučila bych základní vyšetření u praktického lékaře včetně laboratorních odběrů a vyšetření štítné žlázy. Dále by bylo vhodné ORL vyšetření k vyloučení patologie, která by v noci vedla k nedostatečnému okysličení mozku. Dále je možné vyšetření ve spánkové laboratoři. Váš dotaz předám specialistovi k odbornému vyjádření. Přeji hodně štěstí.
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.czDobrý den, pane Kamile, potíže, které popisujete, mohou mít vícero příčin a je třeba podstoupit vyšetření u praktického lékaře, na ORL a ve spánkové laboratoři, aby se zjistilo, co je příčinou problému. Může jít o to, že jste nějak nemocný, máte chronickou infekci nebo poruchu nějakého orgánu (například sníženou funkci štítnice, nemocná játra atd.), můžete mít nízký tlak, vysoký tlak, chudokrevnost apod.. Na kvalitu spánku má vliv stres, prostředí, alkohol, kouření, váha atd. Na to se přijde rozohovorem, odběry a celkovým vyšetřením u praktického lékaře. Dále je možné, že máte nějaký problém v oblasti kreku či nosu, například povolené měkké paztro, nosní polypy, chronickou rýmu, alergie či jiné, což může vést ke chrápání a poruše dýchání v noci. To se vyšetří na ORL. K vyloučení, zda se nejedná o spánkovou apnoe (tedy stav, kdy přestanete na chvíli v noci dýchat), na což by to podle popisu mohlo vypadat, slouží vyšetření ve spánkové laboratoři. K Vašemu praktickému lékaři se objednejte na kontrolu a já požádám naše sestřičky, zda by Vám nepomohly s objednáním k ORL lékaři, případně do spánkové laboratoře, pokud si to budete přát. Vaši lékaři pak zváží, zda bude vhodné vyšetření ve spánkové laboratoři. Zatím, abyste svůj spánek zkvalitnil co nejvíce, doporučuji následující: chodit spát pravidelně ve stejnou dobu, ráno a ani o víkendu dlouho nepřespávat, spíše volit dost dlouhý spánek pravidelně, před spaním nedělat aktivity, které Vás rozčilí, z ložnice vyndat rádio, televizi, počítač, telefon a další zdroje modrého světla, věci, co by Vás mohly při spaní rušit či budit. Pořiďte si dobrou matraci, polštář a zatemnění na okna, k tomu máte mít v ložnici ticho, vyvětráno a teplotu ideálně mezi 19-22°C. Před spaním nepijte alkohol ani neužívejte jiné stimulanty. Snažte se o zdravou stravu, přiměřenou váhu, 4x týdně sportovní aktivitu, na zlepšení je dobrá i jóga. Vše další se bude řídit výsledky vyšetření. S pozdravem MUDr. Soňa Boušková