Gastritida a dieta
Dobrý den.
Již rok se léčím se žaludkem/nález přikládám./
Mám,prosím,tento nález brát jako gastritidu CHRONICKOU???
Musím držet dietu DOŽIVOTNĚ???Pokud ano, tak jakou?
Mohu jíst zeleninu?Pokud ano,mohu si salát okyselit a čím??? /Ocet,jablečný ocet,UME ocet,citron,limeta/ atd.???
Mnohokrát děkuji za odpověď.

MUDr. Kristýna Jiříčková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Medica s.r.o. Kladno Kročehlavy
Dobrý den Karolíno, díky za dotaz. Nález bohužel nebyl přiložen, jinak pokud byste měla Gastritidu, jestli Vám to takto sdělil lékař, o doživotní diagnozu se jednat nemusí. Důležité je užívat medikaci, která si myslím že Vám byla doporučena, jedná se o léky tzv. inhibitory protonové pumpy, které snižují kyselost žaludku, důležité je tento lék užívat ráno na lačno 20 minut před jídlem a pitím, zapít malým douškem vody.
A jakou dietu, či režimová opatření zvolit? Nejezte 2 hodiny před ulehnutím, spěte na polštáři klidně vyšším, nekuřte, omezte alkohol a kávu na minimum, neužívejte léky proti bolesti na lačno, jezte v pravidelných intervalech malé porce, ano, zeleninu určitě jezte, s tím okyselením opatrně, když si dáte pár kapek - octa, citronu, jistě se nic nestane, ale skutečně jen pár kapek.
Obecně ke stravování čtrnáct dní po akutním záchvatu nejsou doporučována kořeněná, dráždivá jídla, začátek diety, či návrat k normálnímu stravování je pozvolný, trochy pečiva, vody, slabého čaje a vařené rýže šlemové polévky (vločková, rýžová, krupicová) a bramborovou kaši s vodou. Lze též přidat banány a pyré z jablek, meruněk, broskví a nektarinek. Nebudete-li mít potíže, lze přidat mixovanou zeleninovou polévku (mrkev, celer, petržel, brambor), nejvhodnější je mrkvová polévka. Když se Váš stav zlepší, můžete zkusit jakékoli libové maso a bramborovou kaši z polotučného mléka nebo šťouchané brambory. Do pokrmů se stále nedává tuk. Postupně se zkouší další potraviny – špenát, ledový salát, hlávkový salát, rajčata, rajský protlak, červená řepa, švestky, mandarinky, pomeranče, grepy, piškoty, pudink, netučná vánočka, těstoviny, bramborové knedlíky, mléko a mléčné výrobky s nižším obsahem tuků. Toto je oficiální dieta při gastritidě, uvidíte, co Vám samotné bude vyhovovat. S pozdravem, KJ.
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.czDobrý den, paní Karolíno, bohužel Váš nález není zobrazen, takže Vám nemohu říci, jaký máte přesně typ žaludečního zánětu a zda je tato diagnóza doživotní. Můžete zkusit dotaz položit znovu a poslat opět přílohu, nebo se obraťte na svého gastroenterologa, který Vám vyšetření dělal a ten Vám nález vysvětlí. Gastgritida je totiž jen popis znamenající zánět v žaludku. Jaký typ zánětu to je, popisuje nejlépe zpráva z histologie, tedy z vyšetření buněk z kousku tkáně, který se při vyšetření odebírá - zánět může například být podmíněný přítomností bakterie Helicobacter pylori, nebo je daný užíváním nějakých pro žaludek škodlivých látek jako léků na bolest, či návratem žluči do žaludku, nebo je způsobený celiakií, daný autoimunitně, jsou i další příčiny. U Helicobactera je třeba léčba antibiotiky, vždy se podávají blokátory protonové pumpy, které tlumí tvorbu kyseliny. Podávají se podle nálezu na gastroskopii a histologii a také podle Vašich potíží různě dlouho od pár měsíců přes roky až doživotně například u autoimunitních zánětů žaludku. Ohledně diety a režimových opatření Vám to přesně napsala paní doktorka přede mnou. Podobně jako je tomu s léky, bude to i u diety. Nic se Vám ale nestane, když sem tam trochu zhřešíte (až se vyléčí akutní potíže), jen je třeba nejíst a neužívat pravidelně potraviny, léky a doplňky, které žaludek dráždí jako léky na bolest a zánět, kyselé potraviny, pikantní jídla, alkohol, káva apod.. S pozdravem MUDr. Soňa Boušková