Jednovaječná dvojčata
Dobrý večer. Ráda bych se zeptala na dotaz ohledně dvojčat. Jsem těhotná a v 9+2 tt mi bylo řečeno, že čekám jednovaječná dvojčata Mono Mono! Dočetla jsem se, že tento tip dvojčat je velmi rizikový a velmi výjimečný. Mohu se prosím zeptat, zda se může třeba ještě na dalším vyšetření něco změnit a může se ještě ukázat přepážka mezi plody, nebo už to mám brát za jasný verdikt? Jaká je šance, že tato dvojčata donosím a jak je tento tip v ČR častý a kolik maminek zdarně donosí miminka alespoň do toho 32.tt? Moc děkuji.
MUDr. Lada Novotná
Specializace: Dermatovenerologie, Korektivní dermatologie
Dobrý den Kateřino, děkuji za Váš dotaz, i když z něj cítím hodně nejistoty a obav. Váš dotaz předám prostřednictvím našich sestřiček rozhodně i specialistovi, aby se k němu vyjádřil. Za mě bych Vám doporučila, abyste se z Vašeho stavu radovala a zbytečně se nestresovala. Tím nechci říct, abyste stav bagatelizovala, či se nesnažila rizika zmírnit. Je prokázáno, že při stresech se mění prokrvení a to by jistě pro výživu miminek nebylo vhodné.
S pozdravem Dr. Lada Novotná
MUDr. Petra Polášková
Specializace: Gynekologie, Porodnictví Pracoviště: FertilityPort Prague s.r.o.
Dobrý den Kateřino,
nedokážu Vám říct konkrétní statistiku, už jen kvůli tomu, že neznám celou Vaši anamnézu. Tento typ dvojčat je opravdu nejrizikovější, protože plody sdílí prostor plodového obalu i placenty, tedy stane-li se něco jednomu, velmi pravděpodobně se to neblaze projeví i na tom druhém. Nejčastější a nejrizikovější je nerovnoměrné rozdělení cévního řečiště placenty a z toho potom pramenící přebytek krevního objemu u jednoho a nedostatek u druhého, přičemž oba plody tento stav výrazně zatěžuje. Nyní se stavem neuděláte nic a musíte počkat na vývoj situace - je nepravděpodobné, jestli už někdo stanovil diagnozu tohoto typu dvojčat, že by se s dalším ultrazvukem ukázalo něco jiného, ale rozhodně budete pod drobnohledem specialistů, nepředpokládám, že by Vás gynekolog chtěl sledovat ve své ambulanci. Určitě, bude-li toho těhotenství pokračovat, se registrujte k porodu (registrace jsou běžné od 14+0 týdne těhotenství) do tzv. perinatologického centra - neuvedla jste, kde bydlíte, ale podle bydliště vhodné zvolit něco v dosahu. Tam budete pravděpodobně chodit i celé těhotenství na kontroly, pravidelná ultrazvuková vyšetření a při prokázání tzv. twin-to.twin syndromu nebo jiného stavu špatného sdílení placenty se možná bude zvažovat i operace v děloze, při které by se spojky v placentě redukovaly. Každopádně nyní bude stěžejním bodem prvotrimestrální screening, který se dělá v kombinaci vyšetření krve (ta je s dvojčetným těhotenstvím ale ne zcela reprodukovatelná) a ultrazvuku - to by měl provádět specialista, ideálně byste měla být na něj již nyní objednaná na místě, kde by se o Vás následně v těhotenství starali.
Držím palce a pevné nervy! S pozdravem MUDr. Petra Polášková