Komplikace při porodu
Dobrý den,
Ráda bych se zeptala na doporučení ohledně porodu. První syn se narodil z důvodu příčné polohy CS. Při císaři jsem ztratila 2000 ml krve. Jako jedinou příčinu lékaři udali nadměrne prokrvenou dělohu s tím že při dalším CS nebo ruptuře dělohy by bylo krvácení stejné. Teď jsem znovu těhotná termín porodu mám v březnu (necelých 19 m po prvním). Jakou formou byste doporučovali vedení porodu CS nebo spontánní porod? V tomto těhotenství žádné potíže krom bolestí a křečí v jizvě nemám.
Předem dík za odpověď
MUDr. Lada Novotná
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den Petro, děkuji za Váš dotaz. Mrzí mě, že v době, kdy byste se měla z příchodu miminka těšit, máte takovéto starosti. V medicíně málo kdy můžeme říci něco na sto procent a i to, že jste měla komplikace při prvním porodu neznamená, že se to samé objeví při druhém. Vzhledem k tomu, že je Váš dotaz velmi specifický, požádám naše sestřičky, aby Váš dotaz předali specialistovi, který Vám jistě odpoví s ohledem na své zkušenosti.
S pozdravem Dr. Lada Novotná
MUDr. Jan Sládeček
Specializace: Dětská gynekologie, Gynekologie, Porodnictví Pracoviště: GYNBUS s.r.o.
Vážená paní,
nedělejte si předem starosti o tom zda porod bude probíhat spontánně nebo SC se bude rozhodovat podle toho jak bude porod probíhat není řečeno že indikace které vedly k SC při minulém těhotenství se budou opakovat rozhodně v průběhu porodu bude porodník volit takové řešení která bude nejšetrnější pro matku i dítě
příjemný průběh těhotenství
MUDr. Petra Polášková
Specializace: Gynekologie, Porodnictví Pracoviště: NL-Clinic Gest IVF;ProCrea Swiss IVF Center
Dobrý den Petro,
cílem Vašeho i našeho (gynekologického) snažení je maximálně bezpečný porod, při/po kterém Vy i Vaše dítě budete v nejlepší možné kondici. Komplikace při prvním porodu, tedy příčná poloha plodu a následně velká krevní ztráta při Císařském řezu, naprosto pochopitelně vedou k Vašim obavám, ale nyní prosím doporučení na vedení porodu ještě nehledejte, k tomu je příliš daleko. Riziko opakování příčné polohy plodu je malé, pokud nemáte nějakou patologii děložní stěny (třeba velké myomy), které nedovolují plodu správně dorotovat před porodem do správné polohy, ale to, že je děloha již po Císařském řezu, samo o sobě přináší pravděpodobnost opakování této operace 50%. Jde o to, že jizva má vždy jinou, méně poddajnou strukturu, než původní svalovina děložní stěny a zároveň oblast, ve které se nachází, se musí v průběhu těhotenství "vytáhnout" o přibližně 10 cm - to je hodně a u části žen může dojít k prasknutí jizvy před porodem, což následně vede k akutní operaci. Proto, aby situace byla rozpoznána včas, musíte být bedlivě poučena - a jistě nejen mnou budete - že jakmile byste vnímala ostrou, řezavou bolest v oblasti podbřišku v průběhu posledního trimestru, ihned byste měla jet na kontrolu do porodnice. A větší riziko trhliny jizvy mají ženy, které otěhotněly v krátkém odstupu po předchozím Císařském řezu... Rozhodnutí o vedení porodu opravdu musí nastat až dle aktuální situace a samozřejmě i Vaší preference - budete-li vaginální porod nebo Císařský řez preferovat.
Co se týče "jinak neodůvodněné" krevní ztráty, která se může opakovat, dovedu si představit, že původcem mohly být křečové žíly, které máte kolem dělohy, ty dokážou i zdatné porodníky pořádně potrápit, ale nikdo s tím nemůže předem nic udělat, ba naopak opakované těhotenství znamená zhoršení stavu křečových žil.
Přeji Vám hezký Advent, nekomplikované těhotenství a hlavně porod v termínu a zdraví obou zúčastněných! S pozdravem MUDr. Petra Polášková