Konzultace výkyvu tlaku a doby krvácení
Dobrý den, tak ještě jeden dotaz, mám diagnózu zánět močového měchýře, lehce i ledviny. Antibiotika na pohotovosti změněna, měla jsem velké kusy krevní sraženiny v moci. Teplotu stále nemám. Co mě trápí je, ze před 3mi dny se mi strašně zvýšil puls a i tlak, v klidu jsou hodnoty o zhruba 10 více, to známena, ze místo svých dosavadních 120/75 puls 60 mám najednou 130/90 puls 70, což není tak zle, ovšem při sebemenší námaze(dojdu si na záchod) tlak vyskočí na 145/100 puls 100, a když vyjdu schody mám i 160/105 a puls 150, před 3mi dny bylo vše jinak, tak tomu nerozumím, muže to způsobovat ten zánět v těle tuto změnu? Kardiologické vyšetření mám za sebou cca měsíc echo v poradku, ekg také, čekám na holter výsledky. Druhy dotaz, dostala jsem kapacku, kterou mi vyndali před hodinou a polstarek přiložený na místě vpichu už je cely prosáklo krvi a krev v minimálním množství jde ven nadále, je to normální? Dekuji
1. Doplňující dotaz dne 26.4: asi jsem to špatně popsala, mě by nepřišli naměřené hodnoty nijak extrémně zle, pokud by takové byvaly vždy, jde mi o to, ze je to prudká změna ze dne na den, minuly týden po procházce každý den tep zvýšený i tlak ale ne tolik. Tento týden jsem při procházce pocit jak už nemůžu, slabost, tep mi mlatil jak zblazneny, doma uklidnění až skoro po hodině (dříve během par minut). A nejhorší mi přijde, aby mi tep vylétl na 120 a tlak na 150 ze 130 při pouhé cestě na wc. Proto mě zajímalo, čím to muže byt, zda muže hrát roli zánět ledvin?
MUDr. Aneta Trefilíková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
Dobrý den paní Štěpánko, děkuji za váš dotaz.
Hodnoty vašeho tlaku mi přijdou v pořádku, je zásadní vědět, že krevní tlak se měří doma zásadně v sedě, v klidu, po odpočinku, na ruce, kde máte vyšší tlak, nejlépe pažním přístrojem, ruka by měla být položená na stole, dlaní vzhůru, při měření nemluvte. Takový krevní tlak je ten, který nás zajímá. Je naprosto přirozené, že při zátěži se tlak zvyšuje, tedy při chůzi, mluvení, cvičení, činnostech. Nejlépe vám výkyvy najde tlakový holter, který jste absolvovala, tak ten vám řekne, jak to vypadá při zátěži a také velice důležitě během spánku.
Po kapačce může být polštářek nasáklý, to je normální. Držela jste si místo vpichu dostatečně dlouho? Doporučuji co nejdéle, držet místo stlačené, třeba i pět minut po odstranění kapačky/jehly.
Po hodině už by vám ranka krvácet neměla, zkuste si místo vydesinfikovat, přiložit nový sterilní polštářek nebo náplast a držet aspoň 5 minut stlačovat místo.
Někdy to může trvat déle, zvláště bere-li pacient napříklas acylpyrin, nebo nějaké léky na ředění krve..
Přeji pěkný zbytek dne, Trefilíková.
MUDr. Jan Vašinka
Specializace: Dětská urologie, Urogynekologie, Urologie Pracoviště: Ambulance nemocnice Znojmo
Dobrý den, zánětlivý proces v těle může ovlivňovat zcela běžně fyziologické hodnoty. Je to tak i v případě zánětu ledvin ve vztahu ke krevnímu tlaku a pulzu. I po úspěšné léčbě přetrvávají příznaky vyčerpání těla v důsledku nemoci. Opět může být příznakem zvýšený tep i krevní tlak. Tyto změny mohou trvat i několik týdnů.
Co se týká prosaku krycího polštářku, nevidím v tom nic, co by Vás mělo znepokojovat. Rána po vpichu do žíly může být i výrazně krvácející. Důležité je, ránu na pár minut silně stisknout.