Krevní tlak
Dobrý den,
má známá diabetička roky léčená s hypertenzí byla nyní měsíc hospitalizována v Motole na int. odd. pro náhlé silné vertigo. Při té příležitosti zjistili, že má i přes svou medikaci velmi vysoký TK. V příloze najdete údaje o všech provedených vyšetřeních a nově předepsané medikaci. Přestože má nyní TK stále vysoký (180 - 200/100) a vertigo přetrvává, takže zvládne chůzi maximálně po bytě, propustili ji lékaři do domácí péče. Prý má kontaktovat svého PL a doléčit se ambulantně. Pominu-li fakt, že ke svému praktickému lékaři sama ani nedojde (s chodítkem pravděpodobně také ne), mám tyto otázky a budu moc ráda, pokud nám poradíte:
1) První změnu medikace na hypertenzi měla pacientka už v lednu - to ještě nebyla v nemocnici - změnil jí to její ošetřující lékař. První vertigo prodělala v únoru. Může to souviset? Nebo vidíte jiné možné vysvětlení vertiga v její dokumentaci?
2) Můžete se podívat na medikaci předepsanou v nemocnici stran možných interakcí, zda je zvolený "mix" v pořádku?
3) Jak má pacientka postupovat, když si denně měří tlak a ten je stále oněch 180 - 200/100 a vertigo přetrvává? Když totiž volala svému praktickému lékaři, aby mu sdělila, že ji má doléčit, a co má dělat s vysokým TK, řekl jí, že když jí nepomohli za měsíc v Motole, co čeká, že udělá on. Prý si má vzít o jednu tabletku Betalocu na noc navíc. To je výsledek. Ambulance nyní navíc nikde neberou, s ohledem na vývoj kolem COVI-19? Jak je vůbec možné, že ji v tomto stavu propustili? Neměla by požadovat doléčení v Motole?
MUDr. Zdeňka Janoušková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Velká BítešDobrý den. Odpovím postupně na vaše podotázky. 1. pacientka má naordinovanou léčbu na hypert...