Neuropatie a defekty na patách
Vážený pane doktore,
obracím se na Vás o radu (nejsem diabetik). Jsem ročník 1942 a léčím se z těžké neuropatie. Poslední měsíc nemohu obout jiné boty než sandály. Trochu mi natékaly nohy okolo kotníků a chodidla. Na obou patách se mi udělaly nejdříve puchýře, a postupně hluboké rány, které jsou velmi bolestivé, stejně jako nohy okolo kotníků a achilovy šlachy. Podle doktorky na chirurgii, kde se léčím, jedná se o nekrózu v obou patách. Nehledě na hluboké a hnisavé rány, bolestivě našlapuji na paty obou nohou. Kam jsem dosud volal, všude mě odmítli, že nejsem diabetik.
Můj pohled:
Manželovi jsem několik dní podle návodu pí dr. na chirurgii na Poliklinice Zahradní Město paty ošetřovala - od úterý 12.5. měl horečku tři dny (38 první den, potom okolo 37 stupňů), ve středu 13.5. absolvoval test na covid-19, 15.5. nám oznámili, že test je negativní. Rány na patách cca 3x2 cm měl hnisavé, bolestivé na dotek. Pokud je to možné, prosíme alespoň o konzultaci problému.
S úctou
MUDr. Lenka Smejkalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den paní Zdeňko a pane Jiří.
Děkujeme za Váš dotaz. Bohužel nevím, kam jste všude volal, nicméně adekvátní a odborné pomoci by se Vám mělo dostat na jakékoliv chirurgické ambulanci. Pokud byl diabetes vyloučen v posledních 3 měsících, tak není třeba dle mého názoru toto vyšetření opakovat. Pokud spoléháte na vyšetření více než rok staré, tak doporučuji určitě diabetes vyloučit novým vyšetřením.
Dále by bylo vhodné kontaktovat chirurgickou ambulanci nebo cévní ambulanci. Ovšem stejně tak Vám vše může zařídit praktický lékař a Vy nebo manželka nemusí nic obtelefonovávat. Je zapotřebí, aby Vás praktický lékař ( nebo chirurg nebo cévní chirurg popř. angiolog) vyšetřil, tj. zda se Vám dobře prokrvují končetiny. Vzhledem k věku je dost pravděpodobné, že nález na tepnách již nějaký bude. Pokud se nevyřeší problém s cévami, tak se rány na patách nezhojí ( léčba je možná miniinvazivně a operačně v závislosti na nálezu při vyšetření a dle Vašeho celkového stavu). Dále je nutné zjistit proč došlo k otoku nohou. Zda se jedná o kardiovaskulární problém nebo onemocnění ledivn či něco jiného. Toto vyšetření by mohl provést praktický lékař nebo internista, ke kterému Vás praktický lékař odešle. Dále je nutné lokální ošetřování. Pokud má manžel horečky a nekrozy, tak na to paní Zdeno sama stačit nebudete. Bude zapotřebí celková léčba antibiotiky, provést stěry z ran a odstranit odumřelou tkáň a rány překrýt speciálním materiálem. Dále je nutné odlehčit místa s defekty speciální obuví, která Vám umožní chůzi bez došlapu na patu. Doporučuji se obrátit na praktického lékaře a na ošetřujícího chirurga.
Nyní Vám shrnu moje doporučení:
1. lokální ošetřování rány - odstranit odumřelou tkáň, odebrat mikrobiologické stěry z rány, antibiotika při infekci, speciální krytí dle zásah vlhkého hojení ran, speciální obuv na došlap s odlehčenou patou
2. vyšetření u cévního chirurga
3. celkové vyšetření k odhalení příčiny vzniku otoků
Pokud budete mít zájem, tak sestřička z naší poradny Vás objedná jako ,,akutního pacienta,, do ambulance cévního chirurga.
Přeji Vám hodně štěstí a brzkou úlevu.