Oční problémy a nespavost
Dobrý den,
píši vám, protože můj problém se ukáže vždy ráno po probuzení a večer před spaním. Vždy se mi udělá přes rohovku taková lesklá prasklina / lesklý vlas. Po 1 hodině to zmizí a ukáže se to zase večer před spaním. Oči většinou ukazují zdravotní problém. Oční vyšetření mám 100% v pořádku. Jsem akorát pořád unavený a když si lehnu jako včera, usnul jsem až po 12 hodinách neustálého převalování. Krevní testy nic neukázaly kromě tuků. Pracuji v nočním provozu jako řidič. Alkohol nepiju, nekouřím. Užívám léky na tlak Ramipril 5g 1-0-0. Když ležím a snažím se usnout, zaléhá mi v uších a tak divně odeznívá jak po nadměrném hluku. Prý to může být od páteře. Momentálně přes pandemii jezdím na kole k vůli pohybu. Měl jsem vyšetření Holtrem, plic k vůli dýchání a srdce. Vše negativní. Při pravidelné kontrole mám tlak v normě 120/80. Holtr na zjištění možné srdeční arytmie mi zatím nedali. Srdce mi kolikrát buší když chci spát, prý je to ze stresu. Upřímně, když jsem si dal v minulosti denně 5 piv, spal jsem jak mimino a ráno byl fit. Nyní, pokud neužiju tablety na spaní Zolpidem 10 mg, nemůžu usnout a k ránu když usnu, tak za chvíli musím vstávat a jsem pak celý den jak po opici-jak praštěný. Můžete mi prosím poradit ohledně těch očí-mám to na obou a co s tím spaním? Děkuji
1. doplňující informace 27.1.2021:
děkuji za odpověď. Spánkové Apnoe mám naměřeno pod hranici 10. Masku mi v BRD nedali, dali mi spací vestu s balonem, abych se netočil na záda, pak klesla hodnota pod 10, jinými slovy jsem nedýchal 10 vteřin jednou za noc. Prý to je v normě. Tzn., že spím s vestou na boku se dvěma polštáři. Mám Apnoe, čím více kg tím větší pauzy, zhubnul jsem z 125 kg na 103 kg a hodlám hubnout dál na hranici 85 kg, měřím 182 cm. cm. Hodnoty šly dolů. S maskou jsem nebyl schopen usnout, bez šance.... Ve stresu jsme všichni
MUDr. Kseniia Bilomeria
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Oblastní nemocnice Mladá BoleslavDobrý den, pane Richard, děkuji za Váš dotaz. Dotaz ohledně oči předávám specialistům v oboru. Problém nespavosti je složitý a vždy vyžaduje komplexní přístup specialistů různých oboru. Doporučuji vyloučit možnou fyzickou příčinu (uvádíte bušení srdce, je jistě na místě Holter- EKG monitorování, dále hormonální poruchy - v první řádě hormony štítné žlázy, dále je vhodné vyloučit syndrom spánkové apnoe - provádí se v specializovaných centrech a možné neurologické onemocnění). Dále bych se zaměřila na vyšetření psychického stavu, nespavost může způsobovat zvýšený stres v práci či rodině, také například současná situace s pandemií COVID 19. Doporučuji se objednat do psychologické poradny. Obecně se doporučuje změna životního stylu, zařazení více pohybu, hlavně večer, omezení kofeinových nápojů, zmenšení večerních porcí jídla, větrání v ložnicí, atd.). Pokud se vyloučí výše uvedeny příčiny nespavosti, a večerní rituály také nebudou fungovat, doporučila bych se objednat do specializované spánkové laboratoře. Může Vás tam objednat praktický lékař. Držím palce, ať se situace zlepší.
MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA
Specializace: Oftalmologie Pracoviště: OFTEX oční klinikaDobrý den, ten "vlas" přes rohovku bude pravděpodobně hlen jakožto doprovodný příznak syndromu suchého oka. Doporučuji kapat umělé slzy až 5x denně (jsou volně prodejné, doporučuji vybrat takové, které jsou bez konzervačních látek) a také víčka večer po dobu 10 minut nahřívat (zlepšuje to funkci mazových žlázek ve víčkách, které jsou důležité pro stabilizaci slzného filmu na oku). Jinak samozřejmě v případě přetrvávajících potíží je vhodné se objednat na oční.
MUDr. Barbora Magdolenová
Specializace: Psychiatrie Pracoviště: Česká správa sociálního zabezpečení
Dobrý den pane Richarde, děkujeme za Váš dotaz. Již jste obdržel odpovědi praktického lékaře a oftalmologa, pokusím se nyní odpovědět z pozice psychiatra. Jak sám píšete, byl jste již interně vyšetřen a absolvoval i spánkovou laboratoř. Zdá se tedy, že Vaše potíže jsou spíše psychického charakteru.
Dle informací od Vás jste v minulosti pil 5 piv denně, jedná se o množství, které je nad hranicí bezpečné spotřeby alkoholu. Zvýšená konzumace může negativně ovlivňovat spánek dlouhodobě, i když nyní již abstinujete, je známo že alkohol narušuje spánkové cykly, určitý tlumivý účinek není pro navození kvalitního spánku dostačující.
Pokud potřebujete Zolpidem k denně, bude namístě konzultace v psychiatrické ambulanci, kde budete důkladně vyšetřen, stanovena přesná diagnosa a upravena léčba na bezpečnější preparáty, zvláště z řady antidepresiv, ale jsou i jiné možnosti. Jak jste asi byl informován, Zolpidem je lék určený k občasné a nepravidelné spotřebě, pokud je užíván denně existuje riziko navození závislosti a vzniku dalších nežádoucích účinků.
V léčbě poruch spánku je nejdůležitější spánková hygiena (o tom blíže psala ve své odpovědi praktická lékařka a na internetu naleznete spoustu článků). Psal jste, že pracujete v noci, žel směnová práce bývá často hlavním zdrojem potíží se spánkem. Řekla bych, že většina pacientů, u kterých se poruchy spánku rozvinou a pracují ve směnách, jsou nakonec nuceni změnit pracovní zařazení a omezit směnovou práci, aby se navodila určitá pravidelnost biorytmů.
Předám Váš dotaz našim sestřičkám, pokud budete mít zájem, pokusí se Vám pomoci s objednáním do psychiatrické ambulance dle Vašeho bydliště.
S pozdravem a přáním brzkého zlepšení, MUDr. Magdolenová