Perianální absces, fisura
Dobrý den,
už jsem tu psal o mém problému - nehojicím se perianálním abscesu a řitní trhlině (https://www.ulekare.cz/poradna-lekare/ritni-trhlina-279772). Včera jsem byl opět na chirurgii a přišel se na mě podívat proktolog, jelikož si ostatní doktoři neví rady. Z rány abscesu mi prý hojně vyteká zkalená serózní sekrece a jelikož je to už měsíc od první operace, zdá se to proktologovi divné. Dělal mi také vyšetření přes konečník, které bylo mírně bolestivé, ale určitě lepší než dříve. Prý si myslí, že může být někde skryté ložisko, které komunikuje s abscesem nebo mám zánět střev. Objednal mě tedy na kolonoskopii (už příští týden) a magnetickou rezonanci. Problém ale je, že konečník mám stále bolestivý a neumím si představit, že v něm bude strčená hadička o velikosti 15mm asi 20 minut. Mám obrovský strach, že to bude bolet. Nejradši bych to odmítl. Navíc tam mám tu trhlinu. Ve zprávě je k tomu napsáno: navalité okraje defektu v místě fissury - můžete mi vysvětlit, co to, prosím, znamená? To se trhlina nehojí? Vždy jsem měl ve zprávě napsané akutní trhlina a nyní už je chronická. Prosím poraďte, neexistuje nějaké alternativa kolonoskopie? Někde jsem slyšel o nějaké kapsli a CT kolografii, je možné to v mém případě použít? Mám teď chřipku, předevčírem jsem měl horečky, jsem vyčerpaný a do toho ještě ten absces. Proktolog mi napsal tedy antibiotika Zinnat. Není to divné, když mám jít příští týden na koloskopii? Ani mi neřekl, jestli je přestat brát. Vždyť musím používat poté ty projímadla na vyčištění střeva. Snad se tomu tedy vyhnu, opravdu se na to necítím a raději bych alternativu. Můžete mi ještě vysvětlit, co znamená: sondáž kavity abscesu volně cca 5 cm hluboko? Doktor mi nic pořádně nevysvětlí a já ani nevím na čem jsem. Děkuji moc.
MUDr. Veronika Horáková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ambulance praktického lékaře Benátky nad JizerouDobrý den, perianální absces je velkým problémem, léčba bývá obvykle dlouhodobá, svízelná, často jí komplikuje právě vznik píštělí, komunikací se střevem, trhlin a dalších ložisek, a to zejména v případě, že samotný absces je symptomem nespecifického střevního zánětu, Crohnovy nemoci či ulcerózní kolitidy. V diagnostice těchto nemocí má kolonoskopie nezastupitelnou roli, umožní ne jenom vizualizaci projevů (tak jak i Vámi jmenované alternativy CT kolografie, či kapsle), ale hlavně odběr vzorků k histlogickému vyšetření, až které přesně určí diagnózu. Pro tyto nespecifické střevní záněty pak platí, že léčbou základního onemocnění se vyléčí i abscesy a trhliny, které jsou komplikací základního onemocnění. Proto by jsem kolonoskopii neodkládala. ATB doporučené proktologem jsou nejspíše určeny k potlačení lokálního zánětu, nejspíše původu bakteriálního z kontaminace z konečníku, který komplikuje lokální nález v abscesu (zakalený sekret z rány). ATB užívejte pravidelně, denně ve stejnou dobu, i v době přípravy na kolonoskopii. Ptal jste se dále, co znamená sondáž kavity abscesu volně cca 5 cm hluboko, znamená to, že absces má dutinu cca. 5 cm hlubokou. S pozdravem, Dr. Horáková
MUDr. Milan Navrátil
Specializace: Balneologie, Dětská chirurgie, Dětská traumatologie, Fyzikální medicína, Chirurgie, Ortopedie, Proktologie, Rehabilitační lékařství, Traumatologie Pracoviště: Úrazová nemocnice Brno
Chronicita zánětlivých změn je dána opakovanou kontaminací ošetřeného bolestivého místa stolici a i nejlepší hygiena zcela tento kontakt nemůže vyloučit.
Chirurg se právě kolonoskopií snaží dobrat upřesnění původu změn v konečníku a řitním otvoru u mladého pacienta, což podle nálezu bude mít příznivý vliv na pokračující léčení.
Endoskopie s kontrastem může také zjistit, zda se již nejedná o existující píštěl která z dutiny konečníku vystupuje do abscesu.
K doplnění vyšetření jsou jistě i další metody. Rektoskopie a kolonoskopie jsou dnes velmi propracované a šetrné metody a vyšetření bych se podvolil.
Dále dle všech výsledků a pokynů proktologa a chirurga.