Špatné zažívání
Dobrý den, opakovaně se mi v cca dvouměsíčních intervalech vrací trávící obtíže. Po jídle mě rychle přepadne prudká únava, žaludek začne silně kručet, po čase naváže plynatost a pocity tlaku (nikoliv bolesti) v levé dolní oblasti břicha. Začal jsem při jídle užívat Pangrol, který obtíže zmírňuje, pravděpodobně však neřeší. Problémy většinou po cca dvou týdnech ustanou, po čase se však vrátí. Můžou souviset i s nízkosacharidovou dietou, kterou opakovaně držím, kromě omezení cukrů se však stravuji relativně "zdravě" i mimo diety. Poprvé jsem podobné problémy řešil před šesti lety, tehdy ovšem následovaly hlavně po pití alkoholu a byly podstatně nepříjemnější - nemohl jsem ani spát- Endoskopické, gastroskopické ani ultrazvukové vyšetření však tehdy nic špatného neukázalo.
MUDr. Hana Šilarová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Všeobecný praktický lékař, ordinace Milevsko
Vážený Jane. Trávení je velice komplexní proces ovlivněný řadou věcí. Pokud je něco v nepořádku, může se jednat o onemocnění trávicích orgánů, ale i například štítné žlázy nebo psychiky. Svou roli hraje samozřejmě i dieta nebo denní režim. Na základě Vašich informací nemohu určit diagnózu. Vaše obtíže by jistě zasluhovaly opakované kompletní vyšetření. S celkovou organizací Vám pomůže praktický lékař nebo gastroenterolog. Základem jsou odběry krve. Ty nám vyloučí cukrovku, onemocnění jater a ledvin, štítné žlázy, chudokrevnost či zánět. Vhodné je doplnit z krve i přítomnost potravinových intolerancí, například vyloučení intolerance lepku, neboli celiakii. Dále by bylo vhodné zopakovat ultrazvuk břicha, kterým se dobře vyšetří slinivka, žlučník a játra. Gastroskopie a kolonoskopie pak prohlídnou sliznici žaludku a tlustého střeva a vyloučí zánětlivé onemocnění sliznice nebo vředy žaludku či nádorové onemocnění.
Pokud budou všechna tato vyšetření v pořádku, je dále možné zkusit postupně ze stravy vylučovat některé typy potravin. Vadit mohou například mléčné výrobky, proto se může vyzkoušet jejich úplné vysazení na několik týdnů a pozorovat, zda nedojde k ústupu obtíží. Stejně tak je možné zkusit vysadit výrobky s lepkem. I když budete mít negativní testy na celiakii, tak někteří jedinci nemusí i tak lepek dobře snášet a mohou se cítit lépe bez něj.
Samozřejmostí by měla být péče o sebe celkově, to znamená vyhýbat se stresům, pravidelně sportovat, udržovat dobré vztahy se svými bližními... eventuálně i vyhledat odborníka psychologa, pokud byste měl v této oblasti nějaké nevyřešené záležitosti.
S pozdravem a přáním brzkého zlepšení, Dr. Šilarová