Steatóza jater a redukce váhy
Zdravím.Prosím chci se zeptat.Mám steatozu jater.Je toto závážné onemocnění a lze vyléčit nebo zmírnit?Mám pocit ,že si ještě ubližuji neustálými dietami,které na mě vůbec nefungují a je mi vytýkáno ,že jsem obézní.Jenže nikdo mi neřekne jak a co mám jíst když mám intoleranci na mléčné výrobky a další potraviny. Okamžiě se nafouknu jak balon.Můj otec měl rakovinu žaludku a jater a proto chodím na půlroční kontroly.Tuto steatozu lékařka zjistila v roce2010 když jsem šla na operaci rakoviny prsa.Na plicním po CT mi bylo zděleno ,že mám také na játrech kýlu.Tady je poslední zpráva z 6,12,2021. UZ jater-- játra nezvětšena,vyšší echogenity,mapovité struktury,bez patologických ložisek při horší přehlednosti.Stp.CHCE, bez dilatace žlučových cest,HCHD do 8mm.Ale v pravém podžebří mám takové tupé bolesti,které jsou neustálé v sedě i při pohybu.Mohu požádat lékaře o CT jater nebo jiné vyšetení.Pozn. je mi sice už 70let,ale do penálu se mi ještě nechce.SMAJLÍK
MUDr. Mgr. Anna Prchlíková
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: IV. interní klinika - gastroenterologie a hepatologie, VFN v Praze
Vážená paní, steatoza jater je většinou civilizační onemocnění, doprovázející právě obezitu. U některých vnímavých lidí je steatoza jater doprovázena zánětem jater s následným rozvojem cirhozy se všemi důsledky. Pokud nestrádáte, je pokročilá cirhoza jater málo pravděpodobná a pokud nejsou v játrech fibrotické přestavby, je pravděpodobné, že Vás cirhoza neohrožuje. Nicméně pokud bychom toto chtěli říci s jistotou, pak by bylo na místě vyšetření pomocí Fibroscanu, tedy specializované ultrzvukové vyšetření. CT sice také cirhozu jater ukáže, ale není v této indikaci metodou volby. Ostatně předpokládám, že CT jste absolvovala v souvislosti s onkologickou léčbou. Každopádně steatoza jater je nepřímou známkou kardiovaskulárních rizik a souvisí i s rozvojem poruch glukosové tolerance. Jinými slovy, pokud má osoba steatotická játra, pak má větší pravděpodobnost, že bude mít i vysoký krevní tlak, cukrovku, oneocnění srdce a cév, vysoký cholesterol. Kauzálním řešením této situace je u obézních opravdu redukce váhy. Samozřejmě že i pro lidi, kteří prostě nehubnou, máme léčbu, která jim kardiovaskulární rizika dokáže snížit, avšak je to logicky cesta méně ideální.
Ohledně redukce váhy - neexistuje obecně fungující přístup. Na začátku vždy říkám, že si má pacient zapisovat, co a kdy sní. Většina lidí, kteří se na svůj jídelníček podívají z této perspektivy, dokáže problémy ve stravování identifikovat sám. Dále si obecně lidé málo uvědomují obrovský význam konzumace zeleniny - doporučení WHO je alespoň 400g zeleniny denně. To sníte? Dále doporučuje 2x týdně ryby (ideálně mořské) a 2x týdně luštěninové jídlo. To sníte? Pokud ne, pokuste se o to. V každém jídle by měly být proteiny a zelenina. Celozrnné pečivo nejen že je zdravější, ale i více zasytí, což může ve výsledku kompenzovat jeho cenu. Jídla by měl být dostatek, neměla byste v žádném případě hladovět. Ideální je toto vše konzultovat s nutričním specialistou. Samozřejmě byste se měla přiměřeně hýbat, nikdo neočkává, že začnete sportovat, ale každodenní pohyb venku by měl být samozřejmostí.
Lékař Vám může pomoci ohlídat zmíněná kardiovaskulární rizika - pravidelně kontrolovat krevní tlak, metabolismus cukrů, lipidogram, v případě potřeby nasadit léky. Pro cukrovkáře s obezitou jsou dnes k dispozici léky, které mohou pomoci snížit váhu. Také by se Váš praktický lékař měl být schopen vyjádřit k bolestem v pravém podžebří - předně by se dotáza, zda souvisí s jídlem, zda se mění s pohybem. Pokud s jídlem nesouvisí, tak od jater/žlučníku nebudou. Obecně steatoza jater je klinicky němá. V souvislosti s jídlem se objevují v této lokalizaci obtíže od žlučníku/žlučových cest, i u lidí po CHCE. Bolesti v této lokalizaci mohou být i při zácpě, nakonec mohou být muskuloskeletální (od zad). Nakonec k nálezu kýly na CT - pravděpodobně máte na mysli brániční kýlu, tedy průnik části žaludku otvorem v bránici směrem do hrudníku. To je situace, která může způsobovat refluxní obtíže (pálení žáhy, kašel atd.), pokud jste však gastroskopicky sledována, tak další vyšetření nejsou třeba.
Tedy na závěr poradím, abyste důvěřovala svým lékařům a spolupracovala s nimi - dbala pravidelných prohlídek a doporučení v léčbě, s cílem především kardiovaskulární prevence; + zvyklé dispenzarizace na onkologii. Dietu se pokuste upravit podle poznatků, které jsem uvedla, pokud by to bylo ve vašich možnostech, navštivte nutričního terapeuta, který by s Vámi hledal konkrétní řešení na míru pro Vás. Nemějte nereálné cíle, vězte, že i malé snížení váhy může mít velký vliv na Vaše zdraví. Vyšetření Fibroscanem, pokud by bylo dostupné, můžete absolvovat, ale myslím, že výsledek neovlivní doporučení lékařů, proto ho většina lidí se steatozou jater neabsolvuje a nepovažuji ho za nutné ani u Vás.
S pozdravem Anna Prchlíková