Terapie zlomeniny obratle
Dobrý den,
potřebovala bych poradit a především vysvětlení. Moje matka si 12. 10. zlomila obratel. Měla bolesti, ale rtg zlomeninu neprokázal. Měla bolesti, ale snažila se o rhb, alespoň chůzí, jak jí bylo doporučeno. Bolesti stále gradovaly, na MRI dne 4. 11. byla odhalena fraktura Th L11. Byla hospitalizována, lékaři jí sdělili, že bude muset na operaci. Před převozem byl proveden stěr na Covid 19, matka byla pozitivní a do 20. 11. byla v izolaci. Nyní je maminka již negativní. Matka je na tom velice špatně psychicky, neboť ji lékaři před covidem sdělili, že se fraktura lze vyléčit pouze operativně. Nyní to ale prý lze konzervativně. Matka tomu vzhledem k předchozím sdělením, že operace je nutná, že bez ní se to nezahojí nevěří. Moc prosím o vysvětlení, proč byla indikována operace a proč nyní lze konzervativně. Moc prosím o vysvětlení. Byla jsem vyšetření přítomna a stále se ním nedostalo odpovědi, nebo spíše nesrozumitelné. Komunikace byla vřelá, ale nepochopily jsme ani jedna. Matka se stále domnívá se, že jí obratel již nesroste. Při včerejší konzultaci opět slovo "nesroste" bylo tak nějak mezi řečí lékařem řečeno. Jak se tedy obratel zahojí? Opisuji zprávu z včerejšího vyšetření.
A:pac. po fr. TH L 11 - porot. fr. při kortikoterapii, již po vertebroplastice v anamnéze. Nabízená operace OP vzhledem k prodělanému Covid odložena.
S: bolest již v regresi, zatím ležela
O: hybnost a citlivost periferie v normě
RTG: Skiagram TH/L přechodu
23. 11. 2020 Ve srovnání s extramulárním MMR cca nález kompresivní fraktury se snížením těla o polovinu. Stac. nález st. p. kompresních frakturách L 1-3 se spondyloplastikou L2 a další porcí cementu v meziobratlovém prostoru L2/3
Doporučení: korzet, vertikalizace korzetem, RHC dle instruktáže
Analgetika dle potřeby, sezení krátkodobě.
MUDr. Danica Fričová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den Jano, chápu, že to je pro Vás matoucí, zvláště když jsou tak rozdílné názory na terapii. U Vaší maminky jsou kosti dle zprávy tzv. porotické, tedy "řídké", kvůli užívání kortikoidů. Někdy je pak obtížné v tomto terénu operaci provádět. Nicméně nejsem specialista ve spondylochirurgii. Váš dotaz ale specialistům přeposílám, takže se Vám dostane odborné odpovědi. Prosím tedy o trpělivost.
S pozdravem
MUDr. David Bludovský, Ph.D.
Specializace: Neurochirurgie Pracoviště: Neurochirurgické oddělení FN Plzeň
Vážená paní,
rozumím Vaší nejistotě, měla jste sice spoustu informací, ale nekompletní.
Způsobů léčení zlomenin obratlů při řídnutí kostí je více. Při prostém snížení obratlového těla, které opravdu na prvním snímku ještě nemusí být vyjádřené, bez neurologického postižení (míchy nebo nervových kořenů) je v popředí léčení bolesti. To může být buď operací, při které se do zlomeného (nebo lépe nalomeného) obratle aplikuje kostní cement a tím se obratel zpevní a přestane bolet. To je ta vertebro nebo spondyloplastika, kterou má již Vaše maminka ve druhém bederním obratli.
Druhý způsob u méně významných zlomenin je léčení tzv. konzervativní, tedy bez operace, obyčejně nasazením vysokého korzetu, který podrží tělo ve správné pozici než dojde ke zhojení zlomeniny. Obyčejně tři měsíce.
Ze zaslané dokumentace tedy rozumím tomu, že v úvodu, kdy měla Vaše matka silné bolesti a již byla v minulosti verstebroplastiku podstoupila, byla operace doporučena. Po komplikaci COVIDem vlastně část období léčení proležela a bolesti ustupují, je rozumnější počkat na zahojení a nepodstupovat rizika spojená s operací.
Jak kvalitně se obratel zahojí, tedy sroste nebo nesroste, je trochu sporné, ale většina pacientů se zahojí tak, že nemají bolesti. Může dojít k vytvoření deformity, vlastně "hrbu" v tomto případě v místě přechodu hrudní do bederní páteře, kde je páteř mechanicky více namáhaná. Ani to nemusí vadit běžnému životu. A při případném zhoršení jde znovu promyslet případnou operaci.
Doporučil bych Vám a Vaší matce tedy to samé - pokračovat bez operace a po dalších kontrolách postupovat podle vývoje stavu pacientky a nálezu na RTG (CT, MR, ...).