Zadýchanost v těhotenství
Dobrý den.
Rada bych se zeptala jak se popřípadě pozná stafylokok ovsa infekce když propukne v těle? Sepsi?
Byla jsme vyšetřována pro zadýchanost v těhotenství, je mi 27 let. Na Orl mi zjistili zlatého stafylokok, kterého mi prelecili duomoxem 1000 ale po kontrolních vyterech tam stále byl, což je dva měsíce na zpět? Chci se zeptat zdali je nějaká šance že jo tělo vypudi samo?
Bohužel jsme přišla před 14 ti dnema s pozitivním člověkem na covid 19, nyní již týden mám bolesti a škrábání v kklrku , pokaslava častěji než obvykle (jsem astamitk), jsme unavené jsi a mám nyní jakoby podrážděné oči jakoby pálivé . Teploty nemam, čich a chuť mám také v poradku také na testu jsem nebyla a asi ani nepůjdu, nechci se v těhotenství nervovat.
Chci se zeptat jestli případné nakažení covidem 19 by mělo mělo na stafilokoka vliv a mohl způsobit sepsi atd...?
Také se chci zeptat zdali je pravda, že když člověk má na sliznicich právě nějakou bakterií tak se mu covid vyhne protože je tam už na sliznic obsazeno??
S praktikem to řešit nemůžu protože je většině plná cekarna a čeká se u něj i 3 hodiny ve finále stejně dostanu jen doporučení na Orl... Či něco jiného.
Děkuji za odpovědi a prosím i o případnou odpověď imunologa.
Koronavirus celkové ve mně způsobuje velké obavy , není to příjemné kdyz se vám již pár měsíců špatně dýchá a nedovedu si představit, že kvůli covidu by se mi přidal zápal plic. Jinak vyšetření na začátku zadýchanosti jsme byla plicarem, a rtg snímkem plic.
MUDr. Danica Fričová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den Kláro, myslím, že už nyní se stresujete zcela zbytečně. Zlatý stafylokok je bakterie, která se zcela běžně v nosohltanu, nebo třeba na kůži, vyskytuje i u zdravých lidí. Je součástí tzv. fyziologické flóry a není to nic patologického. Jinými slovy je zcela normální, že ho tam máte. Někdy se stane, že se přemnoží a pak může vyvolávat různá onemocnění podle toho, kde k tomu dojde - typicky v horních cestách dýchacích způsobí zánětlivé onemocnění sliznic- tzv. hnisavá rýma, záněty vedlejších nosních dutin, záněty kůže, abscesy, ale i zápaly plic a dolních cest dýchacích. Sepse vídáme u komplikovaných případů, to Vy pokud jste zdravá, rozhodně nejste. Aktuálně Vaše obtíže mohou být způsobené covidem, ale i jakýmkoliv jiným respiračním virem. Na stafylokoka koronavirus vliv mít nebude v tom smyslu, že by ho vypudil, nebo že by "zabral" místo. Co se může stát (a stává se běžně) je, že na virovou infekci nasedne ta bakteriální, takže onemocnění trvá déle a vyžaduje nakonec antibiotickou terapii. Pokud jste astmatik, pak je třeba mít napaměti, že u astmatiků se obecně veškeré respirační infekce léčí déle až o 2 týdny než u ne-astmatiků. Navíc - pokud jste v pokročilém stádiu těhotenství - 3.trimestr, tak je zadýchanost normálním jevem. Z mého pohledu by bylo vhodné, aby Vás vyšetřil Váš praktický lékař, provedl poslechové vyšetření srdce a plic a ev.odebral krev na zánětlivé parametry. V aktuální době je potřeba se na návštěvě domluvit telefonicky, protože je snaha pacienty objednávat tak, abyste nepřišla do styku s ostatními pacienty. Moji odpověď doplní ještě specialista.
S pozdravem
MUDr. Jana Emlerová
Specializace: Alergologie, Imunologie Pracoviště: MUDr. Přemysl Rákosník - alergologie, imunologie, pneumologie, interna
Dobrý den, paní Kláro, svou odpověď rozdělím na dvě části:
1.) stafylokok: je běžnou součástí našich sliznic, pouze pokud se nebývale pomnoží, může způsobit infekce u osob, které mají sníženou imunitu. Sepsi způsobuje jen u velmi nemocných oslabených jedinců, takže toho se rozhodně bát nemusíte. Poměrně často se stává, že je stafylokok přeléčen a časem se tam znova objeví, pokud ale nezpůsobuje potíže, dále se neléčí. Rozhodně neplatí, že pokud máte na sliznici stafylokoka, nemůže se tam uchytit jiná bakterie.
2.) koronavirus: dušnost v těhotenství je poměrně častý stesk vzhledem k tomu, že rostoucí břicho posouvá nahoru bránici, tím jsou plíce jakoby trochu stlačeny a hůře se dýchá. Co se týká Vašich ostatních příznaků, mohou být způsobeny v podstatě jakoukoli respirační infekcí, pokud chcete mít jistotu,není jiná možnost, než se otestovat na covid 19. O situaci byste ale v každém případě měla telefonicky informovat svého praktického lékaře, aby rozhodl, jak dál postupovat vzhledem k tomu, že máte příznaky respiračního onemocnění a byla jste v kontaktu s covid pozitivním pacientem ( myslím mj.z hlediska toho, že možná chodíte do práce atd.). Každopádně nejdříve mu zavolejte, nechoďte tam bez toho.
S pozdravem, dr.Emlerová