Mýty o kouření: také se jich držíte?

Většina z nás si kdysi myslela, že odvykání kouření je jenom jednorázová událost. Úkol, který je možné splnit během pár týdnů. Potom, když touha zapálit si přetrvávala stále, navždy jsme se vzdali naděje, že se nám někdy podaří prolomit pouta nikotinové závislosti. Možná jsme tehdy narazili na jeden z mýtů o kouření: odvykání je totiž dlouhodobý proces a zbavit se návyku trvá podstatně déle než zbavit se fyzické závislosti. Podívejme se i na další rozšířené mýty.

Nekuřáctví zdaleka převáží veškeré nepohodlí při odvykání
Nekuřáctví zdaleka převáží veškeré nepohodlí při odvykání

Pro mě je příliš pozdě přestat kouřit. Zdraví mám již trvale poškozené.

Faktem je, že nikdy není pozdě přestat kouřit. Zdravotní benefity se dostaví v každém případě. Řečeno s trochou nadsázky, příliš pozdě přestat kouřit je až tehdy, když ležíte hluboko pod zemí. Po zanechání kouření se počíná tělo regenerovat již během prvních dvaceti minut, a pokud mu jeho snahu nebudeme kazit, zdravotní stav se stále zlepšuje v průběhu dalších týdnů, měsíců a let.

Mohu si dát jednu cigaretu a potom dále dodržovat svůj odvykací program.

Faktem je, že žádná taková věc jako „jen jedna cigareta“ neexistuje. Naprostou většinu kuřáků vrátí jediná vykouřená cigareta k jejich původnímu návyku „na plný úvazek“. Opravdové odvykání už potrvá po celý život a kuřáci, kteří svou abstinenci po delší době poruší, pak často těžko hledají odvahu k tomu, začít znovu.

 

Nemohu za to, že poruším odvykání. Nepřekonatelná touha po cigaretě přichází náhle a bez varování.

Faktem je, že nepřekonatelná touha po cigaretě nikdy nepřichází bez varování. Cesta k porušení odvykání začíná vždy ve vaší hlavě. Myšlenky na cigaretu v průběhu odvykání jsou přirozené, ale teprve pokud je ponecháme bez kontroly, mohou nadělat potíže. Naslouchejte svým myšlenkám a snažte se okamžitě opravit nebo přesměrovat ty kontraproduktivní, které vám našeptávají, že to odvykání prostě nikdy nemůžete zvládnout.

Kouření mi už bude navždy chybět.

Faktem je, že svoboda od závislosti se rodí především ve vaší hlavě. My všichni máme schopnost udělat takové změny v myšlení, které nám přinesou trvalou svobodu od závislosti. Lidé, kteří postrádají kouření ještě roky poté, co s ním přestali, se většinou nezbavili příjemných asociací, které měli s kouřením spojené, a kouření vidí v poněkud romantickém světle.

Faktem je, že výhody nekuřáctví zdaleka převáží všechno nepohodlí při odvykání.

Radujte se z každého dne, kdy se vám podařilo nekouřit, a mějte trpělivost se sebou samým. Jakmile jednou zažijete svobodu bez svého návyku, která se rodí především ve vaší mysli, už si ji nikdy nenecháte utéct.

(vek)

Zdroj: http://quitsmoking.about.com/od/preparetoquit/a/mythsvsfacts.htm

Líbí se vám článek?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Zvládla jsem to! | Od: Libuše | 24.7.2012 15:43
Ano před sedmi roky jsem přestala kouřit. Hned, okamžitě po televizní zprávě, že budou cigarety zase zdraženy. Rozčílilo mě to na tolik, že jsem začala ječet na televizi, ať si ten hnus strčí do .... že nejsem žádnej kůň, ani jiný dobytek, abych byla závislá na seně. Přez to, že jsem kouřila 40 cigaret denně, sekla jsem s tím. A se mnou i manžel, který kouřil tolik co já. Nedivte se tedy, že mě zdražení rozlítilo. Už tenkrát jsem platila denně za cigára 220Kč. Přestali jsme oba a dali jsme si cíl, koupit místo cigaret auto. Cigarety jsme zahodili a je to už sedm let. Koupili jsme auto na leasing, který už máme zaplacený. Měsíčně jsme ušetřili šest tisíc korun. No vedlejší účinky nekouření? Hrůza- přibrala jsem 30 kg a orgány o kterých jsem dříve ani nevěděla se začali ozývat. Srdce, plíce, játra, tlak, pulz, klouby. Všechno rozhašený na kašu! Ale kouřit znovu jsem nezačala a ani již nezačnu.Dnes bych už platila za cigarety mnohem víc, než před sedmi léty. A já nehodlám strkat své peníze do chřtánu nenažraných výrobců a prodjců nekvalitních sraček, kterým říkají cigarety.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: