Nutnost očkování proti klíšťové encefalitidě

Inu, přestože o klíšťové encefalitidě se toho člověk může dočíst hodně, tak bych se jako naprostý laik chtěl zeptat na následující. Mám přítelkyni (21 let), jež není očkovaná. Já sám jsem a proto - možná po vzoru přehnané víry ve farmaceutický pokrok a to, že jsme se od doby Edwarda Jennera poněkud posunuli - už nějakou dobu naléhám, aby se i ona naočkovala. Nicméně přítelkyně pilně studuje, u toho pracuje a následující ji přijde jako ztráta času bez větší důležitosti. Jaká je skutečná nebezpečnost klíšťové encefalitidy v jejím věku? Mám vzdát snahy ji k tomu přemluvit, nebo nikoliv? Kolik lidí se u nás ročně nakazí? Jaká je proočkovanost populace? Jak často lidé skutečně ochrnou a umírají jejím následkem? Lépe být vyzbrojen fakty než ničím. Rozhodně se u toho nepohádáme, neb za to nám ani viry nestojí a konečně rozhodnutí je přece na ní, ale když se to řeší. Děkuji za Váš čas. Hodně s trpělivosti i s nesmyslně dlouhými, nudnými a opakujícími dotazy na poloanononymním internetovém serveru. :-)

Odpověď odborníka:

Velmi chválím váš zodpovědný přístup k vašemu zdraví. Klíšťová encefalitida je velmi ošklivé onemocnění, která vyřadí z pracovního procesu na poměrně dlouhou dobu. Provází ji plno příznaků od "banální" parézy (obrny) očního víčka až po smrt. Pokusím se zodpovědět na vaše dotazy:
Za posledních 6 let byl výskyt klíšťové encefalitidy v ČR vyčíslen na 5-10 případů na 100 tisíc obyvatel. Nejvíc to bylo v roce 2006 s 1029 případy a nejmíň v loňském roce s 573 případy, na následky klíšťové encefalitidy umírá kolem 2-5 osob ročně. Výskyt je cyklický s intervalem 2-5 let. Nejvíc případů je hlášeno v letních měsících, co souvisí s pobytem lidí v přírodě a s přirozeným vývojem klíšťat. Infikovaná klíšťata se vyskytují po celé ČR, nejvíc však v Jižních Čechách. Ve věkové kategorii 20-24 let je nemocnost průměrná, asi 4 na 100 tisíc. Víc informací včetně mapek najdete na stránkách státního zdravotního ústavu (zde: http://www.szu.cz/tema/prevence/situace-ve-vyskytu-klistove-encefalitidy-do-roku-2012-v).
Proočkovanost populace v ČR je velmi nízká (kolem 15-30%), přitom po tetanu je to nejznámější vakcína (vyplývá z dotazníků). V Rakousku je díky osvětě proočkovanost téměř 90%, tam si lidi už uvědomili, že přínos očkování je nezpochybnitelný. Ztráta na výdělku v případě onemocnění je v porovnání s cenou vakcíny enormní. Za jednu dávku zaplatíte kolem 500-800 Kč, potřebujete 3 dávky (ve schematu 0; 1-3 měsíce; 5-12 měsíců), přičemž už 14 dnů po 2. dávce je zajištěna ochrana (3. dávka se dává na prodloužení účinku). Zdravotní pojišťovna proplácí obvykle 1 dávku zpětně. Nyní je nejvhodnější období na očkování (podzim, zima), ale očkovat se dá po celý rok. Pokud trávíte v létě čas v přírodě, nebo máte domácího mazlíčka, očkování považuji za nutné.
Přeji hodně zdraví.

MUDr. Zuzana Kollárová
MUDr. Zuzana Kollárová

Specializace: Pracovní lékařství
Pracoviště: FN Královské Vinohrady, Klinika pracovního a cestovního lékařství, Ambulance pro nemoci z povolání

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: