Vitamíny v těhotenství

Dobrý den, mám dotaz ohledně vitamínů před a během těhotenství. Protože se v tom nevyznám a v letácích každý propaguje "to svoje" bych chtěla slyšet nezávislý názor lékaře. Vím, že je důležitá kyselina listová, to obsahují všechny přípravky, ale pak už se složení může lišit. Calibrum má vitamíny, Pregnium DHA, Femibion DHA a vitamíny, takže opravdu nevím, co je lepší. Samozřejmě chci to nejlepší. Mám za sebou jedno těhotenství, ve 37. týdnu jsem spontánně porodila syna (2 470g, 45 cm, nyní 28 měsíců), který byl a je v pořádku. Celou dobu jsem užívala vitamíny Calibrum, ale teď se hodně propaguje právě to DHA a já rybám nijak zvlášť neholduju. Stravuji se normálně, nejím ani zvlášť nezdravě, ale ani bych neřekla, že je to pouze zdravá strava. Ovoce a zeleninu jím veškerou. Je to DHA opravdu tak nezbytné? Nebo je to reklamní tah? A slyšela jsem, že i přebytek některého vitamínu skupiny B není moc zdravý. Je to pravda? Předem moc děkuji za Vaši odpověď a přeji hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce. S pozdravem Hanka

Odpověď odborníka:

Dobrý den, Hanko! Vitamíny jsou náhradou pestré stravy, jejich místo je ve vadném (karenčním) jídelníčku. Rozhodně vám doporučuji raději pestrou stravu, nežli vitamíny. I kyselina listová je přítomna v potravě... Ryby jsou rozhodně velmi doporučovány, obsahují kvalitní bílkoviny a tuky vynikající kvality. Některé látky tukové povahy jsou mimo rybího masa dostupné velmi obtížně nebo vůbec. Pokud ryby netolerujete, pak mohou být řešením doplňky stravy - pro vyvíjeící se dítě je příjem bílkovin a kvalitních tuků (stavba nervové soustavy) důležitá. Co se předávkování a těhotenství týče, je v současné době již dobře prokázáno, že bohatý příjem vitamínů v těhotenství vede velmi často k obrovskému vzrůstu plodu - a to často až nezdravé velikosti.

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
dha | Od: Katka | 9.11.2012 19:06
já rybám nijak zvlášť taky neholduju a myslím si, že právě DHA je pro plod moc důležitá. Zkusila jsem si koupit ProMimi DHA, obsahuje všechny důležité vitamíny a minerály a taky vitamín D. Jsem hned klidnější a nic nám nechybí.
reagovat
re:dha | Od: AndreA | 27.4.2016 01:11
Já jsem užívala v těhotenství Folgravid, obsahuje
jak DHA tak i kyselinu listovou.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: