Zapomenutí pilulky

Dobrý den, beru pátým rokem antikoncepci Mirelle, ted jsem bohuzel zapomnela uzit 3 pilulku z blistru a užila ji až s následující, tedy po 24 hodinách. Ve stejný den, jako jsem zapomněla užít tabletu jsem měla nechráněný styk. V příbalovém letáku je napsáno, že by se měl člověk okamžitě poradit s lékařem. Jak velká je pravděpodobnost nefunkčnosti pilulky? Opravdu jedna opožděná tableta o 24 hodin může tak snížit účinnost, když během pauzy se antikoncepce nebere celé 4 dny a účinnost je zachována? Velmi děkuji za odpověď. Zajimalo by mně, proč je tady možnost, že dojde k oplodnění, když přece v předchozích 4 dnech došlo k menstruaci, odloučení děložní sliznice a vajíčko by se tedy nemělo mít kam uhnízdit, ne? Děkuji za vysvětlení, velmi mi pomůže, když mi odepíšete princip, jak to funguje a ne jen, že můžu být těhotná. S pozdravem a přáním pěkného dne.

Odpověď odborníka:

Kateřino,
princip kombinované hormonální antikoncepce, zástupcem je Vámi uváděný přípravek Mirelle, využívá tzv. negativní zpětné vazby při uvolňování pohlavních hormonů. Tvorba pohlavních hormonů je řízena centrálně z hypothalamu (část mozku) pomocí krevních působků hormonální povahy (gonadoliberinů) a následně uvolněním jiných krevních působků hormonální povahy, tzv. gonadotropinů - folikulostimulačního hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH) z hypofýzy (podvěsek mozkový). To vede k růstu folikulu, který ve vaječníku obsahuje vajíčko, které se cca 14.-16. den uvolní (ovulace). Tyto gonadotropiny ale zároveň vyvolají zvýšenou tvorbu pohlavních hormonů - estrogenů a gestagenů ve vaječnících. Stoupající hladina pohlavních hormonů poté potlačí uvolňování FSH a LH a proto nedochází k opakovanému ovulaci v jednom cyklu. Tento mechanismus nazýváme zpětná vazba.
Při umělém přívodu pohlavních hormonů zvenčí od začátku cyklu klesají oba gonadotropiny a nedochází tudíž ke zrání a uvolnění vajíčka z vaječníku ani růstu a přípravě děložní sliznice pro přijetí zárodku. Stejně dojde k potlačení růstu sliznice pochvy a tkáně mléčné žlázy (ne však k úplnému zastavení!). Potlačení výdeje gonadotropinů pomocí zpětné vazby je závislé trvalé hladině hormonů v krvi. Proto je nutná pravidelnost v užívání. Efekt antikoncepce je ještě násoben zahuštěním hlenu v čípku děložním, zpomalením pohybu řasinek ve vejcovodech apod. Pokud nedojde pravidelnému užívaní antikoncepce, může se rozběhnout uvolňování FSH a LH s následnou ovulací.
Výrobce toleruje chybu v užívání do 12 hodin. Doba 12-24 hodin je řešena podáním dvojnásobné dávky a následnou týdenní sexuální abstinencí. Pokud je neužití tablety delší jak 24 hodin, doporučuje se tablety dobrat k udržení pravidelnosti cyklu ale s nutností jiného antikoncepčního přístupu při pohlavním styku.
Pauzu mezi jednotlivými blistry můžete zkrátit, pak se posune a zeslabí menstruace, ale nesmíte tuto pauzu prodloužit. Nemusíte dělat pauzu vůbec, pak menstruace chybí.
Další podrobnosti, které by Vás zajímaly a které mě v tuto chvíli nenapadají, můžete najít např. na http://www.antikoncepce.cz

S pozdravem

prim. MUDr. Pavel Texl
prim. MUDr. Pavel Texl

Specializace: Gynekologie a porodnictví
Pracoviště: Sanatorium Helios

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
S Crohnovou chorobou se dá sportovat – i vrcholově
Články: S Crohnovou chorobou se dá sportovat – i vrcholově
Diagnóza Crohnovy choroby...
Salmonelóza
Články: Salmonelóza
Salmonelóza je infekční...
Pět kroků pro správnou aplikaci očních kapek
Články: Pět kroků pro správnou aplikaci očních kapek
Zkušenosti lékařů i jejich...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Průvodce očními kapkami pro léčbu glaukomu
Články: Průvodce očními kapkami pro léčbu glaukomu
V léčbě zeleného zákalu se...
Protikuřácký zákon – o důvod víc, proč přestat kouřit
Průjmy mohou mít mnoho barev. Důvodů je spousta
Články: Průjmy mohou mít mnoho barev. Důvodů je spousta
Každého jednou za čas...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: