Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Afty, koutky, moučnivka, … Zkuste na tyto problémy jít s homeopatií!

redakce uLékaře

<p>Stomatolog léčí nejenom bolest zubů. Je řada dalších nemocí dutiny ústní, které dokážou pacientům pořádně znepříjemnit život. Jak se s nimi vypořádat s pomocí homeopatik? </p>

Stomatolog léčí nejenom bolest zubů. Je řada dalších nemocí dutiny ústní, které dokážou pacientům pořádně znepříjemnit život. Jak se s nimi vypořádat s pomocí homeopatik? 

Afty a aftózní stomatitida

Afty jsou velmi bolestivé vřídky v dutině ústní, které mají povleklou spodinu a zarudlé okolí. Na rozdíl od infekce virem Herpes simplex postihujícího kůži se v tomto případě jedná o postižení sliznice dutiny ústní. Toto onemocnění se vyskytuje velmi často – alespoň jednou v životě se s ním setkala většina populace. Postihuje převážně lidi do 30 let, a to spíše ženy. U některých citlivých jedinců se tento problém objeví i opakovaně.

Příčiny vzniku aftů

 • Nejsou úplně objasněny, virová etiologie nebyla úplně potvrzena.
 • Vyvolávajícím faktorem je zřejmě narušená slizniční imunita v dutině ústní.
 • Deficit vitamínů skupiny B, kyseliny listové či železa.
 • Byla zde zjištěna i určitá genetická vazba.

Kvůli nepříliš jasné příčině tohoto onemocnění je i léčebných postupů celá řada, zahrnující používání antiseptik, antibiotik, kortikoidů, imunomodulačních látek a mnoha dalších. Homeopatická léčba je velmi úspěšná, i když pro dlouhodobou prevenci je potřebná cílená léčba u homeopata.

Homeopatická léčba

Borax 5CH – nejdůležitější lék na afty, které mají bělavou spodinu, jsou silně bolestivé a bolest je zhoršována studeným. Pacient si případně může stěžovat i na pocit hořké pachuti v ústech a suchost ústní sliznice.

Kalium bichromicum 15CH – afty mají na spodině žlutý povlak, pacienti mají vazké a táhnoucí se sliny a mohou mít pocit něčeho cizího na jazyku, typicky pocit vlasu.

Nitricum acidum 15CH – afty jsou velice bolestivé, což pacient může popisovat jako třísku či střípek vražené do sliznice úst, a navíc tyto afty krvácí.

Mercurius solubilis 15CH – lék pro závažnější stavy, aftů je v dutině ústní více a jsou silně bolestivé. Pacient hodně sliní a sliny velmi zapáchají. Bolest je zhoršena jak chladnými, tak i teplými nápoji a stav může doprovázet i horečka.

Příslušný lék podáváme několikrát denně po 5 granulích, v případě velmi bolestivého průběhu jej můžeme podat i rozpuštěný ve vodě.

Praskliny ústních koutků

Příčinou tohoto onemocnění mohou být:

 • snížená imunita,
 • špatná hygiena,
 • kvasinková infekce, což je nejčastější,
 • případně nedostatek vitamínu B či železa.

Homeopatie

Sepia officinalis 15CH – koutky jsou rozpraskané a praskliny jsou nebolestivé.

Graphites 15CH – z prasklin vytéká medově zbarvená, ale čirá tekutina, která zasychá do strupů.

Nitricum acidum 15CH – praskliny jsou jako by vyříznuté nožem, jsou velmi hluboké a bolestivé a mají tendenci krvácet.

Dávkování těchto léků je 3× denně 5 granulí.

Moučnivka (kandidóza)

Jedná se o infekci kvasinkou Candida albicans, která tvoří bílé skvrny na sliznici dutiny ústní. Ty se dají poměrně snadno setřít, jenže pod nimi se nachází zarudlá a zanícená sliznice. Pacienti si při tomto postižení stěžují především na bolest v ústech, pálení a bolestivé polykání. U některých forem tohoto onemocnění ani nemusí být bílé skvrny patrné a u pacientů nacházíme pouze zarudlou a křehkou sliznici v dutině ústní a intenzivní pocity pálení. Candida se běžně vyskytuje na sliznici dutiny ústní, ve střevě, na kůži i dalších místech těla, ale klinické potíže začne dělat až při narušení přirozené obranyschopnosti těla. Často se s tímto onemocněním setkáváme po léčbě antibiotiky, ale mohou je vyvolat i kortikoidy či některá antidepresiva. Další skupinou pacientů, kteří takto mohou onemocnět, jsou pacienti s narušenou obranyschopností, například diabetici, pacienti po onkologické léčbě, pacienti se sníženou tvorbou slin či pacienti se zubní náhradou.

Léčba kvasinkové infekce by měla být komplexní.

Jak dostat kvasinky pod kontrolu

 • Vynechte rafinovaný cukr ve všech podobách a alkohol – obojí představuje pro kvasinky ideální živnou půdu.
 • Do stravy zařaďte kvůli obsahu vitamínů skupiny B celozrnné potraviny, česnek, protože má přirozené protikvasinkové působení a dále z koření šalvěj, skořici, oregano a hřebíček, ty obsahují silice, které také potlačují růst kvasinek.
 • Užívejte na posílení imunity vitamín C a propolis.
 • Zařaďte do jídelníčku také probiotika (zakysané mléčné výrobky, probiotika v tabletách).
 • Sliznice můžete místně ošetřit například tea tree olejem.

Homeopatické léky proti kandidóze

Borax 15CH – nejvíce odpovídá příznakům kvasinkového postižení sliznice úst čili bílé skvrny na sliznici, ta může i krvácet a infekce je často doprovázena průjmem. Podáváme 3× denně 5 granulí.

Belladonna 15CH – sliznice dutiny ústní je živě červená, suchá a zánět je doprovázený silnými pálivými bolestmi, případě i teplotou, opět v dávkování 3× denně 5 granulí.

Arsenicum album 15CH – je to lék indikovaný především u starších pacientů, kteří jsou ze své nemoci velmi úzkostní a neklidní. Postižení se projevuje silným pálením, které připomíná žhavé uhlíky, a těmto bolestem poněkud paradoxně uleví teplé nápoje.

Doporučujeme