Opakované a řídké stolice jsou často doprovázeny bolestmi břicha a křečemi, nadýmáním, nevolností, nebo dokonce zvracením. Někdy se může objevit i zvýšená teplota. Průjem, který se objeví hned po jídle (zvaný též postprandiální), může mít různé příčiny. Jednou z nejčastějších je virová infekce. Jejím zdrojem může být jak infikovaná osoba, tak kontaminované nádobí a povrchy. Nejběžnějšími viry, které průjem způsobují, jsou adenoviry, rotaviry či cytomegaloviry.
Škodí bakterie i cukr
Bakteriální infekce často svědčí o konzumaci kontaminovaného jídla. Potrava byla buď nedostatečně tepelně upravená, nebo přišla do styku s mikroorganismy při následné manipulaci. Nejčastějšími bakteriálními původci jsou rody Campylobacter, Shigella, E. coli a Salmonella. Mezi další příčiny patří:
- parazitární infekce,
- vedlejší účinky léků, zejména antibiotik,
- nesnášenlivost laktózy (cukr nacházející se v mléčných produktech),
- fruktóza (ovocný cukr),
- umělá sladidla (často obsažena ve žvýkačkách a tzv. „light“ nápojích),
- onemocnění trávicího traktu způsobující chronický průjem (např. Crohnova choroba a syndrom dráždivého střeva).
Když samoléčba nezabírá
Průjem, který není chronického charakteru, většinou odezní sám během několika dní za pomoci základních protiprůjmových opatření. Mezi ně patří:
- konzumace lehkých, nemastných jídel,
- vyhýbání se nadýmavým a dráždivým potravinám (fazole, brokolice, hrách, syrové ovoce),
- dostatek tekutin na zavodnění organismu,
- užívání probiotik ve formě doplňků stravy nebo v bílém jogurtu.
Pokud řídká stolice trvá více dní, má v sobě příměs krve, doprovází ji silné bolesti břicha a vysoká horečka, měli byste navštívit lékaře. Známky odvodnění organismu (dehydratace) jsou dalším důvodem, kdy by samoléčbu měla vystřídat péče odborníka.
Přestaňte pospíchat od stolu
Pokud vás sužuje průjem objevující se po jídle, zvažte zmenšení porcí. I konzumace většího množství potravy najednou totiž může způsobit tyto zažívací potíže. Dbejte na to, aby jídlo bylo vždy dostatečně tepelně upraveno a aby se při podávání nekontaminovalo znečištěným nádobím nebo kuchyňskými povrchy. Potraviny řádně skladujte, aby se mikroorganismy neměly příležitost v jídle pomnožit. V neposlední řadě konzumujte vše, co může průjem vyvolat, v přiměřeném množství (například těžké a mastné pokrmy, nápoje s umělými sladidly či mléčné produkty).
(pak)
Zdroj:
http://www.md-health.com/Diarrhea-after-Eating.html