Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Adopce – opravdu jen „přinejhorším“?

redakce uLékaře

Na adopci je často pohlíženo „skrz prsty“ jako na jakýsi akt zoufalství. Vědci se proto rozhodli zjistit, jaký má toto závažné rozhodnutí dopad na život zúčastněných dospělých.

Na adopci je často pohlíženo „skrz prsty“ jako na jakýsi akt zoufalství. Vědci se proto rozhodli zjistit, jaký má toto závažné rozhodnutí dopad na život zúčastněných dospělých.

Ve Skandinávii byla nedávno publikována studie, která se zaměřila na kvalitu života a osobní pocity párů v různých životních situacích. Účastníci byli rozděleni do čtyř skupin: 

  1. páry, které se rozhodly pro adopci po neúspěšném umělém oplodnění;
  2. bezdětné dvojice léčící se s neplodností;
  3. partneři, jimž se podařilo spontánní početí po terapii neplodnosti;
  4. páry, které nikdy neměly obtíže s početím.

Hlavním cílem studie bylo zjistit, která skupina je nejspokojenější.

Jak se měří štěstí

Do výzkumu bylo zahrnuto téměř tisíc mužů a žen. Byly vybrány takové dvojice, u nichž od poslední adopce uplynulo průměrně 5 let. Každý zúčastněný musel zodpovědět dva lékařsky garantované dotazníky. Páry popisovaly rovněž socioekonomickou a zdravotní situaci, aby se vyloučily jiné příčiny případných pocitů nepohodlí.

Překvapení pro všechny 

Výsledek studie udivil i samotné vědce. Ukázalo se totiž, že partneři, kteří se rozhodli pro adopci, hodnotí svůj život nejlépe. A to dokonce i výrazněji než rodiče, kteří se potomka dočkali přirozenou cestou. Naopak páry podstupující doposud neúspěšně léčbu neplodnosti se cítily nejhůře.

Čím to je? 

Vysvětlení výzkumníci nepřinesli. Psychologové ale říkají, že pocit štěstí z adopce pramení z nalezení řešení svízelné situace a z přechodu do nové etapy života. Odpovědí na otázku, proč někteří partneři bez problémů s početím nejsou úplně spokojení, může být paradoxně fakt, že ne všechna těhotenství byla chtěná. Pocit štěstí je pak obecně spjat s přítomností dětí v rodině.

Výzkum tak snad uklidní páry procházející léčbou neplodnosti a ulehčí jim od stresu, který zažívají. Ani při neúspěchu život nekončí a adopce nemusí být jen „tím posledním zbývajícím“ řešením. Naopak jde o krok přinášející často mimořádné osobní uspokojení.

Zdroj: Andrew Hough: Jak adopce u neplodných párů může vést ke šťastnějšímu životu, 2015

Doporučujeme