Aktivní pohyb by v budoucnu mohla nahradit pilulka
Osteoporózu způsobuje mimo jiné i nedostatek pohybové aktivity. Jak ale zabránit řídnutí kostí u pacientů, kteří se hýbat prostě nemohou?
#IMG#
Představte si scénu ze sci-fi filmu, ve které hlavní hrdina vloží do mikrovlnné trouby růžovou pilulku a po pár minutách vyndá pečené kuře. Podobně bizarně může vypadat technologie budoucnosti, která zabrání rozvoji nebo zhoršení osteoporózy u pacientů dlouhodobě upoutaných na lůžko. I v tomto případě by hlavní roli hrála malá pilulka. Ta se sice v kuře nepromění, dokáže ale obalamutit kosti. Jak? Prostě si budou "myslet", že jste si právě byli třeba zaběhat – začnou přistavovat kostní hmotu.
I kosti umí vnímat
Vědci již dávno vědí, že pohyb a zatěžování pohybového aparátu stimuluje kosti k přestavbě. Dlouho ale nebylo jasné, jak přesně kosti poznají, že jsou zatěžovány. A právě to se rozhodl zjistit výzkumný tým z Univerzity ve Stanfordu. Navázal na již známou skutečnost, že kosti "vnímají" pohyb prostřednictvím jakýchsi vlásků, které jsou na povrchu buněk kostní tkáně. Buňky jsou obklopené tekutinou, která se při mechanické zátěži rozechvěje a pohybuje tak i buněčnými vlásky. Jak to pokračuje dál, se dosud přesně neví.
Teorie vypínače
Stanfordský tým přišel s možným vysvětlením. Pohybem vlásků se jednoduše řečeno "vypne" enzym v nich obsažený. A právě tím, že se inaktivuje, umožní spuštění řady jiných chemických procesů v buňce, které ve svém konečném důsledku vedou k novotvorbě kostní hmoty.
Právě důkladné pochopení těchto buněčných dějů by v budoucnu mohlo vést k vyrobení léku, který by měl na kost stejný stimulační účinek jako pohyb. Doufejme tedy, že vědci nebyli ve svých teoriích daleko od pravdy a jejich cesta za lékem proti osteoporóze bude úspěšná.
(jas)
Zdroj: www.sciencedaily.com