Akromegalie zasahuje i psychiku
Pacient s akromegalií se mění nejenom fyzicky, ale i duševně. Nezvětšují se jen části jeho těla, trpět může i vnitřně. Se zvětšováním například částí tváře (nosu, rtů) se mění i její výraz. To s sebou může nést různé psychické problémy pacienta. Nejčastěji akromegalici trpí následujícími psychickými obtížemi.
Akromegalie – zvětšení těla, zvětšení problémů?
Akromegalie nastává při vyšší produkci růstového hormonu, který může být produkován i po ukončení normálního růstu. V takovém případě dochází k chorobnému zvětšování částí těla – nejčastěji článků prstů, nosu, brady, dolní čelisti, lícní kosti. Zároveň může docházet k nadměrnému zvětšování vnitřních orgánů.
Stále stejný, a přesto jiný?
Se zvětšováním například částí tváře (nosu, rtů) se mění i její výraz. To s sebou může nést různé psychické problémy pacienta. Pacient se za sebe stydí, může mít problémy v osobním i například pracovním životě. Nejčastěji akromegalici trpí následujícími psychickými obtížemi.
Uzavřenost není na místě
Protože se akromegalici většinou mylně domnívají, že si okolí všímá jejich vzhledu, stávají se po prvotních projevech nemoci tišší a uzavřenější. Mohou se stydět chodit na veřejnost a mít tak například i problémy s navazováním nových vztahů. Mohou také trpět pocity méněcennosti, nebo naopak reagovat na své okolí podrážděně. Podrážděné chování ale může být u pacientů s akromegalií způsobeno nevyspáním. Většina akromegaliků totiž trpí tzv. syndromem spánkové apnoe, tedy stavem, kdy v průběhu spánku přestanou na chvíli dýchat. To má za následek jednak nekvalitní spánek, ale také jeho nedostatek. Pacient se tak ráno cítí unavený, rozmrzelý a může reagovat podrážděně.
Nepřipusťte si depresi k tělu
Mezi nejčastěji lékařsky potvrzené psychické obtíže u pacientů s akromegalií patří deprese a úzkostné stavy. Obě tyto psychické obtíže ale mohou s akromegalií souviset, ale i nemusí. Deprese se totiž může "přenášet" i geneticky. Přesto k ní mají úzkostní lidé nebo lidé, kteří si nevěří a podceňují se, daleko větší dispozice. Častou nemocí u akromegaliků je i bipolární porucha osobnosti. Jedná se o psychickou nemoc, při níž se střídají „dobré a špatné dny“ neboli veselá a naopak smutná nálada. Se všemi psychickými problémy ale pacientovi může pomoci psycholog nebo psychiatr.
Psychickým obtížím se lze bránit. Přinášíme vám některé tipy:
- Věřte si. To, že trpíte nějakou nemocí, například akromegalií, z vás totiž nedělá horšího člověka.
- Radujte se z maličkostí. Udělejte si každý den nějakou drobnou radost, která vám pomůže zapomenout na obtíže spojené s touto nemocí.
- Hoďte názor druhých za hlavu. V životě akromegalika vůbec nejde o to, co si o něm druzí myslí. Důležité je, abyste se cítili dobře vy.
- Špatnou náladu může mít občas každý z nás. V případě neustupujících obtíží se ale nestyďte navštívit lékaře nebo psychologa.
(kam)
Zdroj:
www.acromegalyinfo.com
www.acromegaly.org
bjp.rcpsych.org