Akromegalií trpí i duše nemocného
Akromegalie. Onemocnění, u kterého může být stejně jako tělo postižena i duše a psychika pacienta. Odborné studie dokazují, že akromegalici trpí depresemi daleko častěji než zdravá populace.
Akromegalie. Onemocnění, u kterého může být stejně jako tělo postižena i duše a psychika pacienta. Odborné studie dokazují, že akromegalici trpí depresemi daleko častěji než zdravá populace.
Když je tělo větší…
Akromegalie neboli nadměrný růst těla po ukončení fyziologického růstu je způsobena nadprodukcí růstového hormonu. Ten se v těle tvoří v části mozku, hypofýze. Ovlivňuje svým působením růst zejména tzv. akrálních částí těla, jako jsou nos, uši, rty, prsty atd., a také zvětšení vnitřních orgánů. Právě zvětšení a změna výrazu obličeje pak může být jedním impulzů ke vzniku psychických problémů u akromegalika.
… trpí i duše
Ačkoliv se říká, že obličej je zrcadlem člověka, není to tak docela pravda. To, jaký je člověk uvnitř, se totiž nedá jen tak lehce poznat z výrazu obličeje. Přesto se ale mnoho lidí kvůli svému "nehezkému" obličeji trápí, a dokonce se někdy stanou i terčem posměchu svého okolí. U akromegaliků to může platit dvojnásob. Kvůli jejich zdeformovanému obličeji se jim často okolí posmívá a oni se v obraně uzavírají do sebe.
A právě uzavření se do sebe je prvním stupněm ke vzniku deprese. Ta se projevuje nejen tesknými náladami, nezájmem o okolní svět, ale někdy může skončit i sebevraždou. Proto je třeba proti ní bojovat!
Nic není tak zlé, jak vypadá
I když se může pacientům trpícím akromegalií zdát, že na ně kvůli jejich postižení okolí neustále kouká a posmívá se jim, opak je pravdou. Často se totiž jedná pouze o sugesci vlastního pocitu, a nízké sebevědomí je tak zcela zbytečné. A přitom boj s depresemi a nízkým sebevědomím je poměrně jednoduchý. Stačí si totiž věřit a radovat se z maličkostí. Pokud by se ale psychické problémy neustále zhoršovaly, není vůbec žádná ostuda zajít na konzultaci k psychiatrovi. Ten totiž na rozdíl od psychologa může dát nejen dobrou radu, ale může i předepsat tzv. antidepresiva – léky, které pomáhají dopady deprese na lidskou psychiku zmírnit.
(kam)
Zdroje: Furman K. et al.: Psychological features of acromegaly, Psychother Psychosom. 1998; 67 (3): 147–53.
Leon-Carrion J. et al.: Evidence of Cognitive and Neurophysiological Impairment in Patients with Untreated Naive Acromegaly., J Clin Endocrinol Metab. 2010 Jun 16. [Epub ahead of print]