Chyťte zloděje kostí!
Trámčitá kost má geniální stavbu. Drobné trámečky jsou pospojovány tak, aby zpevnily kost ve směru největší námahy, stejně jako gotické oblouky dokážou efektivně rozložit zátěž. Tichý zloděj kostí – osteoporóza – je však nijak nešetří. Jak jej zastavit včas?
DEXA zloděje brzy odhalí
Osteoporóza ničí kostní hmotu i strukturu. I malé odchylky v množství kostní tkáně zjistí kostní denzitometrie. Metoda DEXA (double energy x-ray absorpciometry) využívá k měření dvou RTG paprsků o různé energii a počítá, jak se který absorbuje. Jde o vyšetření nenáročné, rychlé a s minimální radiační zátěží. Obrovskou výhodou je, že toto vyšetření určí kostní hmotu v kostech, které se velmi často lámou. Důležité je, aby byl denzitometr homologovaný. Výsledek je totiž odchylkou od průměrného výsledku v určité skupině vyšetřených, takže naměřené hodnoty z nehomologovaných přístrojů není k čemu vztáhnout.
Jde to i jinak
Další rentgenovou metodou je QCT – kvantitativní počítačová tomografie. Jako jediná metoda rozliší podíl kompaktní a trámčité kosti. Bohužel, touto metodou se dají zkoumat pouze bederní obratle a radiační zátěž není nejmenší. Tato metoda se využívá jen ve specializovaných centrech a většinou jen k výzkumu.
Naopak dostupnou metodou zjištění kostní hmoty je ultrazvuková denzitometrie. Jde spíš o screeningové vyšetření. Trvá asi 10 minut a hodnotí kostní hmotu patní kosti. Kostní hmotu zobrazí samozřejmě i klasický RTG, ale na snímku je patrný až její 30% úbytek.
Jak se kosti mění časem
Všechny popsané metody ukazují pouze stav kostí, tak jak je. Aby se dala z výsledků vyvodit aktivita procesu, je nezbytné měření opakovat. Ale pozor, vyšetření DEXA se provádí jen jednou za 1–2 roky, předpokládá-li se úbytek kostní hmoty o více než 3 %. Je to dáno přesností měření. I proto se má měřit na stejném přístroji.
Častější vyšetřování a vyšetřování jinými přístroji by dodalo zkreslené výsledky.
Aktivitu osteoporózy určí rychleji biochemické ukazatele kostní novotvorby (ALP, osteokalcin) a resorpce (rozpadové produkty kolagenu). Avšak samy o sobě jejich změny diagnózu osteoporózy neurčí. Pokud je u kohokoli zjištěn úbytek kostní hmoty, musí se hledat příčina. Až po vyloučení jiných nemocí (tedy po podrobném vyšetření) lze mluvit o tzv. primární osteoporóze.
(ela)
Zdroj:
P. Klener et al.: Vnitřní lékařství, Karolinum, Galén, 2006