Jak dostat léky opravdu tam, kde mají působit? Přece pomocí magnetu!
Léky mohou nejlépe a s minimálním množstvím nežádoucích účinků v těle působit, pokud se dostanou takříkajíc „do centra dění“, tedy na skutečné místo určení. Jak to ale udělat? Ve švédském městě Lund už zřejmě vědí, jak na to.
Zdejší vědci totiž vyvinuli magnetické nanočástice, které na sobě mají navázaný lék a pomocí magnetického pole je lze nasměrovat přesně do místa jejich určení. Má to však jednu podmínku. Cíl musí být také, jak jinak, z magnetického kovu.
Magnetická síla mezi dvěma kovy
Při pokusech na zvířatech vědci dokázali, že metoda funguje. Na nanočástice navázali látku, která rozpouští krevní sraženiny, a pomocí působení magnetického pole na stent (kovová trubička, která má za úkol zevnitř vyztužit zúženou cévu) je nasměrovali přímo ke krevní sraženině ve stentu v srdeční tepně. Nanočástice s účinnou látkou krevní sraženinu rozpustily a odvrátily tak hrozící infarkt.
Staronová myšlenka ožila díky nanotechnologii
Samotná myšlenka dopravení léků na místo určení pomocí magnetických nosičů není nijak nová. Předchozí pokusy ovšem ztroskotaly. Proč? Protože částice s účinnou látkou byly příliš velké a ucpávaly drobné krevní cévy nebo bylo jejich použití omezeno jen na povrchové tkáně. Až využití nanotechnologie umožnilo posunout se o kus dál. Magnetické nanočástice jsou tak malé, že se krevními kapilárami snadno protáhnou, a navíc jsou přitahovány kovovým materiálem kdesi v těle.
Nanočástice navíc nemusí nést jen látku, která rozpouští krevní sraženiny. Mohou na nich být navázána například antibiotika, která prostřednictvím nanočástic doputují k zanícenému umělému kyčelnímu či kolennímu kloubu. Ačkoli je třeba ještě dalšího výzkumu, zdá se, že má využití této metody docela nadějné vyhlídky.
(jas)
Zdroj: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/08/100826083801.htm