Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Jste těhotná? Nechte si zkontrolovat štítnou žlázu!

redakce uLékaře

Hormony štítné žlázy jsou velmi důležité. Ovlivňují metabolismus a tím pádem prakticky každý orgán v těle. Nezastupitelnou roli mají i v případě těhotenství – správná funkce „štítnice“ je nutná nejen pro zdravý vývoj plodu, ale také pro optimální stav budoucí maminky.

Hormony, které produkuje placenta, zvyšují tvorbu „kolegů“ štítné žlázy. Jedná se o zcela přirozenou změnu. Dochází při ní i k nepatrnému zvětšení samotné žlázy, která by ovšem ani tak neměla být při vyšetření hmatná. Hormony štítnice jsou důležité pro vývoj mozku a nervového systému dítěte. V prvním trimestru embryo čerpá tyto působky právě ze zásob matky. Kolem 12. týdne těhotenství si je již začíná pomalu tvořit samo. Odhalení případného onemocnění této žlázy bývá často obtížné, hlavně vzhledem k fyziologickým změnám hormonálních hladin během gravidity a špatně čitelným příznakům (obtíže spojené s těhotenstvím mohou být viděny i u onemocnění štítné žlázy). 

Hormony štítné žlázy jsou velmi důležité. Ovlivňují metabolismus a tím pádem prakticky každý orgán v těle. Nezastupitelnou roli mají i v případě těhotenství – správná funkce „štítnice“ je nutná nejen pro zdravý vývoj plodu, ale také pro optimální stav budoucí maminky. 

Vyšší výkon, než je potřeba 

Hypertyreóza neboli zvýšená funkce štítné žlázy může být způsobena autoimunitní reakcí organismu, k čemuž dochází i u netěhotných žen. Tělo začne tvořit protilátky, které stimulují štítnou žlázu. Dále za tímto onemocněním může stát i nadměrné zvracení v těhotenství, které vede k hubnutí a dehydrataci – to aktivuje placentární hormony, což podnítí zvýšení tvorby působků štítnice. V takovém případě se vše k normálu vrací ve druhém trimestru. Hypertyreóza může ovlivnit těhotenství hned na několika úrovních. Vést může k:

  • selhávání srdce,
  • preeklampsii (nebezpečnému zvýšení krevního tlaku asociovanému s graviditou),
  • samovolnému potratu,
  • předčasnému narození dítěte,
  • nízké porodní hmotnosti novorozence.

Terapie s ohledem na dítě 

Pokud byla žena před těhotenstvím léčena chirurgickým zákrokem či radioaktivním jódem, mohou být stimulující protilátky stále přítomny v jejím těle a přecházet přes placentu. Tím pak ovlivňují i funkci štítné žlázy plodu. Tento problém je méně pravděpodobný při lékové léčbě autoimunitního onemocnění. Z výše uvedeného je tedy zřejmé, že řešením potíží se štítnicí v těhotenství jsou léky zabraňující tvorbě hormonů. Jedná-li se pouze o mírnou poruchu, není třeba k terapii přistupovat vůbec. Pokud je to ale nutné, měly by být nastaveny co nejmenší nutné dávky, jelikož i tento přípravek může přestoupit placentou a ovlivňovat hormonální tvorbu plodu.

Líná štítnice 

Hypotyreózou se nazývá snížená funkce štítné žlázy. U budoucích matek může nastat za stejných podmínek, jako u netěhotných – chronickým zánětlivým procesem. I v tomto případě jsou tvořeny protilátky, které ale funkci štítnice snižují. Problém se může objevit též při neadekvátně léčené hypertyreóze či po chirurgickém odstranění štítné žlázy. Hypotyreóza v těhotenství může mít tyto následky:

  • preeklampsii,
  • chudokrevnost,
  • spontánní potrat,
  • nízkou porodní hmotnost dítěte,
  • porození mrtvého plodu.

Jak bylo uvedeno výše, správná hladina hormonů štítné žlázy je důležitá pro vývoj nervového systému plodu, a to především v prvním trimestru. Léčba hypotyreózy spočívá v náhradě hormonů štítné žlázy. Tyto léky jsou pro těhotné bezpečné. Byla-li žena léčena ještě před těhotenstvím, je zpravidla nutné dávky navýšit.

(boba)

Zdroj: http://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/endocrine/pregnancy-and-thyroid-disease/Pages/fact-sheet.aspx

Doporučujeme